اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان
اکنون که فناوری گوشی‌ های همراه بطور گسترده و قابل توجهی با استقبال مشتریان در سرتاسر دنیا مواجه شده، این گرایش به تدریج در بازارهای کسب و کار نیز رواج یافته است. مشتریان و کارکنان سازمان‌ ها متقاضی این هستند که برنامه های کاربردی متعددی بر روی گوشی‌ های همراهشان بر روی پلت فرم‌ های مختلفی چون (Windows 8، Android، IOS و ...) نصب باشد. می توان اذعان داشت که تقریبا همه کارمندانی که به آنها وظایف برون سازمانی محول شده است اگر همراه خود پکیج ERP مخصوص به وظیفه سازمانی خود را داشته باشند قادر خواهند بود کار خود را بدون حضور در سازمان انجام دهند. برای برخی از فرآیندهای سازمان این قابلیت منجر به افزایش سرعت انجام کار و کاهش خطاها خواهد شد.

با ورود و توسعه نسل جدید گوشی های هوشمند و تبلت ها، ضرورت وجود برنامه های کاربردی در این ابزارها به جد احساس می شود. سوالی که در این خلال پیش می آید آن است که آیا این موضوع انقلاب جدیدی در توسعه فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بوجود خواهد آورد ؟ در این مقاله، چندین جنبه کلیدی را به بحث گذاشته و کارکردهای خاص ERP همراه، به طور خاص تشریح خواهد شد.


برنامه های کاربردی و تجهیزات ساده

بطورکلی برای اینکه بدانیم آیا ERP همراه، برای شرکت فرصت خلق می کند یا خیر، کافیست بدانیم که چه کاربرانی به این فناوری احتیاج دارند. سوال دیگری که می تواند برای ما پیش آید آن است که کاربران چه نیازمندی‌ها و حتی پیشنهاداتی دارند که بواسطه این فناوری قابل پاسخ دهی است. حال در اینجا لازم است طیف مختلفی از برنامه‌های کاربردی از ساده تا پیچیده را معرفی نماییم.

برنامه های کاربردی ساده اگرچه نمی توانند خیلی از کارها را تحت پوشش قرار دهند اما ارزش افزوده فراوانی را به همراه داند. هنگامی که ایده و فکر استفاده از پکیج ERP در گوشی‌های همراه به ذهن خطور می کند باید این واقعیت را پذیرفت که گوشی های همراه به واسطه محدودیت‌های ظرفیت حافظه و محدودیت های کارکردی که دارند نمی توان در گام نخست پیچیده‌ترین کارهای سازمانی را با آن انجام داد بلکه می بایست برنامه های کاربردی کم حجم، سبک و کاربردی از ماژول‌های ERP را روی آن نصب کرد.

بعلاوه می بایست محدودیت صفحه نمایشگر و کیبورد در گوشی را نیز مدنظر قرار داد. به عنوان مثال از جمله برنامه های کاربردی ساده برای گوشی های همراه با ارزش افزوده بالا، می توان به برنامه MY Approval اشاره کرد که تحت پلت فرو‌های Windows، Android و IOS قابل نصب هستند. شرکت مایکروسافت این برنامه کاربردی گوشی همراه را برای کاربران Microsoft EX ERP ساخته است. این نرم افزار در تمامی فرآیندهای جریان کار ازجمله صدور صورتحساب، تایید خریدها، جداول زمانی، صورتحساب هزینه و ... را تحت پوشش قرار دهد.


تجهیزات و پلتفرم های مرتبط

امروزه سازمان‌ها قادر به تشخیص این موضوع هستند که کاربران و کارکنان سازمان نیاز به چه ابزارها و فناوری‌هایی دارند. امروزه برخی از شرکت‌ها بواسطه دیدن نیازمندیهای کاربران کسب و کار، گوشی های همراه با صفحه نمایشگر بزرگتری را تولید می کنند. این امر بیانگر آن است که فناوری روز به روز در حال گسترش است. اگر بخواهیم از منظر فنی سخن بگوییم، سازندگان نرم افزار و شرکت‌های درگیر ر ارایه ایده های جدید در فناوری با چالش های چندگانه ای پیشِ روی خود مواجه هستند. از جمله این چالش ها می‌توان به دشواری یکپارچه سازی برنامه های کاربردی چون ERP در گوشی های همراه اشاره داشت.
چنانچه به شرکت Microsoft بنگریم ملاحظه می کنیم که این شرکت چارچوب گوشی های همراه خود را بر پلت‌فرم Windows Azure قرار داده است که این امکان را به کاربران خود داده که به راحتی با سامانه Dynamic AX بصورت یکپارچه با یکدیگر در ارتباط باشند. در این میان اشاره به این موضوع ضروری است که ارتقاء نسخه نرم افزار ERP (Upgrade) می تواند بر بهبود عملکرد نرم افزارهای فعلی گوشی های همراه تاثیرگذار باشد. بنابراین هدف این شرکت‌ها باید این باشد که تا جاییکه می توانند این تاثیر را کاهش داده و یا آن را از طریق توسعه یک نرم افزار عمومی و مادر، محدود نمایند.


دنیای گوش های همراه پیچیده برای خدمات حوزه های مختلف در وضعیت های آنلاین و آفلاین

بطورکلی درکنار برنامه های کاربردی ساده، محیط های بسیار پیچیده تری نیز وجود دارد که سیستم های همراه می توانند در آن محیط نیز ارزش افزوده مناسبی برای کاربران داشته باشد. خدمات حوزه ای (خدمات مربوط به رشته های مختلف) مثالی از این مورد است. به عنوان مثال در حوزه مهندسی، مهندسان نیازمند فضایی هستند که بتوانند با ابزاری که در اختیار دارند کارهای بیشتر و تخصصی تری را انجام دهند. آنها باید قادر باشند برنامه ریزی کرده و برنامه ها را مشاهده کنند، GPS گوشی های همراه آنها باید قادر باشد آنها را به سمت مشتریان خود هدایت کند، آنها مایل خواهند بود که پروفایل های مشتریان را مطالعه کرده و از سوابق همکاری با آن مشتریان آگاه باشد لذا باید این امکان برای آنها فراهم باشد، آنها باید آمار موجودی انبار را داشته و باید قادر باشند صورت حساب الکترونیکی دریافت کنند. بنابراین اگر بخواهیم خلاصه بگوییم، آنها نیازدارند که کارهای بیشتر و پیچیده تری را انجام دهند. اگرچه فراهم ساختن این امکانات امر بسیار پیچیده ای است اما برای کاربران بسیار راهگشا و کارساز خواهد بود.
در این خصوص هم امروزه شرکت‌هایی هستند که چنین خدمات پیچیده ای را به صورت همراه در وضعیت‌های آنلاین و آفلاین برای کاربران فراهم ساخته اند. تحت چنین خدماتی، متخصصان در دپارتمان مربوطه‌ای که مشغول به فعالیت هستند قادر خواهند بود بخش زیادی از کارها را خارج از شرکت انجام دهند بدین صورت که در طول روز چندین مرتبه آنلاین شده و از طربق نرم‌افزار و سامانه مربوط به ERP در ماژول مربوط به خود، با همکاران در ارتباط بوده و وظایف خود را انجام دهند. لازم به ذکر است که نیاز نیست آنها در طول روز دائما آنلاین باشند بلکه کارها و وظایف خود را بصورت آفلاین انجام داده و صرفا جهت تبادل اطلاعات، و گفتگو در زمینه خاص و ارایه گزارشات کاربردی به دیگر همکاران، در طول روز چندمرتبه آنلاین شوند و این کارها را نیز تحت نرم افزار کاربردی ERP انجام دهند.


استفاده از برنامه های کاربردی استاندارد برای ERP همراه با برنامه های کاربردی متداول ؟

تمام افرادی که به نحوی درپی یافتن یک برنامه کاربردی استاندارد ERP همراه که برای تمامی سازمان‌ها قابل استفاده باشد، هستند، در این مسیر ناکام مانده اند. تنها مزیت برنامه های کاربردی استاندارد این است که به ما القاء کند که بهتر، کاراتر و متفاوت‌تر کار کنیم. از آنجاکه ERP همراه، فناوری نسبتا جدیدی بوده و برنامه کاربردی استانداد آن اخیرا نوشته شده است، لذا به احتمال زیاد، شرکت‌ها نیازمند آن هستند که با گذشت زمان با نسخه‌های جدیدتر و کاملتر این برنامه کاربردی بهره ببرند. به طور کلی پیش از ساخت یک برنامه کاربردی استاندارد برای ERP همراه سازمان، می بایست به سوالات ذیل پاسخ دهیم :

 1. کدامیک از فرآیندهای کسب و کار سازگاری بهتری می توانند با پلت فرم موبایل داشته باشند ؟
 2. چه اقداماتی از یک فرآیند باید در گوشی همراه در دسترس بوده و قابل انجام باشد ؟
 3. برای انجام این اقدامات چه مجموعه داده هایی باید در دسترس باشد ؟
 4. چه سیستمی باید این مجموعه داه ها را مدیریت کند ؟
 5. چه سیستم امنیتی باید از تمام داده ها و اقدامات انجام شده در سیستم حفاظت کند ؟
 6. آیا باید دائما آنلابن بود یا صرفا گاهی اوقات ؟
 7. از چه ابزار و پلت فرم‌هایی باید استفاده شود ؟
 8. تعداد کاربران این سیستم چند نفر هستند ؟
 9. آیا برای کنترل سیستم نیاز به پیام‌های هشدار دهنده است ؟
 10. برای طراحی و استقرار این سیستم چه زیرساخت‌هایی نیاز است ؟

تجربه کاربران

امروزه برنامه های کاربردی ERP همراه، حوزه های مختلفی از فعالیت ها و فرآیندهای سازمانی را تحت پوشش قرار می دهند. حال آنچه که به عنوان یک نیاز یا ضرورت دیده می شود این است که در کنار پیشرفت فناوری و توسعه برنامه های کاربردی ERP همراه، تجربه کاربران نیز باید افزایش یابد. کاربران می بایست آموزش‌های لازم برای کار با این برنامه را دیده و قادر باشند کارهای عمومی مثل: ارسال نظرات، ارسال نامه ها، تهیه و ارسال عکس و گزارشات هزینه و ... را داشته و همچنین بسته به حوزه تخصصی که کار می کنند بتوانند از ماژول خاص آن حوزه ERP، تحت گوشی همراه بهره ببرند.مطالعه موردی : شرکت هوایی Delta

در این کیس، نگاهی بر برنامه های کاربردی پیچیده ERP همراه خواهیم داشت تا نشان دهیم زمانی که این رویکرد، بخشی از استراتژی سازمان می شود، هیچ حد و مرزی برای آن وجود نخواهد داشت. شرکت هوایی Delta با 19000 خدمه خانم و آقا با در اختیار داشتن آخرین نسخه Windows phone 8، درصدد بهینه سازی فرآیندهای خرید از طریق سرمایه گذاری در حوزه نوآوری فناوری می باشد. کارکنان Delta با استفاده از سیستم جدید Windows phone 8 می توانند بهبود قابل توجهی در کارایی ارایه خدمات به مشتریان داشته باشند. این امر منجر به خلق مزایای ذیل برای شرکت بود :

 • خریدهای مشتریان ( ازجمله سفارش های مربوط به غذا، نوشیدنی و اقلام بدون مالیات، در پرواز) می توانست از طریق کارت‌های اعتباری انجام پذیرد.
 • رزرو صندلی‌های راحت و به صرفه از طریق کارت اعتباری
 • ارسال رسید الکترونیکی به مشتریان
 • آگاه ساختن مشتریان نسبت به آخرین ووچرهای تخفیف از طریق موبایل
 • افزایش سرعت و کاهش زمان پردازش تراکنش

این شرکت همچنین درصدد است در آینده نزدیک بستری را فراهم نماید که اطلاعات تصویری از نقشه جانمایی صندلی های هواپیما به همراه قیمت و رزرو بودن یا نبودن آن صندلی، از طریق موبایل برای مشتریان فراهم سازد.


مطالعه موردی : شرکت Savelys

مهم‌ترین هدف هرشرکت خدماتی این است که کیفیت و سرعت خدمت‌رسانی به مشتریان خود را افزایش دهند. در این کیس نشان خواهیم داد که Savelys چگونه گردش فرم‌ها و اسناد در شرکت را از حالت دستی و کاغذی به حالت سیستم اطلاعاتی تحت گوشی های همراه تغییر داد.
شرکت Savelys جزو شرکت های پیشتاز فرانسه در حوزه نصب و راه اندازی سیستم های گرمایشی است. این شرکت ر سال 2010 دریافت که فرهنگ کاغذ بازی درون شرکت مانعی برای پیشرفت آن می باشد. لذا شرکت نیازمند تغییر اساسی در فرآیندهای کاری و تعریف یک سیستم اطلاعاتی کارا تحت گوشی همراه بود که بدین ترتیب دقت و صحت، کارایی، قابلیت پیگیری و کیفیت خدمات را بهبود ببخشد. برای این منظور شرکت با همکاری تیمی از شرکت های Avanade، Accenture و Microsoft، فرآیندهای کاغذی سازمان را تغییر داد. بطوریکه در حال حاضر هریک از تکنسین های شرکت از برنامه کاربردی خدماتی رایجی تحت نرم افزار Windows بر روی گوشی های Motorola بهره می برند. این گوشی ها با امکانات و برنامه ای که بر رویشان نصب شده قادرهستند بصورت وایرلس به پایگاه داده سرور Microsoft SQL ( که سیستم ERP روی این پایگاه نصب گردیده است) متصل شوند. بدین ترتیب برخی از کارها بصورت خودکار و برخی دیگر در کوتاه‌ترین زمان از سوی کاربران انجام می گیرد. این امر موجب افزایش سرعت انجام کارها، کاهش زمان و هزینه های شرکت مربوطه گردید.


نتیجه گیری

بطورکلی فشار وارده از سوی مشتریان و کارکنان سازمان و همچنین موضوع صرفه جویی در سازمان دو عامل مهم در گسترش گرایشات به سمت گوشی های همراه و رسانه های اجتماعی شده است. این امر منجربه جهت‌گیری ئ گرایش سریع شرکت‌ها و کسب و کارها به این فناوری ها شده است. باتوجه به آنکه رسالت سیستم‌های ERP نیز به افزایش کارایی، کاهش هزینه و زمان، افزایش سرعت خدمت‌رسانی و ... قرار گرفته است لذا فراهم سازی بستر ERP بر روی گوشی های همراه می تواند مزایای قابل توجهی برای سازمان و کارکنان آن خلق نماید.
اما توسعه، اجرا و نگهداری برنامه های کابردی گوشی همراه در جهان کسب و کار، بالاخص یکپارچه سازی سیستم ERP با گوشی های همراه نیازمند مشارکت افرادبا تخصص های گوناگون بوده که باید در این راستا موارد مختلفی چون: ابزارهای واسط سیستم و کاربر (User interface)، امنیت سیستم، کارکرد سیستم در وضعیت آفلاین و ... به دقت مورد بررسی قرار بگیرد. درکنار مزایای قابل توجه داشتن ERP همراه، توجه به این موضوع ضروری است که هماهنگ سازی سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی با برنامه های کاربردی گوشی‌های همراه نیازمند صرف هزینه و ریسک های بالایی از سوی سازمان های است.
 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو