اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

پردازش تحلیلی آنلاین یك فرآیند كامپیوتری است كه كاربر را قادر می‌سازد به آسانی و به طور انتخابی داده ها را از نقاط مختلف استخراج و مشاهده نماید. برای سهولت در تجزیه و تحلیل، داده های پردازش تحلیلی آنلاین، در یك پایگاه داده چند بعدی ذخیره می‌شود. درحالیكه یك پایگاه داده رابط می‌تواند به عنوان دو بعدی در نظر گرفته شود. یك پایگاه داده چند بعدی هر ویژگی داده را (مانند محصول، منطقه فروش جغرافیایی، و مدت زمان) به عنوان یك بعد جداگانه در نظر می‌گیرد.
پردازش تحلیلی آنلاین می‌تواند برای داده كاوی یا كشف روابط ناشناخته بین اقلام داده استفاده شود. یك پایگاه داده پردازش تحلیلی آنلاین  به یك انبار داده بزرگ نیاز ندارد، زیرا تمام داده های معاملات برای تحلیل روند، مورد نیاز نیستند. با استفاده از اتصال پایگاه داده باز(ODBC)، داده ها می‌توانند از پایگاه داده های رابط وارد شوند.

انواع پردازش تحلیلی آنلاین:

پردازش تحلیلی آنلاین چند بعدی:

پردازش تحلیلی آنلاین چند بعدی شكل كلاسیك پردازش تحلیلی آنلاین می‌باشد و گاهی اوقات فقط به عنوان پردازش تحلیلی آنلاین اشاره شده است. پردازش تحلیلی آنلاین چند بعدی، در یك حافظه چند بعدی بهینه به جای پایگاه داده رابط ذخیره می‌شود.

پردازش تحلیلی آنلاین رابطه‌ای:

پردازش تحلیلی آنلاین رابطه ای به طور مستقیم با پایگاه داده های رابطه ای كار می‌كند و نیاز به پیش محاسبات ندارد. داده ها و جداول ابعاد اولیه به عنوان جداول رابطه‌ای ذخیره می‌شوند و جداول جدید برای نگهداری اطلاعات جمع‌آوری شده، ایجاد می‌شوند. این بستگی به طراحی طرح تخصصی دارد. این روش بستگی به مهارت داده های ذخیره شده در پایگاه داده رابطه‌ای دارد و برای به نمایش گذاشتن عملكرد پردازش تحلیلی آنلاین سنتی می‌باشد. در اصل، هر عمل slicing و dicing  (برش و ریزه‌كاری) معادل اضافه كردن عبارت كجا در گزاره SQL است.

پردازش تحلیلی آنلاین هیبریدی:

تجارت نامطلوب بین هزینه اضافی (ETL) و عملكرد كندكوئری  تضمین می‌كند كه اكثر ابزارهای تبلیغاتی پردازش تحلیلی آنلاین اكنون از پردازش تحلیلی آنلاین هیبریدی استفاده كنند، كه اجازه می دهد طراح مدل تصمیم بگیرد كه كدام قسمت از داده‌ها در پردازش تحلیلی آنلاین چند بعدی ذخیره شود و كدام قسمت در پردازش تحلیلی آنلاین رابطه‌ای باشد.

پردازش تحلیلی آنلاین دسكتاپ:

پردازش تحلیلی آنلاین دسكتاپ بر اساس این ایده است كه كاربر می‌تواند بخشی از مدل پردازش تحلیلی آنلاین  را از یك منبع دیگر دانلود كند و با آن مجموعه داده‌‌ها به صورت محلی، بر روی دسكتاپ كار كند. به نظر می‌رسد پردازش تحلیلی آنلاین دسكتاپ برای استقرار ساده‌تر و با هزینه بالقوه پایین است، اما تقریبا با عملكرد محدود در مقایسه با دیگر برنامه‌های پردازش تحلیلی آنلاین تعریف می‌شود.

پردازش تحلیلی آنلاین وب:

به عبارت ساده یك پردازش تحلیلی آنلاین وب، وب را نشان می‌دهد - براساس تكنولوژی پردازش تحلیلی آنلاین. و فقط تكنولوژی كه مبتنی بر وب است را پیشنهاد می‌دهد، بدون هیچ گونه  گزینه‌ای برای نصب یا كلاینت برای دسترسی به داده‌ها. جذاب ترین ویژگی‌های این سبك پردازش تحلیلی آنلاین(گذشته از زمانیكه در نظر گرفته شده، چندین محصول خود را، اینگونه دسته بندی می كنند.) سرمایه‌گذاری پایین تر قابل توجهی از طرف مشتری بود(تنها چیز مورد نیاز فقط یك مرورگر است) و دسترسی برای اتصال داده ها افزایش یافته است. واقعیت این است كه در حال حاضر اكثر محصولات پردازش تحلیلی آنلاین یك گزینه برای اتصال وب را فراهم كرده‌اند، درحالیكه هنوز اجازه می‌دهد گزینه های مشتری برای مدلسازی قوی‌تر داده ها و سایر قابلیت‌ها از یك مشتری وب را ارائه دهد.

پردازش تحلیلی آنلاین موبایل:

پردازش تحلیلی آنلاین موبایل صرفا" به قابلیت‌های پردازش تحلیلی آنلاین در یك دستگاه بی سیم یا تلفن همراه اشاره دارد. این كاربران را قادر می‌سازد تا با داده‌های پردازش تحلیلی آنلاین و برنامه ها به طور ریموتی با استفاده از دستگاههای تلفن همراه كار كنند و به آن دسترسی داشته باشند.

پردازش تحلیلی آنلاین فضایی:

هدف پردازش تحلیلی آنلاین فضایی این است كه قابلیت‌های سیستم های اطلاعات جغرافیایی و پردازش تحلیلی آنلاین را با یك راه حل واحد، یكپارچه كند به این تربیت مدیریت داده های فضایی و غیر فضایی را تسهیل می‌كند. ایده اصلی مهیاسازی سریع  داده ها است كه بتواند به روند و تجزیه و تحلیل در زمینه جغرافیایی، آب و هوای مكان‌های معلوم از یك سیستم اطلاعات جغرافیایی و یا نقشه های همپوشان كه برای نمونه رفتار خرید مشتری را نشان می‌دهد اشاره كند.

پردازش تحلیلی آنلاین باعث هوش تجاری می‌شود كه با فعال كردن موارد زیر انجام می‌شود:

  • تبدیل داده ها به مكعب‌های چند بعدی
  • خلاصه كردن داده های از پیش از جمع‌آوری و مشتق شده
  • مدیریت قوی كوئری‌ها
  • تعدد توابع محاسبه و مدلسازی

مزایای پردازش تحلیلی آنلاین:

دانش، پایه تمامی تصمیمات موفق است . كسب و كار موفق به طور مداوم در حال برنامه ریزی، تجزیه و تحلیل و گزارش فروش و فعالیت های عملیاتی به منظور حداكثر كردن بهره وری، كاهش هزینه ها و بدست آوردن سهم بیشتر بازار است. آمارگیران به شما می‌گویند كه هرچه بیشتر داده نمونه داشته باشید، بیشتر احتمال دارد كه نتیجه آماری درست باشد. طبیعتا"، هرچه یك شركت بتواند به اطلاعات بیشتری درباره یك فعالیت خاص دسترسی پیدا كند، احتمال بیشتری دارد كه برنامه برای بهبود آن فعالیت موثر باشد. تمامی كسب و كارهااطلاعات را از راه‌های مختلف جمع‌آوری میكنند، و حالا موضوع مهم این است كه چگونه همه این اطلاعات را كنار هم قرار دهند تا دانش دقیق، قابل اعتماد و سریعی را درباره كسب و كار بدست آورند. یك شركت می‌تواند از این مزیت استفاده كند و آن را به دانش به اشتراك گذاشته شده تبدیل كند، مطمئنا" برای تصمیم گیری كسب وكار موفق و افزایش رقابت بهتر خواهد بود. تكنولوژی پردازش تحلیلی آنلاین به عنوان توانایی دسترسی سریع برای به اشتراك گذاری اطلاعات چند بعدی تعریف شده است. با توجه به توانایی تكنولوژی پردازش تحلیلی آنلاین برای ایجاد جمع‌بندی‌های سریع و محاسبات مجموعه داده های پایه، می‌توان به مفید بودن آن در كمك به رهبران كسب و كار برای تصمیم گیری‌های بهتر، سریع‌تر و آگاه تر پی برد.

نتیجه گیری:

پردازش تحلیلی آنلاین تجزیه و تحلیل چند بعدی دادهای كسب و كار را انجام می‌دهد و توانایی محاسبات پیچیده، تجزیه و تحلی روند، و و مدلسازی داده های پیچیده را فراهم می‌كند. پایه و اساس برای بسیاری از انواع كسب و كار كاربردی برای مدیریت عملكرد كسب و كار، برنامه ریزی، بودجه بندی، پیش بینی، گزارشات مالی، تجزیه و تحلیل، مدل‌های شبیه سازی، كشف دانش و گزارش انبار داده ها است. پردازش تحلیلی آنلاین كاربران نهایی برای اجرای تجزیه و تحلیل AD HOC از داده ها در ابعاد مختلف را قادر می‌سازد، در نتیجه بینش و درك لازم را برای تصمیم گیری بهتر را فراهم می‌كند.

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو