اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

در بخش اول سه روش مقابله با شرایط بحرانی را با هم مرور کردیم، در این بخش نیز هفت روش دیگر را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

  • روی بودجه تمرکز کنید

یک بازگشت پیروزمندانه، تنها با تمرکز بر یک چیز صورت می‌گیرد که آن هم چیزی نیست جز بودجه! یعنی برای بازگشت یک کسب و کار به المان‌های پایه‌ای موفقیت. باید به این نکته توجه شود که بیزینس شما در حال سوددهی است یا زیان دهی؟ مهم‌تر از آن، شناخت سرمایه گذاری سودده یا زیان ده است. پیگیری بودجه کسب و کار، تنها حسابرسی حساب بانکی نیست، بلکه برای جلوگیری از هرگونه غافلگیری باید یک برنامه و پیش‌بینی میان مدت و بلند مدت از بودجه سازمان خود داشته باشید. برای مثال عدم توجه به سررسید پرداخت اقساط وام دریافتی می‌تواند سازمان را دچار مشکلات بزرگی کند.

 

  • انگیزه تغییر برای سازمان خود تعبیه کنید

سازمان‌ها و شرکت‌ها زمانی که در بحران به سر می‌برند، توجه چندانی به ایجاد انگیزه برای تغییر شرایط که قابل فهم برای تمامی اعضای سازمان باشد نمی‌کنند. در شرایط بحرانی باید انگیزه مضاعف روحی برای اعضای تشکیل دهنده سازمان خود ایجاد کنید. اگر آن‌ها از آینده نا امید شوند، تغییر شرایط بحرانی به شرایط مطلوب قبلی بسیار سخت خواهد شد. به عنوان مثال تیم فوتبالی را در نظر بگیرید که دو گل از حریف عقب افتاده است؛ در این شرایط ایجاد انگیزه توسط مربی در کنار زمین و انرژی مثبت دادن به آن‌ها می‌تواند باعث بازگشت و تغییر نتیجه شود ولی اگر مربی نیز با افزایش فشار روحی به بازیکنان استرس وارد کند، باعث از هم پاشیدن شیرازه تیم و دریافت گل‌های بیشتر می‌شود.

 

  • با هر تغییر مثل یک بحران رفتار کنید

بدون ذهنیت بحران محور، سازمان به هر تغییر واکنش معمولی و پایداری نشان می‌دهد، ریسک پذیری کاهش می‌یابد و رشد سازمان نیز زمان‌بر خواهد شد. کارکنان سازمان نیز دچار کاهش بهره وری شده و ایده‌های خلاقانه از بین خواهند رفت. اما در نقطه مقابل، با یک ذهن بحران محور، مدیران با شرایط مختلف و تغییرات نا ملایم در لحظه واکنش مناسب نشان می‌دهند. ذهنیت بحران محور افراد را وادار به واکنش مناسب و مدیران را ترغیب به توجه به تمامی حالات ممکن خواهد کرد.

 

  • انعطاف پذیری نشان دهید

گرایش بیشتر مدیران بدین صورت است که روی سه یا چهار هدف بزرگ تمرکز می‌کنند و انتظار دارند تمام تمرکزشان روی همین سه الی چهار هدف باشد؛ چنین دیدگاهی (حتی در صورت اهمیت آن اهداف) بسیار پر مخاطره و دارای ریسک زیادی است. در هر سازمان باید به اهداف کوچکتر و بعضا کم اهمیت‌تر نیز توجه کنید زیرا با اینگونه انعطاف پذیری قادر به مدیریت بیشتر و بهتر تغییرات پیش آمده خواهید شد.

 

  • برنامه‌های انگیزشی قدیمی را کنار بگذارید

برنامه‌های انگیزشی، مواردی هستند که در زمان تغییرات بحرانی کمتر به آن‌ها توجه می‌شود. در سازمان‌های پایدار، برنامه‌های انگیزشی میان مدت می‌توانند مجموعه اهدافی مانند امنیت شغلی، امنیت مالی، توجه به عملکرد و یا پیشرفت شخصی کارکنان باشد. اما این موارد انگیزشی شاید در شرایط بحرانی کمک آنچنانی به رویکرد مثبت سازمان نکنند. برای ایجاد رویکرد مثبت بین کارکنان می‌توانید از برنامه‌های انگیزشی مانند برگزاری اردو، جشن، مسابقات، ایجاد تارگت فروش (به واسطه پورسانت مناسب) و غیره استفاده کنید.

 

  • تیم‌های برتر را جایگزین تیم‌های کنونی کنید

اگر تصور می‌کنید تیمی متشکل از کارکنان شما بهره وری مناسبی ندارند و باعث تغییر مثبت در روند پیش رو نمی‌شوند، آن‌ها را با تیمی متخصص‌تر و با دانش بیشتر جایگزین کنید. این بدین معنی نیست که کارکنان فعلی را اخراج کنید بلکه بدین معنی است که از هر شخص با توانایی مناسب در جایگاه مناسب استفاده کنید تا بهره وری آن‌ها افزایش یابد. این تصمیات گاهی بسیار مشکل هستند و ممکن است از طرف کارمندان شاهد مقاومت در مقابل تغییرات باشید ولی به یاد داشته باشید که مدیران موفق افرادی هستند که در شرایط سخت تصمیات سخت اتخاذ می‌کنند.

 

 

  • افراد با استعداد را جذب کنید

در دنیای مدرن امروزی، پیدا کردن افراد با استعداد در زمینه کاری تخصصی شما کاری بسیار آسان‌تر از گذشته شده است. کافی است به شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین (Linkedin) توجه نمایید تا این افراد را بیابید. دنبال افرادی با ذهنیت سازمانی بگردید، افرادی که شاید بهترین کارمند سازمان خود نباشند ولی می‌دانند که چه چیزی در چه زمانی و در کجا باید انجام شود. وجود این افراد در شرایط بحرانی بسیار حیاتی است زیرا با مقابله با شرایط سخت و ناراحت کننده، از هدر رفت زمان و سرمایه شما جلوگیری می‌کنند.

 

سخن پایانی

قطعا تمامی افراد دارای مشکلات و نواقصی هستند و هیچ شخصی بی عیب و ایراد نیست، این موضوع شامل حال مدیران نیز می‌شود، چه مدیران میانی و چه مدیران ارشد در هر سازمانی (کوچک، متوسط یا بزرگ) اما موردی که مدیر موفق را از دیگر مدیران متمایز می‌کند، اتخاذ تصمیم سخت ولی مناسب در زمان درست است تا شرایط بحرانی را به شرایط مطلوب تغییر دهد؛ بنابراین ذهنیت قدیمی خود را بازیابی کنید تا بتوانید با مشکلات جدید به درستی روبرو شوید.

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو