اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

حسابرسی مالیاتی و دلایل نیاز به استفاده از موسسه حسابرسی

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا نیاز به مشاوره برای حسابرسی مالیاتی دارید؟ از آنجا که قوانین مالیاتی بسیار پیچیده هستند، کوچک‌ترین اشتباه باعث بروز خسارات زیادی خواهد شد، بنابراین...

بنابراین همانگونه که که ما به پزشکان، وکلا و صد البته ارگان‌های برنامه ریزی مالی رسمی مراجعه می‌کنیم، باید برای حسابرسی مالیاتی نیز به دنبال حسابرسان معتمد و رسمی بگردیم. مالیات یکی از مهم‌ترین مسائل در تمامی جوامع دنیاست و از این رو شفافیت مالی حساب‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

 

حسابرسی مالیاتی چیست؟

حسابرسی مالیاتی فرایندی است که به بررسی صحت اسناد و مدارک مالی و همچنین چگونگی رعایت قوانین و مقررات اطلاق می‌شود و باید در زمان‌های مشخصی که قانون اعلام کرده است انجام شود.

قوانین مالیاتی شامل اساسنامه‌ها، مقرارت و آیین‌نامه دادرسی دارای تعداد صفحات بسیار زیادی است که زمان زیادی را برای تکمیل کردن فرم‌های مورد نیاز می‌طلبد که البته هر اشتباه کوچک، خسارات زیادی به بار خواهد آورد. پرداخت بیش از حد مالیات باعث هدر رفت پول و پرداخت کمتر آن نیز باعث ایجاد جرایم مالیاتی خواهد شد بنابراین باید حسابرسی شده عمل کنید.

بعضی از مواردی که در حسابرسی مالیاتی بررسی می‌شوند به شرح زیر است:

  • میزان درآمدها
  • میزان هزینه‌ها
  • حقوق و دستمزد
  • دارایی ثابت
  • قیمت تمام شده کالاها و خدمات
  • تراز حساب‌ها با صورت‌های مالی
  • و...

ترس از ممیزی شدن در بین خود اظهاران مالیاتی باعث می‌شود که تعمدا از اعلام کسورات، معافیت‌ها و اعتباراتی که شامل حالشان می‌شود سر باز بزنند، در نتیجه باعث می‌شود بیشتر از چیزی که باید هزینه کنند، پرداخت مالیاتی داشته باشند.

استفاده از حسابرس عمومی رسمی، مامور رسمی و یا وکیل مالیاتی برای آماده سازی اظهارات مالیاتی برای شما بسیار مفیدتر و به‌صرفه‌تر خواهد بود. این افراد تنها کسانی هستند که می‌توانند شما را در امور مربوط به اظهارنامه مالیاتی در مقابل اداره مالیات همراهی نمایند و علاوه بر کمک به شما، اگر اشتباهی انجام دهند پای اشتباهات خود ایستاده و جرایم اضافی که به دلیل اشتباهشان شامل حال شما شده را پرداخت می‌کنند. حال این سوال پیش می‌آید که اصلا چرا این حسابرسان پای اشتباه خود می‌ایستند؟ جواب این سوال در اخلاق حرفه‌ای و وجدان کاری می‌گنجد، بعلاوه آن‌ها خودشان می‌دانند که احتمال وقوع اشتباه از طرف ایشان بسیار پایین است. همچنین با حسابرسی مالیاتی و جمع آوری اطلاعات صحیح و معتبر از وضعیت مالی سازمان یا شرکت، مدیران آن می‌توانند دیدگاه کاملی از شرایط موجود برای تصمیم گیری مناسب به دست آورند.

 

مثالی از کارایی استفاده از مشاوران و حسابرسان

برای مثال فردی را در آمریکا در نظر بگیرید، این فرد اظهارات مالیاتی خود را ثبت و ارسال کرده بود اما به خاطر دانش کم و عدم داشتن اطلاعات کافی از قوانین مالیاتی، قسمتی از فرم را که در خصوص فروش محصولاتش بود ناقص ارسال کرده و بعد از مدتی از طرف اداره مالیات آمریکا جریمه‌ای 8000 دلاری برای او صادر شد؛ بعد از این ماجرا و قبل از اینکه جریمه را پرداخت کند، با یک موسسه حسابرسی مشورت کرد و امور را به این موسسه سپرد، نتیجه این شد که با محاسبه مجدد فرم‌ها و اعلام وجود اشتباه از طرف اداره مالیات در خصوص محاسبه مالیات، هیچ جریمه‌ای شامل حال این شخص نشد و تنها مبلغ ناچیزی بابت حسابرسی به آن موسسه پرداخت کرد.

 

نتیجه‌گیری:

اگر بخواهیم به صورت اجمالی به این قضیه نگاه کنیم، آیا پرداخت مبلغی ناچیز به موسسه حسابرسی مالیاتی در عوض این‌که با آرامش خیال و اطمینان از اینکه امور مالیاتی را انجام می‌دهند و در وقت و انرژی ما صرفه‌جویی می‌کنند به‌صرفه هست؟ جواب قطعا مثبت خواهد بود. حتی اگر جلوگیری از مشکلاتی که باعث وقوع جرایم مالیاتی می‌شوند را در نظر نگیریم، همین‌که اطمینان داریم در وقت و هزینه صرفه‌جویی کرده‌ایم، ارزش استفاده از موسسات حسابرسی را نشان می‌دهد.

 

 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو