اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان
امروزه سازمان‌ های کوچک و متوسط بطور جدی اجرای ERP براساس راه حل Cloud را دستورکارخود قرار داده اند. چراکه محاسبات این رویکرد تاحد قابل توجهی قابل مقایسه با راه‌حل های مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان بوده و اثربخشی بیشتری بر هزینه دارد. در راه حل محاسبه Cloud، شرکت موظف است ماهانه مبلغی را برای خدمات برنامه کاربردی پرداخت کند و دیگر نیاز نیست هزینه سنگینی را بر خرید سخت افزار و نرم افزارهای مربوطه و استخدام متخصص مجرب IT پرداخت کند. همچنین اگر شرکت راه حل مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان را اتخاذ نماید، امروزه فروشندگان متعددی خدمات یکپارچه و منعطفی را ارایه می نمایند.


در این نوشتار به تفصیل بیان می کنیم که چرا سازمان‌های متوسط و کوچک راه حل محاسباتی Cloud را در اجرای ERP بکار می گیرند و این راه حل ها چه منافعی برای آن سازمان‌ها حاصل می نماید. این مزایا شامل مواردی چون : هزینه های کل پایین‌تر، همراستایی بهتر بین فناوری و نیازهای خاص کسب و کار، مقیاس پذیری، سهولت گسترش و مدیریت، آپگرید آسان‌تر، دسترسی بی قید مکان و زمان، و قابلیت اعتماد، می شود.
 


علاقه وافر به اجرای سیستم‌های ERP مبتنی بر راه حل Cloud و سیستم SaaS


در طول سال‌های اخیر میزان علاقه سازمان‌های متوسط و کوچک به اجرای سیستم‌های ERP مبتنی بر راه حل Cloud و سیستم SaaS افزایش یافته است. انجمن IDC، پیشبینی کرده است که بازار نرم افزار مبتنی بر Cloud (با رشدی معادل 25.5 درصد در سال) تا سال 2014 به 40.5 میلیارد دلار خواهد رسید. تا سال 2014 حدود 34 درصد از کل خرید نرم افزارهای جدید تجاری به صورت SaaS خواهد بود و تحویل SaaS حدود 14.5 درصد از نرم افزارهای سراسر جهان را در میان همه بازارهای اولیه تشکیل خواهد داد. پژوهش‌های Forrester نشان داده است که سیستم های ERP مبتنی بر Cloud حدود 2 درصد از بازار را شامل شده و هرساله این مقدار با رشد 21 درصدی مواجه خواهد شد.

 

سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی Cloud/SaaS چیست ؟


رویکرد محاسباتی Cloud ، روش جدیدی را برای سازمان‌ها جهت دستیابی به کارکردهای نرم‌افزاری فرآهم می سازد. بطور کلی سازمانها سرورهایی را برای کاربرد در داخل سازمان خریداری کرده، نرم افزارها را بر روی سرور نصب کرده و برای هریک از کارمندان نیز مجوز کاربری خریداری می کنند. اما امروزه با رویکرد محاسباتی Cloud، سازمان‌ها به فناوری‌های کابردی مجهز خواهند بود که تمامی این کارها (سرور، نرم افزار و پایگاه داده ها) را تحت شبکه اینترنت انجام دهند. این رویکرد قادر است با استفاده از فناوری مجازی که امور سخت افزاری را تحکیم می بخشد، کارایی را افزایش داده و تقاضای کاربران و مشتریان را به سهولت و با هزینه بسیار کمتری پاسخ دهد.

 

مزایای اجرای سیستم ERP مبتنی بر رویکرد Cloud


سازمان‌ ها با اجرای سیستم ERP مبتنی بر Cloud/Saas مقدار هزینه TCO را کاهش داده، راحت تر خواهند توانست زیرساخت‌ های IT را با نیازمندی‌ های خاص کسب و کار همراستا سازند، راه حل قابل توسعه بهتری خواهند یافت، مدیریت و توسعه ERP را آسانتر خواهند کرد، به راحتی سیستم را آپگرید خواهند کرد، و نیز به کاربردهای آن در هر زمان، هر مکان و با قابلیت اعتماد بالا بدست خواهند آورد.

در ادامه، هر یک از این مزایای مطروحه اجمالا تشریح می شوند :


» هزینه کل مالکیت کمتر

اظهارات Forrester در خصوص سیستم‌های منابع سازمانی نشان می دهد که 79 درصد از افرادی که در پیمایش انجام گرفته از سوی وی شرکت داشتند نسبت به ERP مبتنی بر SaaS توقع کاهش در هزینه های TCO داشته و تنها 54 درصد از افراد انتظار کاهش در هزینه های پیش رو داشته اند.

بطور کلی سیستم ERP مبتنی بر Cloud/SaaS از پنج طریق می تواند هزینه ها را کاهش دهد :

  1. صرفه جویی در مقیاس‌ ها
  2. مجازی سازی
  3. پرداخت تدریجی ( به جای سرمایه گذاری هنگفت بر روی نرم افزار و سخت افزار )
  4. کاهش هزینه های سخت افزار و پشتیبانی (نگهداری و تعمیرات)
  5. دسترسی به سیستم از طریق اینترنت به جای خرید و نصب نرم افزارها و برنامه های کاربردی پرهزینه و پرحجم بر روی رایانه ها
  6. همراستاسازی زیرساخت‌های فناوری اطلاعات با نیازمندی‌های کسب و کار 


سیستم‌های برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر رویکرد Cloud، انعطاف زیادی را در راستای توسعه سازمان داشته و همراستاسازی استراتژی کسب و کار با فناوری مورد نیاز تسهیل می سازد و راه حل هایی را با شرایط دائما درحال تغییر کسب و کار تطبیق می دهد.


» مقیاس‌ پذیری

سازمان‌ها می توانند بجای صرف زمان و هزینه قابل توجه بر ایجاد زیرساخت ها، بلافاصله از برنامه کاربردی SaaS استفاده نمایند. برخی از فروشندگان این امکان را برای سازمان فرآهم ساخته اند که با توسل بر این برنامه کاربردی و بدون محدودیت در حداقل تعداد کاربران، کار خود را آغاز کنند.


» سهولت توسعه و مدیریت

سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر Cloud، که دسترسی براساس مرورگرها (Browser) را برای ERP فراهم می سازند، نیاز به نصب و راه اندازی و نگهداری و پشتیبانی از نرم افزار کاربری سرورها، ارتباطات شبکه ای، نرم افزارهای کاربردی و غیره را حذف می کند. از این رو سازمان نیازی به استخدام نیروی متخصص IT به صورت تمام وقت نخواهد داشت.
کاهش هزینه ها و امکان ارایه نسخه های جدید برای نرم افزار (Upgrade)
تامین کنندگان پکیج ERP مبتنی بر SaaS، با تعهد بر پذیرش هزینه های سربار ارایه نسخه های جدید نرم افزار، هزینه های سازمان را کاهش خواهد داد.


» قابلیت دسترسی

هنگامی که سیستم SaaS ERP با نرم افزار تحت وب کار می کند به کاربران این امکان را می دهد که بتوانند در هر زمان و مکانی به سیستم دسترسی داشته باشند.


» قابلیت اعتماد بالا

از آنجاکه در رویکرد محاسبه Cloud از سایت‌های اضافه چندگانه بهره گرفته می شود لذا کسب و کار بطور پیوسته و بدون هیچ گونه توقفی ادامه خواهد یافت و همواره از اطلاعات موجود، فایل پشتیبان وجود خواهد داشت. 


نتیجه گیری

سازمان‌ ها با اجرای سیستم ERP مبتنی بر Cloud/Saas مقدار هزینه TCO را کاهش داده، راحت تر خواهند توانست زیرساخت‌ های IT را با نیازمندی‌ های خاص کسب و کار همراستا سازند، راه حل قابل توسعه بهتری خواهند یافت، مدیریت و توسعه ERP را آسانتر خواهند کرد، به راحتی سیستم را آپگرید خواهند کرد، و نیز به کاربردهای آن در هر زمان، هر مکان و با قابلیت اعتماد بالا بدست خواهند آورد.
بعلاوه سازمان‌هایی که برای برخی از دپارتمان‌ ها و بخش‌ های تابعه نیازمند راه حل مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان هستند یا اشخاصی که در طول زمان دائما در حال جابجایی هستند موجب شده اند تا فروشندگان این امکان را برای سازمان‌ ها فراهم کند که از ورژن مبتنی بر فرضیات اولیه مشتریان برای سیستم ERP تحت SaaS خود بهره بگیرند تا بدین ترتیب انعطاف‌ پذیری بیشتری را ضمن کاهش هزینه های جابجایی فرآهم آورند.
 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو