اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

این مقاله هوش اجتماعی کسب و کار را معرفی می کند و با مثالی تجربی، از این روش نظری حمایت می کند. موضوع مباحثه پیش رو ارائه قالبی برای تعریف یک منظر اجتماعی است که در آن داده های اجتماعی در شمای انبار داده ها مدل سازی می شود، واضح است که داده های اجتماعی تنها منبع داده های زنجیره ارزش هوش اجتماعی نیست؛ اما منظری جدید برای تصمیم گیرندگان به شمار می آید.
 

چالاکی عاملی برای موفقیت در عرصه تولید در جهان امروزی در حال تغییر و تحول بوده و بدنبال کارکنانی است که عملکرد و عکس العمل های خود را در هنگام آشفتگی بسرعت رصد مینمایند . بنابراین فراهم آوری اطلاعات جامع در تمام سطوح سلسله مراتبی ضروری میباشد. با اینحال با وجود سیستمهای IT بعنوان مثال سیستمهای اجرایی تولید , اطلاعاتی را که کارگران در کارگاهها به آن نیازم دارند را بندرت مورد توجه قرار میدهند . این باعث ناهماهنگی هایی در اوقات انتظار , انعطاف پذیری و ارتباطات پر هزینه میگردد .برای پرداختن به این معضلات , ما داشبورد پروسه عملیاتی برای تولید را (Operational Process Dashboard Manufacturing) را که یک داشبورد متحرک برای کارگران کارگاه هاست (OPDM) را تقدیم میکنیم . ما نیازهای اطلاعاتی پروسه محور را مشخص کرده , خدمات داشبورد فنی را ایجاد نموده و ملزومات IT را برای انجام کار تعریف میکنیم.
 

اهداف یک موسسه مستقل اقتصادی خیلی گوناگون است. بطور کل با دنبال کردن برخی از اهداف با جنبه های گوناگون فعالیتی که انجام میدهد , مایل است نتایج خود را به حداکثر برساند. سازمان ها برای اینکه قادر باشند به این اهدافشان دست پیدا کنند, با سپردن وظایف به مراکز مسئولیتی گوناگون که بایستی به انجام برسد ساختار های گوناگونی را مدیریت می نمایند.
 

مدیریت منابع انسانی سبز , که بر اساس حرکت سبز حمایت از محیط زیست و نجات سیاره زمین از بلاهای آینده میباشد , "مگنا کارتا" Magna Carta یا همان فرمان کبیر , برای محیط زیست در اولین کنفرانس بین المللی سازمان ملل متحده که در سال 1972 در استکهلم برگزار گردید , اعلان گردید و در آن گفته شد که دفاع از محیط زیست و پیشرفت آن برای نسل امروز و فردا هدفی ضروری برای نوع بشر می باشد.
 

بطور کلی سازمان‌ها، میزان قابل توجهی از منابع را در اجرای سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی و هوش تجاری سرمایه‌گذاری می نمایند. در محیط رقابتی امروزی در حوزه پیچیده BI و ERP، این سیستم‌ها به ابزارهای راهبردی کارایی تبدیل شده‌اند که بطور مستقیم بر موفقیت اجرای هر پروژه اثرگذارند. اما متاسفانه توجه کمی به یکپارچه سازی سیستم‌های BI و ERP و ایجاد سیستم BIERP شده است. جالب اینجاست که در خصوص یکپارچه سازی این دو سیستم، برخلاف کشورهای توسعه یافته، مطالعات فراوانی در کشورهای درحال توسعه انجام پذیرفته است.
 

در بازار به شدت رقابتی امروز، اجرای نرم افزاری برای ساده سازی فرآیندهای عملیاتی می تواند اختلاف بین کسب و کارهایی که درصدد حفظ بقا هستند با کسب و کارهای در حال پیشرفت را بارزتر سازد. نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی یکی از جامع ترین راه حلها برای شرکتهایی است که به سازمانهای پسین با ویژگیهای درخور کسب و کارهایی از هر صنعت و اندازه نیازمندند.

حجم افزاینده داده ها و تنوع فرمت آنها، اپلیکیشن های پیشرفته ای برای تحلیل داده نیاز دارد تا داده ها را به اطلاعات مناسبی تبدیل کند که پایه تصمیمات مدیریتی است، که معمول ترین آنها اپلیکیشن های هوش تجاری هستند. هوش تجاری اصطلاحی است برای تعریف یک سری از اپلیکیشن های کامپیوتری با زمینه اقتصادی که در شرکتها برای تحلیل داده ها و تبدیل آنها به اطلاعاتی که پایه تصمیمات مدیریتی هستند بکار می رود. (ایرینی دی و برتا دی ای، سال 2012)
 

پردازش ابری یکی از تکنولوژیهای انقلابی سالهای اخیر بشمار می رود. پردازش ابری در سه شکل مفهوم یافته است: نرم افزار به عنوان یک خدمت، پلتفرم به عنوا یک خدمت، و زیر ساخت به عنوان یک خدمت. سازندگان مورد اول با فراهم کردن اپلیکیشنهای کسب و کار مشابه شکلهای سنتی آن (که توسط خود سازمان اداره می شد) واسطی با مصرف کننده نهایی فراهم می کنند. پارادایم پردازش ابری برای ساخت محیط پردازش مجازی با پردازش های در مقیاس بزرگ، منابع ذخیره و منابع خدمات داده بوجود آمدند.کاربران پردازش ابری می توانند از موضوعاتی که نیازمند سرمایه گذاری زیاد در پلتفرم های نرم افزار و سخت افزار ، به روز کردن منظم آنها و نرم افزارهای با لیسانس عالی که برای اجرای فرآیندهای کسب و کار نیاز است، دوری گزیده و از سیستم های پشتیبان تصمیم و مبادلات مرتبط استفاده کنند.

فرایندهای کسب و کار در حال تغییرند. در یک دنیای کسب و کار با سرعت زیاد پیشرفت، سازمانها نیاز دارند که بتوانند در هر زمان تصمیمات درستی بگیرند تا به فرصتها چنگ زده و در مقابل انحرافاتی که اتفاق می افتد واکنش نشان دهند. صبر کردن برای تصمیم گیری تا برگشت به دفتر کار ممکن است بسیار دیر باشد. نسل جدید راه حل های هوش تجاری سیار (mobile business intelligence) که بسیار مشتری پسند نیز هستند برای کاربران قدرت دستیابی به داده های مرتبط را در زمان نیاز فراهم می کنند. برای درک بهتر از انواع کسب و کارهایی که هوش تجاری سیار را می پذیرند، شرکت Ovum اخیرا 1000 سازمان در چهار منطقه مختلف (آسیا - اقیانوسیه، اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا و امریکای شمالی) را پیمایش کرده است.

حجم افزاینده داده ها و تنوع فرمت آنها، اپلیکیشن های پیشرفته ای برای تحلیل داده نیاز دارد تا داده ها را به اطلاعات مناسبی تبدیل کند که پایه تصمیمات مدیریتی است، که معمول ترین آنها اپلیکیشن های هوش تجاری هستند. هوش تجاری اصطلاحی است برای تعریف یک سری از اپلیکیشن های کامپیوتری با زمینه اقتصادی که در شرکتها برای تحلیل داده ها و تبدیل آنها به اطلاعاتی که پایه تصمیمات مدیریتی هستند بکار می رود. ( ایرینی دی و برتا دی ای، سال 2012)

امروزه SaaS توجه بسیاری از پژوهشگران دانشگاهی و فعالان صنعت را به خود جلب کرده است. باوجود اهمیت رضایت کاربران در موفقیت SaaS، مطالعات ساختاریافته ای در این خصوص انجام نگرفته است. مقاله حاضر درصدد است تا با استفاده از سازوکار تخصیص-محدودیت به صورت نظری نشان دهد که رضایت‌مندی چگونه تحت تاثیر اعتماد (که خود شامل: اعتماد مبتنی بر شایستگی و اعتماد مبتنی بر گشاده‌ رویی می شود) قرار می گیرد و اعتماد نیز به نوبه خود چگونه تحت تاثیر کیفیت خدمات قرار می‌گیرد. همچنین در این مقاله اثر تعدیل کننده شیوه های ارتباطی بر تاثیر اعتماد بر روی رضایت نیز بررسی می شود. مدل پیشنهادی که بر اساس داده های جمع‌آوری شده به شیوه پیمایشی از 124 مدیر ارشد IT تشکیل شده است، نشان می دهد که کیفیت خدمات به واسطه مولفه های ارتباط تنکاتنگ و انعطاف‌پذیری، به طور مثبت بر روی اعتماد اثر می گذارد و اعتماد نیز به نوبه خود بر رضایت‌ مندی اثر می‌گذارد. در این میان اثر تعدیل‌ کننده شیوه های ارتباطی بر روابط بین اعتماد و رضایت‌ مندی دارای اثر مثبت و معنی داری است.

آیا شرکت شما نیازمند سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی عمومی است یا نیازمند سرمایه گذاری بر روی نسل جدید سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر مدل SaaS است ؟ هر دوی این سیستم‌ ها دارای مزایا و ریسک‌ هایی است. سیستم‌های ERP عمومی همواره با احتمال زیاد پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای سازمان است. بازار فروش سیستم‌ های ERP عمومی، بسیار توسعه یافته و بالغ اما در حال کاهش استقبال است. سازمان تحقیقاتی Forrester اعلام کرده است که میزان استقبال از این نوع سیستم‌ ها در دوره زمانی سال‌های 2011 تا 2015 تا 2.5 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که میزان استقبال از سیستم های ERP مبتنی بر SaaS در همین بازه زمانی، 22 درصد افزایش یافته است. یکی از دلایل استقبال و گرایش کسب و کارها به سمت سیستم‌ های SaaS ERP ، قابلیت مقیاس‌ پذیری این سیستم می باشد. یعنی با بزرگتر شدن سازمان یا صنعت مربوطه، کارایی این سیستم ها کاهش نیافته و همواره دارای سازگاری و توان محاسباتی و پردازش بالایی هستند. یکی دیگر از مزایای سیستم SaaS، مربوط به مدیریت IT می شود. بدین معنی که با وجود این سیستم، شرکت ها دیگر نیاز به صرف زمان زیاد بر روی عارضه یابی IT نخواهند داشت و می توانند بیشتر تمرکز خود را بر روی مسایل اصلی کسب و کار معطوف سازند. اما با این وجود، ریسک‌های پیوسته کسب و کار در SaaS بالاست درحالیکه این ریسک ها در سیستم های عمومی ERP ناچیز و قابل اغماض است. این نوشتار به مقایسه این دو سیستم و بررسی ویژگی ها و امتیازات هر یک نسبت به دیگری می پردازد.

اکنون که فناوری گوشی‌ های همراه بطور گسترده و قابل توجهی با استقبال مشتریان در سرتاسر دنیا مواجه شده، این گرایش به تدریج در بازارهای کسب و کار نیز رواج یافته است. مشتریان و کارکنان سازمان‌ ها متقاضی این هستند که برنامه های کاربردی متعددی بر روی گوشی‌ های همراهشان بر روی پلت فرم‌ های مختلفی چون (Windows 8، Android، IOS و ...) نصب باشد. می توان اذعان داشت که تقریبا همه کارمندانی که به آنها وظایف برون سازمانی محول شده است اگر همراه خود پکیج ERP مخصوص به وظیفه سازمانی خود را داشته باشند قادر خواهند بود کار خود را بدون حضور در سازمان انجام دهند. برای برخی از فرآیندهای سازمان این قابلیت منجر به افزایش سرعت انجام کار و کاهش خطاها خواهد شد.

امروزه سازمان‌ های کوچک و متوسط بطور جدی اجرای ERP براساس راه حل Cloud را دستورکارخود قرار داده اند. چراکه محاسبات این رویکرد تاحد قابل توجهی قابل مقایسه با راه‌حل های مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان بوده و اثربخشی بیشتری بر هزینه دارد. در راه حل محاسبه Cloud، شرکت موظف است ماهانه مبلغی را برای خدمات برنامه کاربردی پرداخت کند و دیگر نیاز نیست هزینه سنگینی را بر خرید سخت افزار و نرم افزارهای مربوطه و استخدام متخصص مجرب IT پرداخت کند. همچنین اگر شرکت راه حل مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان را اتخاذ نماید، امروزه فروشندگان متعددی خدمات یکپارچه و منعطفی را ارایه می نمایند.
درخواست دمو   درخواست دمو