اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان
فرایندهای کسب و کار در حال تغییرند. در یک دنیای کسب و کار با سرعت زیاد پیشرفت، سازمانها نیاز دارند که بتوانند در هر زمان تصمیمات درستی بگیرند تا به فرصتها چنگ زده و در مقابل انحرافاتی که اتفاق می افتد واکنش نشان دهند. صبر کردن برای تصمیم گیری تا برگشت به دفتر کار ممکن است بسیار دیر باشد. نسل جدید راه حل های هوش تجاری سیار (mobile business intelligence) که بسیار مشتری پسند نیز هستند برای کاربران قدرت دستیابی به داده های مرتبط را در زمان نیاز فراهم می کنند. برای درک بهتر از انواع کسب و کارهایی که هوش تجاری سیار را می پذیرند، شرکت Ovum اخیرا 1000 سازمان در چهار منطقه مختلف (آسیا - اقیانوسیه، اروپا، خاورمیانه و شمال آفریقا و امریکای شمالی) را پیمایش کرده است.

دیدگاه Ovum
این شرکت معتقد است که درصد زیادی از سازمانهایی که فرآیندهای هوش تجاری خود را سیار کرده اند، سیار بودن سیستم هوش تجاری را به عنوان بخش مهمی از آن مدنظر داشته اند. فرایندهای هوش تجاری سنتی فراوانی هستند که می توانند از قابلیت سیار بودن بهره گیرند، مانند گزارش دهی، مانیتورینگ KPI ، تحلیل و داده کاوی.
نکته مهم اینست که راه حل هوش تجاری سیار شهودی، سریع و تعاملی است. یک راه حل هوش تجاری سیار باید به کاربران اجازهدهد تا دسترسی خودکار داشته باشند و همچنین به کارمندان کمک کند تا داده ها را با همکاران و مشتریان خود به شیوه تعاملی به اشتراک بگذارد.. خصوصا، باید به کاربران اجازه دهد تا سوال طرح کرده و بر مبنای داده های مرتبط برای آنها تصمیم سازی کند.
 

چیزی که مهم است اینست که سیار بودن نباید فقط به عنوان گسترش هوش تجاری دیده شود. بلکه باید به عنوان راه ابتدایی طراحی بینشی عمیق از سیستم هوش تجاری در نظر گرفته شود. این موضوع باعث می شود تا چابکی تحلیل و پاسخگویی بزرگتری در سازمان ایجاد شود.


یادداشت های کلیدی

  • سازمان ها بطور فزاینده ای در حال سیار شدن هستند. اکثر آن توسط رویه BYOD و مصرف کننده سازی فناوری اطلاعات اداره می شود.
  • کارمندان بطور فزاینده ای خواستار ورود و خروج داده های خارجی به شرکت از طریق موبایل های خود هستند.
  • هوش تجاری سیار به مصرف کنند نهایی در حال انعطاف اجازه می دهد تا داده ها را مانیتور، تحلیل کرده و بدون توجه به مکان، با داده ها تعامل داشته باشند.
  • سازمان هایی که بتوانند هوش تجاری سیار خود را با موفقیت ارتقا دهند، مزیت قابل توجهی در دنیای کسب و کار سریع دارند.
  • امروزه اتخاذ سیستم هوش تجاری سیار نسبتا کم است، ولی رشد سریعی در نواحی و سازمان های مختلف از خود نشان می دهد.


رشد سریع دستگاههای سیار در شرکت ها
شکل زیر ارتباطات بی سیم سازمانها را از 2010 تا 2015 نشان می دهد:

هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
سازمان ها به دنبال اجرای چه چیزی هستند؟
بطور سنتی، راه حلهای هوش تجاری سیار، داشبورد ها و گزارش دهی های ساکن فناوری اطلاعات را با مدیریت بیشتر برابر قرار داده است. محتوی مورد نظر عموما از طریق ایمیل یا صفحه اینترنتی که در مقابل دستگاه های سیار بسیار ضعیف ترند، فرستاده می شد و طلب بسیاری برای مشتری پسند بودن به جا می گذارد.
شکل زیر انواع قابلیتهای هوش تجاری سیار را نشان می دهد که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند:

هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
و در دو سال آینده این نمودار به شکل زیر درخواهد آمد:

هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
چه کسی راه حلهای سیار را بکار میگیرد؟
در پیمایش Ovum، داده ها از 11 صنعت مختلف گرد آوری شده اند، نه فقط برای درک بهتر از اینکه راه حل های هوش تجاری سیار تا به امروز کجا بکار گرفته شده اند، بلکه برای درک اینکه از چه صنایعی در دو سال آینده ، رشد بیشتری انتظار می رود.
شکل زیر استفاده از هوش تجاری سیار را در صنایع مختلف در امروز و دو سال آینده نشان می دهد:

هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
خاور میانه و شمال آفریقا در حال سازگاری با بازارهای غربی، آسیا-اقیانوسیه در حال فرار
همانطور که در شکل 5 نشان داده شده است، پیمایش ما نشان می دهد که بیشترین میزان استفاده از این اپلیکیشن ها در اروپا (23%) و آمریکا (22%) است، در حالیکه آسیا، اقیانوسیه (10%) و خاورمیانه و شمال آفریقا (17%) در حال فرار می باشند.
اما، قابلیت های پهنای باند و حضور دستگاههای هوشمند به سرعت در آسیا - اقیانوسیه و خاورمیانه - شمال آفریقا در حال رشد است. این به معنای میزان رشد بالاتر در این نواحی در دوسال آینده می باشد. چیزیکه بخصوص در خاورمیانه - شمال آفریقا نشان از طرحهای قابل توجه برای بکارگیری راه حل های هوش تجاری سیار دارد. (شکل 6)

هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
هوش تجاری سیار، رویه در حال رشد شرکت ها
نرخ استفاده از اپلیکیشن ها نسبت به درآمد شرکت ها تقریبا خطی است.
اجرای موفقیت آمیز هوش تجاری سیار به طراحی و سرمایه گذاری دقیق نیاز دارد. این موضوع نیز در پیمایش ما لحاظ شده است. شرکتهای با در آمد بالای 250 میلیون دلار برای استفاده از هوش تجاری سیار راغب ترند.
 

 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو