اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

اصطلاح داشبورد مدیریتی طیف وسیعی از ابزار گزارش و تجسم داده ها یا داشبورد را تعیین می‌كند كه امكان استفاده از میزان مختلف عملكرد و كارایی را برای گزارش دهی در توانایی سازمانی برای سازماندهی و هماهنگی فعالیتشان مطابق سیاستهای خاص و دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده را فراهم می‌كند. داشبورد مدیریتی ابزار تصمیم گیری است كه به مدیران اجازه می‌دهد تا گزارش های عملكردی سطح بالا را كه می‌توانند به جزئیات تفكیك شوند، مشاهده كنند. این به درك تنگناهای عملكرد، توسعه اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه عملكرد آینده كمك می كند. داشبورد مدیریتی گزارش های عملكرد و كارایی را كه زمینه های مهم فعالیت شركت شامل مدیریت، بازاریابی، فروش، خرید، تولید، توسعه و غیره می‌باشد را نشان می‌دهد. برای هریك از زمینه ها، داشبورد عملكرد و تاثیر عوامل مختلف از جمله افراد، ماشین آلات،مواد و پول را تجسم می‌كند. در اینجا چند نمونه وجود دارد.

 • فروش: نرخ تبدیل برای هر فروشنده، كل درآمد حاصل از فروش محصول.
 • تولید: تعداد ماشین آلات در هرمنطقه كاری، انواع مواد خام مصرفی برای تولید یك محصول مشخص.
 • توسعه: مقدار سود بدست آمده مشتری از محصول جدید، اصلاح ضروری درخواست شده برای یك محصول موجود.

یك داشبورد مدیریتی اطلاعاتی بحرانی در مورد نیاز برای مدیریت یك سازمان در یك محل تخاص را در یك صفحه كاغذ یا یك صفحه نمایش معمولا موارد ذیل را نشان می‌دهد:

 • هدف
 • اقدامات بحرانی
 • پروژه ها
 • اقلام اقدام

برخی از داشبوردها به صورت گرافیكی و آماری، برخی دارای جداول و داده ها و دیگری بر روی شاخص‌های وضعیت تمركز كرده اند،(و برخی تركیبی از هر 3 هستند.)

با هر نوع نظر و طراحی، داشبورد دارای اطلاعاتی است كه یك تیم رهبری نیاز به مدیریت یك سازمان دارد. همانطور كه گفته شد، آیا واقعا"، به داشبورد مدیریتی نیاز دارید؟ پاسخ غیرقابل پیش بینی ما بله است! در زیر، ما 6 دلیل برای اینكه مهم است آورده ایم.

6 دلیلی كه شما به داشبورد مدیریتی نیاز دارید:

 1. به شما كمك می‌كند تا پیچیدگی اجرای یك كسب و كار، شهرداری یا سازمان غیرانتفاعی را مدیریت كنید.
سازمان‌ها در بخش های مختلفی هستند.به طور مثال اگر شما یك شهرداری را مدیریت می‌كنید، پارك‌ها و تفریحات ،امنیت عمومی و بخش های منابع انسانی، همه داده های مختلفی دارند كه می‌تواند در یك داشبورد شهرداری به كار گرفته شود. بنابراین تیم‌های رهبری از این بخش‌ها با الویت‌های رقابتی روبرو می‌شوند. داشبورد مدیریتی می‌تواند به شما در درك آنچه برای یك سازمان به عنوان یك كل مهم است با متوقف كردن چند مورد بحرانی كه باعث تغییر در سازمان می‌شود، كمك كند. مشابه همین برای یك بانك یا سازمان تولیدی نیز صدق می‌كند. هر بخش برای رفع منابع رقابت می‌كند، و بنابراین مهم است كه یك دید كلی از تمام الویت های سازمان داشته باشیم.
 
 1. به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعاتتان را در سراسر سازمان یكپارچه و هماهنگ كنید.
هر بخش یك مسئولیت مدیریت اطلاعات خود را دارد، اما تمامی این اطلاعات منجر به برگشت یك استراتژی برای سازمان می‌شود. یك فایل را هرچندوقت یكبار به هر بخش ارسال كنید تا حذف نشود. برای نگه داشتن هربخش به صورت دائما بروز(و در دسترس برای مشاهده تعدادی از راه های مختلف)شما نیاز به یك داشبورد مدیریتی خواهید داشت.
 
 1. با داشبورد مدیریتی شما می‌توانید اطلاعات كلیدی را از همه برنامه های نرم افزاری در یك مكان داشته باشید.
اكثر سازمان‌ها دارای نرم‌افزار برای امور مالی، مدیریت ارتباط با مشتری، منابع انسانی، معاملات فرآیند، مدیریت پروژه و غیره هستند. این برنامه ها به سازمان یك پلت فرم مفصل برای هریك از توابع خاص می‌دهند، اما هنوز لازم است كه یك مكان برای اینكه بتوانیم اطلاعات مهم و كلیدی را به آن اضافه كنیم، داشته باشیم و این جایی است كه داشبورد مدیریتی مفید است.
 
 1. به شما اجازه دسترسی به اطلاعات بحرانی را می‌دهد.
در گذشته، داشبوردهای مدیریتی به صورت ماهانه یا هفتگی چاپ می‌شدند و در یك كیف اسناد(دستی) نگهداری می‌شدند. با سرعت كسب و كار امروز، شما به یك داشبورد زنده و به طور مداوم بروز شده نیاز دارید. این اطلاعات استراتژیك از طریق تبلت، تلفن، یا لپ تاپ همواره قابل دسترس می‌باشد.(مهم است كه این دسترسی هنگامیكه درباره چگونه مدیریت كردن داشبوردخود فكر می‌كنید، در نظر گرفته شود.)
 
 1. به شما یك تصویر واضح از نحوه انجام پروژه های كلیدی می‌دهد.
برخی افراد داشبورد را به عنوان یك مجموعه كلیدی از اقدامات می‌بینند. اما در تجربه ما، شما همچنین قادر به دیدن اینكه چگونه پروژه هایتان اجرا می‌شوند و اینكه آیا كارهایی كه انجام می‌دهید برای تاثیرگذاری بر روی پروژه‌ها ، تاثیر هدفمندی را كه امیدوار هستید داشته باشند، خواهید دید.(داشتن دیدی كه وضعیت را نشان دهد، درصد كامل و نقاط قوت اصلی پروژه، یك پیشرفت خوب برای داشبورد مدیریتی است.)
 
 1. به شما كمك می‌كند تا از طریق جلسات مدیریتی و موارد عملكردی خود را دنبال كنید.
هنگامیكه درست طراحی شده باشد، داشبورد شما باید موارد عملكردی خود را از جلسات تیم اجرایی قبلی نشان دهد. این به شما كمك می‌كند تا ببینید كه آیا تیم‌هایتان موارد مهم عملكردی را از این طریق دنبال می‌كنند یا خیر. بدون این، شما زمان زیادی را در جلسات مدیریت تكراری توصیه ها هدر خواهید داد و هیچ پیگیری از آن را نمی‌بینید. هنگام انتخاب نرم‌افزار داشبورد مطمئن شوید كه این قابلیت را دنبال می‌كند.

ارزیابی كیفیت داشبوردها:

چهار عنصر كلیدی در یك داشبورد خوب وجود دارد:
 1. ساده و راحت ارتباط برقرار می‌كند.
 2. حداقل حواس پرتی(بی دقتی)... می‌تواند باعث سردرگمی شود.
 3. پشتیبانی از كسب و كارهای سازمان یافته با اطلاعات مفید و معنی دار.
 4. درخواست ادراك بصری افراد برای ارائه بصری اطلاعات.

نتیجه گیری:

هنگامیكه شما مشخص كرده اید كه داشبورد یك گام درست برای سازمانتان است، شما باید این 4 سال را به طور مستمر از خود بپرسید:

 1. چه اطلاعاتی در داشبورد برای مدیریت راحت تر سازمان نیاز داریم؟
 2. چگونه باید داشبوردمان را بسازیم؟
 3. چگونه می‌توانیم مطمئن شویم كه داشبوردمان بروز می‌ماند؟
 4. ساده ترین راه برای انجام تمامی این موارد چیست؟

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو