اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

یکی از قدیمی ترین و بدترین مشکلات و معضلاتی که کاربران رایانه همواره با آن درگیر بوده و از آن رنج برده اند، از بین رفتن یا آسیب دیدن اطلاعات شخصی یا کاری توسط انواع ویروس‌ها یا بدافزارها بوده و این مشکل با ظهور موبایل، تبلت و سایر ابزارهای هوشمند، دامنه گسترده تری هم پیدا کرده است. اما از آنجا که نوع خاصی از ویروس‌ها یا نرم‌افزارهای مخرب، با بهترین ضدویروس‌ها و نرم‌افزارهای امنیتی قابل شناسایی نیستند و ما آنها را با عنوان باجگیر (RansomWare) می‌شناسیم، بهتر است راه های مقابله با آن را نیز بشناسیم.

 

چگونه با نرم‌افزارها و ویروس‌های باجگیر (Ransomware) مقابله کنیم

 

ویروس یا بدافزار باجگیر، یک نوع نرم‌افزار است که روی کامپیوتر قربانی اجرا شده و خود را به شیوه های مختلف در سیستم عامل نصب و راه اندازی می کند و پس از مدتی، شروع به کد کردن فایل ها و اطلاعات پرکاربرد شما می کند. در واقع با کد کردن فایل‌های مفید و پرکاربرد شما، این فایل ها از روی کامپیوتر شما حذف نمی شوند، بلکه تبدیل به فایل‌های خاصی می شوند که صرفاً نویسنده آن بدافزار می تواند از آنها استفاده کند.

 

اینکه چگونه این بدافزارها یا ویروس‌ها، پرکاربرد بودن یا مهم بودن فایل های ما را تشخیص می دهند، راه های بسیار ساده و گوناگونی دارد که در این مقاله به آن نمی پردازیم. اما هدف از این کار، نوعی گروگان گیری است و نویسنده ویروس باجگیر، قصد دارد تا از شما در مقابل بازگرداندن فایل‌های مهمتان، پول دریافت کند. بنابراین هر چه ارزش این فایل ها برای نویسنده ویروس بیشتر معلوم باشد، قربانی باید رقم درشت تری را پرداخت کند.

 

در گذشته ویروس های باجگیر بیشتر روی سرورها فعالیت داشتند، اما با پیشرفت فناوری و توسعه سخت افزار و نرم افزار و اینترنت و فراگیر شدن آنها، بازار Ransomware ها نیز داغ تر شده و روز به روز خبرهای بیشتری از این بازار به گوش می رسد. اخیراً هم یکی از این باجگیر ها، علاوه بر تهدید بابت دریافت پول، تهدید به انتشار فایل های قربانی روی اینترنت کرده و شرایط را برای قربانی های خود بسیار وخیم تر کرده.

 

با این تفاسیر و با توجه به اینکه بهترین و قوی تری ضد ویروس ها نیز توانایی شناسایی باجگیر ها را ندارند، برای حل این مشکل چه کاری باید انجام داد ؟ چگونه از آسیب های احتمالی ناشی از این نوع بدافزارها در امان باشیم ؟

 

یکی از بهترین راه ها، پیشگیری است. پیشگیری یعنی آمادگی کامل برای حفاظت از فایل های مهم در مقابل انواع دسترسی ها و آسیب دیدگی ها. در واقع استفاده صحیح از ابزارهای امنیتی به شما این امکان را می دهد که حالا که توان شناسایی نرم افزار مخرب را ندارید، خود را در مقابل آسیب های ناشی از آن آماده کنید. برای این منظور این راه ها پیشنهاد می گردد:

 

  1. انتقال فابل های مهم کاری و شخصی از روی هارد دیسک کامپیوتر به DVD یا Blueray یا یک هارد دیسک قابل حمل مطمئن
  2. انتقال فایل های آرشیو شده از تصاویر و فیلم های خانوادگی به یک هارد دیسک مستقل و یا در صورت امکان DVD و Blueray یا یک هارد دیسک قابل حمل مطمئن
  3. استفاده از سرویس های ابری مطمئن و شناخته شده با رمز گذاری روی فایل ها، قبل از انتقال به این محیط ها
  4. تهیه بک آپ های منظم و دوره ای از اطلاعات متغیر و حساس روی DVD یا Blueray یا یک هارد دیسک قابل حمل مطمئن
  5. استفاده از نرم افزارها و سخت افزارهای مجازی سازی برای نگهداری فایل ها
  6. استفاده از نرم افزارهای امنیتی معروف و معتبر با لایسنس معتبر با قابلیت مدیریت Ransomware ها و محدود کردن دسترسی به فایل، فولدر و درایو ها
  7. باز نکردن ایمیل های ناشناخته و اجرا نکردن فایل های پیوست ایمیل هایی که ناخواسته باز کرده و نمی دانید که از طرف چه کسی هستند
  8. باز نکردن فایل های ناشناخته پیوست ایمیل هایی که حتی با آدرس ایمیل های آشنا ارسال شده اند
  9. عدم اجرای دستورات فایل های Word یا Excel که به نحوی به دست شما رسیده و از محتوای آن آگاهی ندارید و عموماً در قالب Macro هستند

 

در واقع با انجام هر یک از کارهای فوق و برخی کارهای مشابه، تا زمانی که راهی برای شناسایی Ransomware ها پیدا شود و یا ابزارهای بهترین برای مدیریت آنها بوجود آید، حداقل می توانید خود را از آسیب های احتمالی ناشی از آنها حفظ کنید.

 

در یکی دو سال اخیر مشاهده شده که برخی از باجگیر ها، در سطح شرکت های بزرگ از سرورها آن شرکت گرفته تا کامپیوترهای کاربران شرکت را آلوده کرده و فایل های مربوط به اطلاعات مالی و اداری آن شرکت را گروگان گرفته است. بنابراین باید همواره هوشیار باشید و بدانید که ویروس های باجگیر صرفاْ فایل های شخصی و افراد را هدف نمی‌گیرند، بلکه هر نوع فایل با ارزشی که از گروگان گرفتن آن به پول دست یابند، در معرض خطر قرار دارد.

 

 

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو