اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان
مدیریت منابع انسانی سبز , که بر اساس حرکت سبز حمایت از محیط زیست و نجات سیاره زمین از بلاهای آینده میباشد , "مگنا کارتا" Magna Carta یا همان فرمان کبیر , برای محیط زیست در اولین کنفرانس بین المللی سازمان ملل متحده که در سال 1972 در استکهلم برگزار گردید , اعلان گردید و در آن گفته شد که دفاع از محیط زیست و پیشرفت آن برای نسل امروز و فردا هدفی ضروری برای نوع بشر می باشد.
 

مدیریت منابع انسانی سبز با پذیرفتن آن در فلسفه مدیریتی , سیاستهای HR , رویه ها و با تربیت کردن افراد و اجباری نمودن قوانینی در رابطه با حمایت محیط زیست , نقش بسیار مهمی را در صنعت برای بالا بردن مقوله های محیط زیستی ایفاء خواهد کرد. مدیریت منابع انسانی سبز , همچنین به کارمندان , تولید کنندگان در ساختن تصویر و علامت ( مارک) کمک مینماید و با اجبار نمودن استانداردهای ایزو 14000 بازرسی محیط زیست , بنا به تغییراتی در فرهنگ سازمانها , اندیشیدن درباره مدیریت فضولات , آلودگی و کمک به جامعه و مردمانش که تحت تاثیر آلودگی قرارگرفته اند . همچنین کارکنان و اعضائ جامعه را از بهره برداری منابع طبیعی بطور اقتصادی تر و تشویق آنان به استفاده از محصولات دوستدار طبیعت آگاه خواهد ساخت .

مقدمه
مدیریت منابع انسانی سبز ضرورت هر روز قرن بیست و یکم میباشد بخاطر مصرف زیاد منابع طبیعی بعنوان مواد اولیه توسط صنایع و دیگر سازمانهای مالی , آن هر روز در رسانه ها گوشزد میشود . بخاطر وجود فشار بسیار فاحشی بر روی منابع طبیعی سیاره زمین و وضع هشدار دهنده , دانشمندان و محیط زیست گرایان راجع به معضلات عدم تناسب اکولوژیکی و تنوع بیولوژیکی بحث مینمایند . در هر کنفرانس بین المللی محیط زیست ملل , درباره اهمیت کربن , گرمای جهانی , تغییرات آب و هوایی که منجر به زلزله , جاری شدن احتمالی سیل و از بین رفتن بشر و جانوران گردد , بحث میکنند.

مسئولیت نسل حاضر , مدیران منابع انسانی , ایجاد آگاهی در میان جوانترها و افرادی که درباره مدیریت منابع انسانی سبز , حرکت سبز و افرادی که در باره مدیریت منابع انسانی سبز , حرکت سبز بهره برداری از منابع طبیعی و کمک به مشارکت در راستای نگهداری محیط زیست شایسته حفظ منابع طبیعی برای نسل های آتی , بعنوان مثال "پیشرفت های تاب آوردنی " کار میکنند می باشد.

اهداف مقاله
اهداف مقاله تلاشی است برای بسط و انتشار آگاهی در میان صنایع برروی منابع انسانی سبز در سرتاسر کشور از طریق کمک به سازمانها و افراد آن برای فهم موضوعات در رابطه با محیط زیست و کاهش مشکلات محیط زیستی , خطرات و آلودگی می باشد.

حرکت سبز
حرکت سبز یک حرکت سیاسی است که از چهار اصل مهم , محیط زیست گرایی , تاب آوردنی , عدم خشونت و عدالت اجتماعی دفاع مینماید .طرفداران حرکت سبز "سبزها " نامیده میشوند .که وفا دار به به ایدئولوژی سبز بوده و ایده های بسیاری را با اکولوژی , حفظ منابع طبیعی محیط زیست , طرفداران حقوق زنان و حرکتهای صلح طلبانه در میان میگذارند . در مارس سال 1972 اولین حزب سبز جهانی گروه متحده تاسمانیا ( Tasmania )تشکیل گردید . در همان زمان در کانادا یک حزب کوچک تاسیس شد سپس آن در کشورهای دیگر گسترش یافت.

ایدئولوژی سبز , بر روی دمکراسی مشارکتی و اصل جهانی فکر کن , محلی عمل کن تاکید دارد . حرکت سبز ،احزاب سبز کشورهای گوناگونی را در بر گرفته و بر ایده آلهای حرکتی اکولوژی بزرگتر ، حرکتهای صلح آمیز صلح دوستانه , حرکتهای حفظ منابع طبیعی , حرکت محیط زیستی و دیگر تمایلات عام در راستای محیط زیست گرایی تکیه دارد.

حرکت سبز در هند بر روی مقولاتی در رابطه با محیط زیست تمرکز دارد و حرکتهایی نظیر حرکت چیپکو , آندولان باچائو فارمارا , شیم تایگر پروژه و تایگر فورس تاسک را پوشش میدهد . 

مشارکت ONGC در حرکت سبز با مسئولیتی در راستای جامعه و جهان , مانند
1) IPSHEM روز جهانی محیط زیست را جشن میگیرد
2) ONGC اقدام به برگزاری حرکت ودودارا (Vododara ) زا با مطبوعات هند انجام میدهد .
3) روز جهانی محیط زیست در ONGC جشن گرفته شد
4) ناحیه شرقی ONGC روز جهانی محیط زیست را جشن میگیرد

منابع انسانی سبز
حرکت سبز در سرتاسر جهان , به منابع انسانی سبز حیات بخشید . مدیریت منابع انسانی مسئول اداره کردن , توسعه و حفظ کارکنان در سازمانها میباشد . قرن نوزدهم و بیستم , دوره صنعتی شدن بود مخصوصا در اروپا , انقلاب صنعتی در قرن نوزدهم آغاز شد و سر اغازی بود برای تولید کالاهای مصرفی بمقدار فراوان , سیستم کارخانه ای و تقاضا برای محصولات گوناگون , پیشرفت تکنولوژی فشار زیادی بر منابع انسانی وارد کرد , مثل استفاده بی جا از آب و هوا , گیاهان و جانوران همانند ؛ الوار , مواد معدنی , مواد شیمیائی شامل استفاده از حیوانات و جنگل ها برای نیازهای تجارتی جامعه , تعداد زیادی از انسانها , مشاغل سنتی خود را در کشاورزی رها نموده و آموزش دیده و در صنایع به استخدام در آمدند . نتیجه صنعتی شدن , این بود که جامعه جهانی شروع کرد به بحث درباره منابع طبیعی , آلودگی , عدم تعادلهای محیط زیستی و گوناگونی زیستی . بهمان اندازه که توان کارگران صنعتی افزایش می یافت , بخش یا سلول جدایی برای اداره کردن کارکنان ایجاد میگردید. در اوایل دپارتمان پرسنل نامیده میشد , امروزه منابع انسانی بکار میرود.

مسئولیتی که به این بخش سپرده شد , اطمینان از انتخاب فرد شایسته برای کاری خاص بود و تربیت و محافظت از آنان بخاطر ضرورت صنعتی بود . نتیجه این بود که این کارکنان تازه بکار گرفته شده شروع کردند به استفاده از منابع طبیعی بعنوان مواد خام برای تولید کالاهای مورد لزوم یا محصولاتی که باعث کاهش در صنعت ( کاهش صنعتی ) و یا هوای پیرامونی بود.

تاثیر صنعتی شدن در محیط زیست
تاثیر صنعتی شدن بقدری زیاد بود که صنایع مصرف کننده اصلی منابع طبیعی نظیر هوا , آب , مواد معدنی , گیاهان و جانوران گردید. بنابرین باعث اثر گذاری در محیط و علت اصلی آلودگی و عدم تعادل های اکولوژیکی شد.
 

اثرات

محصولات

منابع طبیعی مورد استفاده

صنعت

شماره

جنگلها

کاغذ

گیاهان و درختان

کاغذ

1

گیاهان و جانوران

تنوع زیستی

دارو

گیاهان و جانوران

دارو

2

آلودگی هوا

اتومبیل و کامیون

محصولات نفتی

اتومبیلها

3

آلودگی آب و آب

محصولات مصرفی بشر

گیاهان , حیوانات , آب

محصولات غذایی

4

آلودگی محیط ( هوا , آب)

محصولات کشاورزی و صنعتی

خاک , سنگ معدن ,مواد معدنی

مواد شیمیایی

5

 

بهره برداری از منابع طبیعی بطور جهانی , به معضل های خیلی جدی نظیر منجر به گرمای جهانی , تقلیل در لایه های ازن و افزایش گازهای Co2و Cfc در اتمسفر زمین شده است .و نتیجه , ذوب شدن , یخ و برف نزدیک قطب ها و افزایش آب در سطح دریاها شده است .بنابرین محیط زست گرایان جهان شروع به مباحثی در رابطه با مقولات اکولوژیکی بطور جهانی گردیدند .اولین کنفرانس ملل متحد در رابطه با محیط زیست بشری در ژوئن 1972 استکهلم سوئد برگزار گردید.

دومین کنفرانس در ژوئن 1992 بنام اعلامیه ریو برگزار گردیدد , بسبب این کنفرانس , دولت های مربوطه قوانینی را در راستای حمایت از محیط زیست در کشورهایشان در هند نیز , دولت قوانینی در حمایت از منابع طبیعی تصویب کرد.

سوال اینجاست که آیا این قوانین برای کمک به محیط زیست یا حرکت سبز مفید می باشند یا نه؟
اعلامیه کوکویو درباره محیط زیست و "توسعه " در اوایل دهه 1970 از واژه ای "توسه تاب آوردنی " استفاده کرد .واژه توسط کمیسیون جهانی برای محیط زیست و توسعه ( کمیسیون برونت لند)‌ درگزارش سمینار 1987 بنام " آینده مشترک ما" مورد استفاده عام قرار گرفت .گزارش برونت لند تعریف بسیار جامعی را از توسعه تاب آوردنی را در جمله ذیل آورده است . "توسعه تاب آوردنی" توسعه ای است که نیازهای کنونی را بدون بخطر انداختن توانایی نسل آتی برای معرفی کردن نیازهای خودشان معرفی مینماید . توسعه تاب آوردنی محدودیت خاصی را برای رشد , تفهیم نمیکند و آن نام جدیدی برای حمایت از محیط زیست نمیباشد .آن مفهوم جدیدی از رشد اقتصادی است.

بنابرین , حرکت سبز ، صنعتی شدن منابع انسانی سبز , توسعه تاب آوردنی همه مربوط به محیط زیست و مدیریت آن برای حمایت از سیاره زمین می باشد . با بحث در این رابطه و یا تصویب قوانینی , مسئله تا حدی حل می شود , اما با این حال نشریات مهمی در تلاشند تا مشارکت جهانی را برای فهم این موضوع ایجاد نمایند , کارکنانی برای صنایع گوناگون کار می کنند بفهمند , و نهایتا جامعه و مصرف کننده محصولات . این فهم منتهی به تولیدات , محصولات اقتصاد دوستانه خواهد شد.

معرفی تفکرات سبز در سازمانها
منابع انسانی نقش بسیبار مهمی را در مدیریت مردم بازی میکند , که بعنوان دارایی یک سازمان محسوب میگردد . مسئولیت مدیران منابع انسانی نسل حاضر یکی کردن فلسفه منابع انسانی سبز در خط و مشی منابع انسانی , بیانیه های ماموریت های مشارکتی می باشد .
پیش بسوی منابع انسانی پاک
الف) استانداردهای مدیریت محیط زیستی ایزو 14000 برای کمک به شرکتهایی برای حداقل رساندن تاثیرات عملیاتی بر روی منابع طبیعی و محیط زیست می باشد.
ب) دفتر بدون کاغذ .بانکها و دیگر مراکز خدماتی مصرف کننده اصلی کاغذ بودند .اما امروز با معرفی IT مصرف کاغذ پایین آمده است . تجارت الکترونیک , آموزش الکترونیکی , روشها و روندها را در ادارات و دفاتر تغییر داده است .
پ) این توسعه اخیر در کاهش فضولات صنعتی , فضولات خانگی , سیستم فاضلاب , فضولات زیست دارویی مثالی از " حفظ محیط زیست " بوده و یا ما برای محیط اهمیت میدهیم .

مشارکت مسئولیت های اجتماعی و منابع انسانی سبز
CSR یا مشارکت مسئولیتهای اجتماعی , همچنین معروف به تجارت مسئول یا نمایش مشارکت اجتماعی می باشد ع آن بصورت یک شرکت با مقررات خود است که بصورت یک مدل تجاری تجمیع شده است , خط و مشی CSR ناشی از دیدگاه , ماموریت و اهداف مشترک می باشد .شرکت در خلاء عملیات انجام نمیدهد , آنها بخشی از جامعه اند و برای انواع شروط مسئولند . دیدگاههای گوناگونی برای CSR از طریق شرکت اجتماع و بر اساس پروژه های توسعه وجود دارد که بعنوان برنامه های CSR محسوب می شود . بعضی این ها که اثراتی از مدیریت منابع انسانی سبز و منابع انسانی پاک دیده میشود در ذیل مورد بحث قرار میگیرد .

مسئولیت اجتماعی شرکت نفت هند
مسئولیت اجتماعی شرکت نفت هند درست از زمان شروع آن در سال 1964 اساس موفقیت بود . اهداف شرکت در این KPA در بیانیه ماموریتش برای کمک به آن و اغنا کیفیت زندگی جامعه و حفظ تعادل اکولوژیکی و میراث جهانی , از طریق تقویت بنیان محیط زیست , مقدس و گرامی داشته شده است. نفت هند مجموعه ای از ارزشهای هسته ای نظیر مراقبت , نو آوری اشتیاق و اعتماد تعریف کرده است . محیط زیست گرایان اخطار کرده اند که ناپاکی ممکن است به دهه سمی کردن تدریجی منتهی گردد . این باعث شده است که دولت گامهای ضروری را با اصلاح قوانینی نظیر اصل کارخانجات 1948 انجام دهد .

شورای ساختمان سبز هند (IGBC ) سیستم ارزیابی LEED هند را اداره میکند برخی از مشخصه های برجسته ساختمان سبز عبارت است از :

  • حداقل تعرض به چشم انداز و شرایط محل
  • استفاده از بازیافت ها و مواد ساختمانی دوستدار محیط زیست
  • استفاده از مواد غیر سمی و دوباره بازیافت شده
  • استفاده بهینه از آب و استفاده ازبازیافت دوباره آن
  • استفاده از انرژی قابل نو شدن
  • کنترل کیفیت هوای درون سالنها برای سلاتمتی و راحتی بشر
  • کنترل موثر و سیستم مدیریت ساختمان

 

نتیجه
بر اساس یک بررسی اجمالی که توسط مشاوران بوک در سال 2008 در ایالات متحده انجام گرفت , بیش از نیمی از کارکنان به استراتژی مدیریت محیط زیستی عمل مینمایند .این تحقیق کارکنان مبتکر "سبز" در مدیریت نیروی کار و رویه های منابع انسانی که مشغول بکار بودند را مورد ارزیابی قرارداد .یافته های کلیدی " بررسی اجمالی منابع انسانی سبز" نشان میدهد که 54 درصد از سازمانها در عملیات های تجاریشان با مدیریت محیط زیستی مشارکت داشته اند , 74 درصد برای کاهش مسافرتها از وب استفاده کرده اند , 76 درصد کاهش استفاده از کاغذ را ترفیع داده اند و 60 درصد برنامه های سلامتی جسم و روح را برای کارمندان خود ایجاد نموده اند.

در هند , حرکت سبز و منابع انسانی سبز , هنوز در دوران طفولیت هستند , بنابرین , از طریق برنامه های آگاهی بخش سبز تولید میشود و برخی از سازمانها راهکارهای منابع انسانی , دوستداران محیط زیست و حفظ دانش سرمایه را شروع کرده اند . در نتیجه , یک فرد میتواند بگوید که منابع انسانی در اعمال رویه های تجاری سبزتر نقش دارد و برای نجات سیاره زمین و بکار گماردن کارکنان جدید و اجبار رویه های کاری سبز هم نقش دارد . رفتارهای غیر مهربانانه با محیط زیست را تغییر دهد . نیروی انسانی فرصت عالی دارد تا به حرکت های سبز و کارمندان با انگیزه مردمانی که برای مراوده های تجاری سبز کار میکنند مساعدت نماید
 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو