اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

آیا با مالیات سرو کار دارید؟ آیا تا به حال به شفافیت مالی و مالیاتی فکر کرده‌اید؟ در قرن بیست و یک مادامی که انقلاب دیجیتالی در حال پیشرفت است، تیم‌های مالیاتی نیز باید همکاری خودشان را با کسب و کارها برای جهانی گسترده‌تر افزایش دهند.

به نظر کارشناسان، شفافیت مالیاتی عنصری از تحولات است که به طور قابل توجهی برای اداره کردن مالیات در قرن 21 متمرکز شده است. پیش بینی‌های زیادی درباره افزایش الزام افشای امور مالی رخ داده است، برای مثال یک کمپانی فنلاندی در سال 2012 شروع به انتشار یک گزارش سالانه مالیات کرد که یک سیاست‌‎های مالی ساده ولی بسیار قوی از این شرکت را نشان می‌داد. این گزارش شامل فرم‌های زیادی از جمله مالیات بر سود، اموال و دارایی‌های ثابت، حق بیمه، عوارض واردات، ضایئات و میزان استفاده از منابع طبیعی بود. بسیاری از افراد بعد از دیدن این گزارش با تعجب متوجه شدند که از چه راه‌های و در چه میزانی مالیات پرداخت می‌شود که حتی آن‌ها در جریان نبودند.

 

تغییر سریع

در سرتاسر جهان ادارات مالیاتی به واسطه سرمایه گذاری در فن آوری‌ها و همچنین همکاری و ارتباط بیشتر با دیگر بخش‌های سازمان‌ها، سعی در انطباق پذیری با شفافیت فزاینده دارند، مانند ارتباطات شرکتی و امور عمومی. این تغییرات توسط تکنولوژی در حال هدایت و پیشروی است. نقش کلیدی فن آوری موضوع مشترک تمامی مسائل در عصر امروز است که امور مالیاتی نیز از این قائده مستثنی نیست. همانگونه که کسب و کارها بیشتر دیجیتالی می‌شوند و جریان داده‌های مالیاتی در حال راحت‌تر شدن هستند، سرعت چرخه مالیاتی نیز افزایش یافته است.

برای مثال در گذشته بیشتر کسب و کارها مالیات بر ارزش افزوده (VAT) خود را توسط مسئولین مالیاتی طی دوره‌های سه ماهه و یا گاها ماهانه بررسی می‌کردند زیرا زمان برای ارزیابی کردن آن وجود داشت اما امروزه بیشتر مقامات مالیاتی از تکنولوژی‌های نوین برای انطباق خود با شرایط کنونی استفاده می‌کنند تا فرایند معاملات اصلی را بررسی کنند.

 

همکاری نزدیک‌تر

همانطور که می‌دانید، امروزه کسب و کارها زمان کمتری برای پاسخگویی به مسئولین مالیاتی دارند و این باعث می‌شود تا آن‌ها نیاز به کار کردن با عملیاتی پیدا کنند که زمان فرآیندها را کاهش دهد. این موضوع همان "دهکده جهانی" ساخته شده توسط تکنولوژی است که قبلا بارها و بارها نامش را شنیده‌ایم. وقتی روی این موارد تمركز می‌كنیم،‌ درمی‌یابیم كه عملكرد مالیاتی نیاز به برقراری روابط نزدیك با گروه‌هایی مانند شركت‌های مخابراتی و ارتباطی و یا سازمان‌های مدنی دارد که توسط نرم افزارهای مالی و اداری این ارتباط سهل و آسان می‌شود.

 

قدرت شفافیت

به واقع تکنولوژی در حال افزایش سرعت تبادل اطلاعات و تحلیل‌ها است که ما را به سمت شفافیت هرچه بیشتر هدایت می‌کند.

برای دهه‌ها، مدیران ارشد از اینکه درباره وضعیت مالی و مالیاتی شرکت و سازمان خود صحبت کنند نگران بودند و تفره می‌رفتند اما نوآوری‌هایی مانند ایجاد سازمانی برای همکاری و توسعه پروژه فرسایش پایه و تغییر سود(BEPS) ، اطلاعات مورد نیاز مالیاتی را برای ماموران مالیات فراهم می‎‌کنند تا سیاستمداران و فعالان حوزه اقتصادی بتوانند راهکارهای مالیاتی مناسبی تدارک ببینند. بنابراین با استفاده از راهکارهای مالیاتی جدید و امروزی، مدیران ارشد دغدغه جرایم مالیاتی و مشکلاتی از این قبیل را نخواهند داشت.

 

نتیجه گیری

شاید مالیات در نگاه اول برای پرداخت کنندگان آن آزاردهنده به نظر برسد ولی مسلما وقتی به نتایج استفاده از منابع مالیاتی در حوزه کلان اقتصاد کشور فکر کنیم، در می‌یابیم که پرداخت مالیات به نفع پیشرفت اقتصاد کشور خواهد بود. اما از طرفی مشمول جرایم مالیاتی ناشی از دیرکرد پرداخت آن شدن، مسلما برای هیچکس خوشایند نیست، بنابراین استفاده از راهکارهای مالیاتی که شرکت‌های پیش‌رو در آن ارائه می‌دهند برای سامان دهی به اوضاع مالیاتی سازمان‌ها بسیار مثمر ثمر واقع خواهد شد. ما در شرکت حساب رایان پارس با تولید نرم افزارهای مختلف از قبیل کارگزینی و حقوق و دستمزد، مدیریت و کنترل قراردادها، اموال و دارایی‌های ثابت و غیره تمام سعی خود را برای جلوگیری از وقوع جرایم مالیاتی به کار گرفته‌ایم.

منبع مطلب: ey.com

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو