اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

یك استدلال قوی برای از بین بردن خلاقیت توسط تكنولوژی بچه هایی(بزرگسالانی) كه همیشه سرشان در گوشی ها، تبلت ها، یا لپ تاپهای خودشان است ، فعالیت های خلاقی ندارند كه به ارتقا خلاقیت كمك كند، می باشد.آلدوس هاكسلی می گوید، آیا دستگاهی كه دارید باعث حواس پرتی تكنولوژیكی می شود، فكرتان را دور نگه دارید.

مطالعات علمی بیان می كند كه به زمان نیاز داریم تا خیالبافی كنیم و خیال بافی خلاقیتمان را افزایش می دهد. اگر ما هر زمان ممكنی كه قابل استفاده نیست با چرخیدن در دستگاه ها پركنیم، آیا مانع زمان خیالبافی می شویم؟ خلاقیت اغلب به عنوان نظام "استفاده یا از دست بدهید" اشاره می كند. شما ممكن است در یك نقش شغلی خلاقانه مشغول به كار باشید. اما می توانید خلاقیتتان را توسط اتصال دائم به دستگاه متوقف كنید.

كپی كردن و فقدان شایع خلاقیت:

شما می توانید به هرچیزی كه دوست دارید به طور آنلاین دسترسی داشته باشید. الگوهایی برای همه چیز و حتی اطلاعات آكادمیك موجود در اینترنت كه منجر به كپی برداری و ادعای بیشتر شده، تفكر خلاقانه كمتر وقتی كه به تنظیمات دانشگاهی متصل هستید، وجود دارد. مجله Smashing درباره ناپدید شدن خلاقیت در طراحی و توسعه وب نوشت. آنها درباره الگوها، شبكه و قوانین طراحی وب كه مانع طراحی خلاقانه می شود، صحبت می كند. نویسنده نتیجه گرفته است كه تكنولوژی خلاقیت را بی شك تا حدی از بین می برد، اما نابود نمی كند. این به یك نبردی از ماشین آلات در مقابل نیروی انسانی جاییكه نیروی انسانی براساس تخیل(درصورت تمایل به پرورش آن) برنده می شود، تبدیل شده است.

محتوا را از بین می برد:

فقدان خلاقیت یك چیز با محتوا است، اما تكنولوژی نیز متهم به ارتقا ارتباطات كند و كاهش خلاقیت در آن ناحیه می باشد. گاردین چه می‌گوید: در حقیقت، وب سهم مهمی را در از بین خلاقیت مردم دارد. از استفاده ایموجی به جای كلمات تا گسترش عملیات از پیش تعیین شده برای بیان دیدگاه هایمان، دلخواه، اشتراك گذاری و در برخی موارد ناخوشایندی. این تعامل پربازده جدید همگانی مردم- اما كند- رفتارها را ارتقا می دهد بنابراین ما می توانیم بیشترین زمان را برای مصرف محتوای بیشتر اختصاص دهیم. 

امتیازات خلاقیت را كاهش می دهد:

Newsweek در مورد یافته های مطالعه اخیر نشان می دهد درحالیكه امتیازات اطلاعات به طور پیوسته افزایش می یابد، امتیازات خلاقیت از سال 1990 كاهش یافته است. به این معنا كه می گوید: ضرورت نوآوری انسان، انكار ناپذیر است. نظرسنجی اخیر IBM درمورد 1500 مدیرعامل، خلاقیت را به عنوان رتبه 1 " صلاحیت رهبری" در آینده شناسایی می كند. با این وجود صرفا" در مورد حفظ رشد اقتصادی ملت نیست. همه چیز در اطراف ما مربوط به اهمیت مسائل ملی و بین المللی است كه شدیدا" به راه حل های خلاقانه نیاز دارد. درحالیكه هنوز به طور قطعی تعیین نكرده اند كه چه چیزی پشت كاهش امتیاز است، آنها این را با توجه به تكنولوژی گفته اند. متهم احتمالی تعداد ساعاتی است كه كودكان مشغول به تماشای تلویزیون و بازی های ویدئویی هستند تا مشغول فعالیت های خلاقانه باشند.

تكنولوژی، باعث بهبود خلاقیت می شود:

بله، درحالیكه خسته كننده بودن داده های كپی شده و تكراری زیاد ذهن را به سمت خلاقیت سوق می دهد نمی توان انتظار آن را داشت كه تكنولوژی كه اجازه تولید و تكثیر محتوای تكراری را می دهد جلوی بحث ها را بگیرد و یك منبع ثابتی برای سرگرمی به وجود بیاورد. آیا موردی در تكنولوژی برای بهبود خلاقیت وجود دارد؟

اطلاعات به خلاقیت پایان نمی دهد:

حتی با تمام داده هایی كه در دسترس ما می باشد و محتوای موجود درحال حاضر، ما هنوز به نوآوری، خلاقیت نیاز داریم تا بدانیم كه چه كاری باید با آن انجام دهیم. خود نوآوری ها تكنولوژیكی نیازمند تفكر خلاق هستند تا انجام شوند، در غیر اینصورت چگونه با Google، Uber و  Air BnB به آن برسیم؟ مثال دیگری در بازاریابی وجود دارد، همه نوع از داده های بزرگ در دسترس است تا بازار را دقیق تر از آنچه كه قبل بوده محدود كنیم، حتی اگر شما یك بازار جدید یا بخش را شناسایی كنید، باید درباره اینكه چگونه آن را تسخیر كرده اید نوآور باشید.

تكنولوژی میتواند به پرورش استعداد خلاقانه كمك كند:

تكنولوژی مرزهای انچه كه با پیگیری های خلاقانه مانند ساخت فیلم، موزیك و طراحی گرافیك ممكن است را گسترش می دهد. این محدوده بیشتری را برای خلاقیت فراهم می‌كند، شاید حتی شركت كنندگان بیشتری برای عضو شدن در آن دعوت شده اند. به ویدئو های Youtube و حتی مفاهیم Instagram نگاه كنید- اینها پلتفرم های قابل دسترس هستند كه به هركسی امكان شركت كردن و ایجاد كردن را می دهند. برای حرفه ای ها، به نمونه هایی مانند CGI در فیلم ها یا ابزار شناخته شده برای ایجاد طرح گرافیكی در دسترس تر، به پلتفرم های آنلاین برای ارتقا محتوا نگاه كنید. این قابلیت دسترسی از طریق گستره پیگیری خلاقانه قابل اجرا است. قبل از اینترنت، ممكن بود عموم مردم در معرض آنهایی كه توسط كارشناسان برای داشتن مهارت خلاقیت معروف بودند، قرار بگیرند. (با اینترنت، پرده ها كنار رفته و مردم بیشتری هر روز به صورت آنلاین كشف می شوند. هنرمندانی مثل باخ و ون گوق(van gogh) در زمان خودشان افراد مشهوری نبودند، درحالیكه اگر الان زنده بودند شانس معروف شدن را داشتند. آیا این آشكار سازی در خلاقیت كلی كمك می كند؟ خب، این قطعا به جرقه ایده در دیگران كمك می كند و آنها را در معرض رسیدن بیشتر به راهنمایی، آموزش و رشد خلاقیتشان قرار می دهد. همانطور كه گاباردین می گوید: تكنولوژی شایسته اعتبار برای ترفیع موانع سازمانی و بروكراتیك است كه اغلب استعداد خلاقانه را محدود می كند.

تكنولوژی باعث ارتباط می شود:

 این ممكن است برخلاف چیزی كه وجود دارد باشد، زمانیكه هركسی تلفن همراهش را در مقابل صورتش گرفته به نظر برسد، اما تكنولوژی از راه های دیگری باعث ارتباط می شود. شما می توانید با افراد در سر تا سر دنیا چت كنید، ایده هایتان را به اشتراك بگذارید و ایده های خلاقانه ایجاد كنید.(دانش آنلاین، مشاغل خلاقانه چند وجهی زیادی در اقتصاد آزاد(به عنوان مثالبه وجود آورده است.)

پاسخ چیست؟

شما می توانید به راحتی یك بحث پویا داشته باشید یا به بحث در مورد هر دو طرف بپردازید، بنابراین كجا ما را ترك كرد؟ تكنولوژی اینجاست كه می ماند و فقط به پیشرفت ادامه می دهد، بنابراین شاید یكی از معقول ترین بحث ها، تعادل میزان مصرف تكنولوژی و اطلاعات شبیه به چگونگی مشاهده رژیم غذایی است. فكر می كنم اجداد پیشین ما از دریافت اطلاعات تا جاییكه امكان داشته بهره برده اند. برای زنده ماندن باید به محیط اطرافشان توجه كنند. مشكل الان این است كه در دوره استفاده بیش از حد اطلاعات، مغز ما برای اجتناب از فراوانی و فیلتر كردن چیزی كه مورد نیازش است، نیاز به آموزش دارد. این با چیزهایی كه ما در مورد نیاز به پرورش محیط مناسب برای خلاقیت می دانید، متناسب است. David Ryan Polgar ایده بشقاب غذای ذهن، یك نوع رژیم متعادل مناسب برای ذهن را ارائه می دهد. بخشی از این مفهوم شامل فكر كردن درباره چیزی كه مصرف می كنید و ورزش عضلات مغز است.

نتیجه نهایی:

 استدلال خوبی برای هر دو طرف این بحث وجود دارد. بله، ما شواهدی را مشاهده میكنیم مانند امتیاز پایین خلاقیت كه ممكن است تقصیر تكنولوژی بیاندازیم. ما می دانیم كه افراد زمان زیادی را صرف استفاده از وسایل الكترونیك می كنند و احتمالا مانع خلاقیت می شود.(چیزی كه می تواند باعث خستگی شود و افكارشان را سرگردان كند.) از طرف دیگر، تكنولوژی امكان توسعه همه نوع فعالیت های خلاق را می دهد كه باعث جابجایی مرزها از محدوده های قبلی شان می شود. این نیز فرم های بسیاری از خلاقیت و دانش مورد نیاز برای پیگیری كردن آنها را از چیزی كه نسل های قبلی بوده قابل دسترس تر كرده. این در حال حاضر یك بحث است كه نیاز به مطالعات بیشتری دارد، اما چیزیكه بیشتر می تواند مور توافق باشد نیاز به تعادل است. اگر می خواهید خلاقیتتان را پرورش دهید، باید به اینكه چگونه شما تاثیر تكنولوژی و اطلاعات با فضای ذهنی مورد نیاز را برای ایجاد متوازن می كنید، نگاه كنید.

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو