اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

"حتی مدیران موفق نیز ممکن است علائم اولیه بحرانی را نادیده بگیرند"؛ این نقل قول از شخصی به نام "داگ یاکولا" (Doug Yakola) یکی از مدیران کمپانی "مکنزی" (McKinsey) است که حدود بیست سالی می‌شود برنامه‌های بهبود مدیریتی ارائه می‌دهد. از نظر او، اولین قدم در حل بحران، اشراف به وجود مشکلات است.

داگ یاکولا: "من قورباغه‌های در حال پختن زیادی دیده‌ام"؛ این جمله استعاره از سازمان‌های است که در حال نابودی تدریجی هستند، به مانند قورباغه‌ای که درون آبی که کم کم می‌جوشد در حال پختن است ولی هیچ درکی از این موضوع ندارد. "یاکولا" نزدیک به دو دهه به عنوان مدیر بازسازی یا مدیر مالی شرکت‌های زیادی شاهد به دام افتادن دیگر مدیران در شرایط بحرانی بوده بدون اینکه خود آن‌ها از این موضوع مطلع باشند که اوضاع در حال وخیم شدن است. از نظر او آن‌ها مدیران بد و نالایقی نبودند ولی به دلیل اینکه تنها تحت شرایطی مشخص و الگو مانند کار می‌کردند قدرت مقابله کردن با اینرسی و درعین حال پیشرفت کردن را نداشتند بنابراین اگر مدیران متوجه نشوند که در حال مواجهه با بحران هستند، توانایی اتخاذ تصمیم درست را نخواهند داشت.

بعضی اوقات مدیران سازمان‌ها، شرایط بحرانی که در آن قرار دارند را بسیار دست کم می‌گیرند و یا دنبال اطلاعات (دیتا) اشتباه می‌روند. بعضی نیز به دلیل گرفتاری در مسائل کوتاه مدت، از مسائل بلند مدت سازمان خود غافل می‌شوند و یا آگاهانه موضوعات بلند مدت را قربانی موضوعات کوتاه مدت می‌کنند. موارد نادری از مدیران اجرایی نیز هستند که چند قدم به عقب برداشته و برنامه‌های خود را مرور می‌کنند که آیا این شرایطی که در آن قرار دارند پیش بینی شده بوده یا خیر؟ اولین قدم مقابله با بحران این است که به ضعف برنامه ریزی پی برده شود و در ادامه برای آن چاره اندیشی کرد.

در ادامه باهم به مرور 10 روشی که داگ یاکولا برای "مقابله با بحران" در شرکت‌ها و سازمان‌ها ارائه کرده است می‌پردازیم:

  • احساساتتان را در شرایط بحرانی کنار بگذارید

تقریبا غیرممکن است که یک سازمان در شرایط بحرانی، اثری از کارآمدی نشان دهد و بسیار خطرناک است که تصور شود تنها همین یک نشانه وجود دارد؛ در حدود 25 مدل مختلف از علائم بروز بحران وجود دارد. بنابراین در شرایط غیر عادی، احساسات و تصورات ایده‌آل گرایانه را کنار بگذارید و با شرایط موجود با آرامش مواجه شوید تا تصمیم مناسبی اتخاذ کنید. هیچکس در شرایط پر استرس توانایی تفکر مناسب و مقابله با مشکلات را نخواهد داشت.

 

  • خود را در مقام منتقد برنامه‌هایتان قرار دهید

مهم‌ترین چیزی که جلوی بروز بحران را می‌گیرد، مرور مداوم برنامه ریزی از پیش تعیین شده شما است که قبلا تهیه کرده‌اید. مهم نیست که برنامه ریزی را برای اول سال مالی انجام می‌دهید و یا برای یک دوره سه ساله، نکته قابل توجه این است که در این برنامه حداقل سه دوره برای بازبینی پیش‌بینی کنید تا بتوانید در مقام منتقد به برنامه خود، از هرگونه بحران پیش‌گیری کنید. اگر اهدافتان را از دست بدهید به وسیله این بازبینی می‌توانید دلایل بروز مشکل را بیابید و از گسترش مشکلات دیگر جلوگیری کنید.

 

  • از هیئت مدیره سازمان تقاضای کمک و راهنمایی کنید

بعضی اوقات مدیران ارشد از هیئت مدیره خود انتظار دارند تا آرام بنشینند و در امور اجرایی دخالت نکنند تا آن‌ها با آرامش بیشتری به کار خود برسند، این امر باعث تضعیف جایگاه هیئت مدیره و در نتیجه از دست دادن یک بازوی مهم برای پیشگیری از بحران خواهد شد.

وظیفه نظارت بر مدیرعامل، مدیر مالی و مدیر اجرایی بر عهده هیئت مدیره هر سازمان است که اگر به درستی صورت پذیرد، می‌تواند بسیار کمک‌رسان باشد.

 

ادامه دارد...

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو