اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان
آیا شرکت شما نیازمند سیستم برنامه ریزی منابع سازمانی عمومی است یا نیازمند سرمایه گذاری بر روی نسل جدید سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر مدل SaaS است ؟ هر دوی این سیستم‌ ها دارای مزایا و ریسک‌ هایی است. سیستم‌های ERP عمومی همواره با احتمال زیاد پاسخگوی طیف وسیعی از نیازهای سازمان است. بازار فروش سیستم‌ های ERP عمومی، بسیار توسعه یافته و بالغ اما در حال کاهش استقبال است. سازمان تحقیقاتی Forrester اعلام کرده است که میزان استقبال از این نوع سیستم‌ ها در دوره زمانی سال‌های 2011 تا 2015 تا 2.5 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که میزان استقبال از سیستم های ERP مبتنی بر SaaS در همین بازه زمانی، 22 درصد افزایش یافته است. یکی از دلایل استقبال و گرایش کسب و کارها به سمت سیستم‌ های SaaS ERP ، قابلیت مقیاس‌ پذیری این سیستم می باشد. یعنی با بزرگتر شدن سازمان یا صنعت مربوطه، کارایی این سیستم ها کاهش نیافته و همواره دارای سازگاری و توان محاسباتی و پردازش بالایی هستند. یکی دیگر از مزایای سیستم SaaS، مربوط به مدیریت IT می شود. بدین معنی که با وجود این سیستم، شرکت ها دیگر نیاز به صرف زمان زیاد بر روی عارضه یابی IT نخواهند داشت و می توانند بیشتر تمرکز خود را بر روی مسایل اصلی کسب و کار معطوف سازند. اما با این وجود، ریسک‌های پیوسته کسب و کار در SaaS بالاست درحالیکه این ریسک ها در سیستم های عمومی ERP ناچیز و قابل اغماض است. این نوشتار به مقایسه این دو سیستم و بررسی ویژگی ها و امتیازات هر یک نسبت به دیگری می پردازد.


مقایسه سیستم ERP مبتنی بر مدل SaaS با سیستم ERP عمومی

سیستم‌های ERP مبتنی بر مدل SaaS، سیستم‌های نوپایی هستند که در حال گذار و تکامل نوآوری خود می باشند. این بدان معنی است که اغلب کسب و کارها هنوز مقید به استفاده از سیستم های ERP عمومی هستند. به طور کلی بازار فروش سیستم های ERP عمومی در حال افول می باشد. امروزه فروشندگان دارای تجربه در زمینه سیستم‌های ERP عمومی، سرمایه تحقیق و توسعه شرکت خود را بر روی محصولات SaaS خود سرمایه گذاری می کنند. این بدان معنی است که خریداران باید در آینده نزدیک منتظر پیشرفت و توسعه خیره‌کننده ای در زمینه محصولات SaaS ERP باشند. در این نوشتار، سیستم‌های SaaS ERP و سیستم‌های ERP عمومی براساس هشت دسته از فاکتورها بایکدیگر مقایسه می شوند. در هریک از این دسته بندی‌ها، مزایا و ریسک‌های هریک از آن سیستم‌ها بایکدیگر مقایسه می شوند. پیش از پرداختن به تحلیل این دوسیستم براساس دسته بندی 8 گانه، نخست تعریف اجمالی از این دو سیستم خواهیم داشت.


استفاده از نرم افزار به عنوان یک خدمت (SaaS)

دپارتمان ایالات متحده موسسه ملی تجارتِ استانداردها و فناوری (NIST)، مجموعه استانداردهایی را منتشر کرده است که بر اساس آن، ویژگی هایی که باید نرم افزار داشته باشد تا به عنوان مدل SaaS پذیرفته شود ارایه شده است. کلیدی ترین بخش تعریف نرم‌افزار با ویژگی SaaS این است که این نرم افزار می بایست بر بستر محاسبات Cloud ساختار یابد.

NIST منطق محاسباتی Cloud را در استاندارد تعریف کرده و 5 خصوصیت ضروری را به صورت ذیل برای آن برشمرده است :

 1. این برنامه کاربردی باید مبتنی بر نیاز مشتری و به صورت سلف سرویس ارایه شود.
 2. این برنامه کاربردی باید دسترسی وسیعی را به شبکه فراهم سازد.
 3. این برنامه کاربردی باید مخزن ذخیره اطلاعات را فرآهم آورد.
 4. منابع محاسباتی در این برنامه باید انعطاف پذیر باشد.
 5. این برنامه کاربردی باید یک خدمت اندازه‌گیری شده و سنجیده شده (از سوی سرویس دهنده) باشد.سیستم‌های عمومی (پایه‌ای)

بطور کلی زمانی که به سیستم‌های ERP می اندیشیم، ناخودآگاه مدل های عمومی و پایه ای این سیستم‌ها در ذهن متبادر می شود. مدلی که در آن خریداران گواهینامه دایمی دریافت کرده و نرم افزار را بر بستر سرورهای سازمان نصب می کنند.


تفاوت های کلیدی تفصیلی این دو سیستم

زیر ساخت محاسباتی Cloud مدل SaaS منجر به تفاوت‌های اساسی در SaaS ERP نسبت به ERP عمومی می شود. در جدول زیر 3 ویژگی و تفاوت کلیدی که می تواند بر قضاوت خریداران در انتخاب نوع سیستم ERP اثر بگذارد تشریح شده است.
 

مدل SaaS مدل عمومی ( پایه‌ ای ) خصوصیات
در این مدل، پذیره نویسی، حقوقی را برای بدست آوردن نرم افزار از طریق اینترنت برای کاربران فراهم می کند اما امکان انتقال این حقوق وجود ندارد. در این مدل، گواهینامه نرم افزار، حقوق محدود اما دایمی را برای کاربران نرم افزار فراهم می سازد. حقوق و کاربردها
در این مدل، ظرفیت ERP از منابع Cloud ، بر اساس مفاد پذیره نویسی به کاربران تخصیص می یابد. در این مدل، ظرفیت ERP به تعدادی از کاربران مشخص بصورت همزمان تخصیص می‌یابد. ظرفیت ERP
در این مدل دسترسی به نرم‌افزار منوط به چندین مرتبه پرداخت وجوه مبتنی بر مفاد پذیره نویسی است. خرید نرم افزار در این مدل، با یک مرتبه پیش‌پرداخته برای گواهینامه انجام می شود. اما خدمات نگهداری و پشتیبانی که عموما برحسب درصدی از قیمت گواهینامه حساب می شود، چندین مرتبه در سال پرداخت می شود. مدل قیمت‌ گذاریتعیین اینکه کدام سیستم برای کسب و کار شما مناسب است

از جمله مهم‌ترین تصمیمات مدیران سازمان‌های پیشرو، تصمیم گیر درخصوص این موضوع است که چه سیستم ERP می تواند برای کسب و کار آنها مفید و مناسب باشد. در ادامه 2 پلت فرم ERP براساس 8 دسته، مقایسه می شوند.
 

سیستم ERP مبتنی بر SaaS سیستم ERP عمومی دسته
  x وظیفه گرایی
قضاوت ذهنی هزینه کل مالکیت
x   مدیریت IT
  x کنترل و دسترسی اطلاعات
قضاوت ذهنی امنیت
قضاوت ذهنی سهولت اجرا
x   قابلیت مقیاس پذیری
x   قابلیت ارتقاء نسخه نرم‌افزار (Upgrade)در ادامه به تفصیل به بررسی امتیاز دهی این دو سیستم تحت 8 دسته بندی می پردازیم :
 

 • در دسته وظیفه گرایی، سیستم ERP عمومی دارای عمق و گستردگی بیشتری از وظیفه‌گرایی است و قابلیت بیشتری در سفارشی سازی دارد.
 • در دسته هزینه کل مالکیت، تحلیل هزینه کل مالکیت برای 10 سال کارکرد، در هر دو سیستم نتایج مشابهی را حاصل کرده است.
 • در دسته مدیریت فناوری اطلاعات، سیستم SaaS ERP بسیاری از مسئولیت های مدیر IT را فراهم ساخته و برای شرکت‌ها فرصت‌های بیشتری را جهت تمرکز بر فعالیت‌های اصلی کسب و کارشان فرآهم می سازد.
 • در دسته امنیت، برخلاف تهیه کنندگان نرم افزار Cloud، اکثر شرکت‌هایی که کاربر نهایی محسوب می شوند، در زمره کسب و کار امنیت سایبری و فیزیکی نیستند.
 • در دسته سهولت اجرا، انتقال داده ها، مدیریت تغییرات (ازجمله آموزش) و آزمون سیستم‌ها، در هردو سیستم، بحرانی و پیچیده است.
 • در دسته قابلیت مقیاس پذیری، نرم‌افزارهای SaaS برخلاف نرم افزارهای عمومی، قابلیت تغییر در مقیاس (اندازه) متناسب با تغییر در نیاز مشتریان را داشته و به راحتی قابلیت سازگاری با اندازه سازمان را دارند.
 • در دسته سهولت بروزرسانی و ارتقاء نسخه نرم افزار، موانع مربوط به بروزرسانی ازجمله بحث هزینه بروزرسانی و شخصی سازی، در برنامه های کاربردی SaaS کمتر می باشد. بعلاوه، بروزرسانی برنامه در SaaS به کاربر واگذار شده و این بروزرسانی در برنامه های کاربردی SaaS از تکرر و تعداد دفعات بیشتری برخوردار است.

 


نتیجه گیری

شکی نیست که سیستم های SaaS ERP بیانگر موج حرکتی جدید به سوی آینده است. علی رغم این حقیقت که بازار SaaS ERP بطور عمومی در مقایسه با سیستم های ERP عمومی هنوز چندان رشد و بلوغ نیافته است اما این سیستم دارای مزایایی چون، قابلیت مقیاس پذیری، سهولت ارتقاء نسخه (Upgrade) و نیازهای کمتر مدیریت IT است. سیستم ERP SaaS دارای ریسک های ذاتی و پیوسته‌ای در کسب و کار است که برگرفته از عدم کنترل داده ها است. اگر کسب و کارها، میزبانی (هاستینگ) سیستم های عمومی خود را برون سپاری کنند، قادر خواهند بود بر این ریسک ها فائق آیند. در تحلیل نهایی این نوشتار، سیستم های عمومی و سیستم های تحت SaaS مورد بررسی قرار گرفته و بررسی شد که تصمیم گیرندگان چطور می توانند تشخیص دهند که کدامیک می تواند برای شرکت خود مفید باشد.
نکته کلیدی که باید در تصمیم گیری موثر رعایت شود این است که ابتدا نیازمندی های کسب و کار خود را اولویت بندی کنیم سپس بر اساس ویژگی ها و مزایا و معایبی که سیستم های عمومی و SaaS دارند مناسب‌ترینِ آنها را برای کسب و کار خود برگزینیم.
 

دریافت فایل اصلی و ترجمه نشده مقاله

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو