اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

آناليز SWOT يك مدل قابل فهم است كه نقاط قوت، ضعف، فرصتها و تهديدهای يك سازمان را برای ايجاد پايه و اساس استراتژي بازاريابی تجزيه و تحليل مي كند. برای رسيدن به اين هدف اينكه يك سازمان چه چيزی را می تواند و نمی تواند انجام دهد همانطوريكه شرايط بالقوه سازگار يا ناسازگار مرتبط به محصولات و خدمات شركت، در نظر گرفته می شود.

اهميت آناليز SWOT در توسعه استراتژی بازاريابی:

اغلب به عنوان یك گام مهم مربوط به برنامه ریزی، آنالیز SWOT با وجود ارزش بسیاری كه ارائه می دهد، به طور فریب آمیزی ساده است. سیستم اطلاعات را از تجزیه و تحلیل محیطی  تركیب و به 2 قسمت تقسیم می كند: موضوع های داخلی(نقاط قوت و ضعف) و موضوع های خارجی(فرصت ها و تهدیدها). این مرحله از تجزیه و تحلیل سازمان برای تعیین كردن اینكه چه عواملی برای رسیدن به اهداف خاص كمك می كند(به خاطر وجود قوت و فرصت) یا درصورت وجود مانع باید قبل از رسیدن به نتیجه مطلوب برطرف شود(به علت نقاط ضعف و تهدید)، وجود دارد.

آنالیز SWOT چیست؟

همانطور كه در بالا اشاره شد، فرآیند آنالیز SWOT، نقاط قوت، ضعف، فرصتهای بازار و تهدیدهای بالقوه شركتتان را برای ارائه دیدگاه رقابتی در مورد مسائل بالقوه و بحرانی كه بر موفقیت كلی كسب و كار تاثیر می گذارد را ارزیابی می كند. علاوه بر این، هدف اصلی آنالیز SWOT، شناسایی و تخصیص تمامی عوامل مهمی است كه می تواند تاثیر مثبت و منفی بر موفقیت در یكی از 4 دسته بندی، ارائه هدف و نگاه عمیق در كسب و كار شما می باشد. برای توسعه و تائید اهداف سازمانی، هر یك از 4 دسته بندی دید خاصی ارائه می دهد كه می تواند برای توسعه استراتژی بازاریابی موفقیت آمیز كه شامل موارد زیر است، مفید باشد:

نقاط قوت:

ویژگی های مثبت داخلی با كنترل شما به سازمانتان وارد می شوند.نقاط قوت اغلب شامل منابع، مزایای رقابتی، جنبه های مثبت از نیروی كارتان و جنبه های مرتبط با كسب و كارتان كه به خوبی انجام داده اید، تمركز بر همه اجزای داخلی كه ارزش افزوده دارند یا به شما مزایای رقابتی را پیشنهاد می كنند، می باشد..

نقاط ضعف:

عواملی كه در اختیار شما هستند از توانایی شما برای بدست آوردن یا نگهداری یك لبه رقابتی مانند تخصص محدود، كمبود منابع، دسترسی محدود در مهارت ها یا تكنولوژی، خدمات بد(غیر استاندارد) یا وضعیت فیزیكی ضعیف می كاهد. نقاط ضعف، جنبه های داخلی منفی را در كسب و كارتان خلاصه می كند كه از همه ارزشی كه محصولات و خدماتتان ارائه می دهد، كم می كند. این دسته بندی می تواند در ارائه ارزیابی سازمانی بسیار مفید باشد، به شرط آنكه شما بر نقاط ضعف شركتتان تمركز كنید.

فرصت ها:

خلاصه ای از عوامل بیرونی كه نشان دهنده انگیزه كسب و كار شما برای وجود موفقیتتان در بازار می باشد. این فاكتورها دربرگیرنده فرصتهای خاص موجود در بازار شما است كه باعث سود می شود شامل رشد بازار، تغییرات چرخه زندگی، رفع مشكلات فعلی یا توانایی اولیه برای پیشنهاد دادن درجه بالاتری از ارزش در ارتباط با رقیبانتان بری ترویج افزایش تقاضای محصولات یا خدماتتان می شود. یك عنصری كه باید از آن باخبر باشید، زمانبندی است. به طور مثال آیا فرصتهایی هستند كه شما در حال انجام آن هستید یا اینكه یك روزنه محدودی از فرصتها هستند؟

تهدیدها:

عوامل بیرونی كه فراتر از كنترل سازمان شما هستند كه پتانسیل این را دارند تا استراتژی بازاریابی یا كل كسب و كارتان را در ریسك قرار دهند. رقابت یك تهدید اصلی  همیشگی است. با این وجود، سایر تهدیدات می توانند شامل افزایش قیمت ناپایدار توسط تامین كنندگان، افزایش مقررات دولتی، ركود اقتصادی، پوشش رسانه ای منفی، تغییر رفتار مصرف كننده یا معرفی تكنولوژی (leapfrog) حركات جهشی  كه محصولات یا خدمات شما را منسوخ می كند، باشند. اگرچه این قدرت ها بیرونی و خارج از كنترل شما هستند. آنالیز SWOT در ایجاد یك برنامه احتمالی كه شما را قادر میسازد به سرعت و به طور موثر این مساله رو مطرح كنید، كمك می كند.

آنالیز SWOT را به یك برنامه استراتژیك تبدیل كنید:

هنگامیكه مقادیر خاص مربوط به پیشنهادات كسب و كارتان را در 4 بخش آنالیز SWOT ایجاد كردید، می توانید بر اساس اطلاعاتی كه یاد گرفته اید برنامه استراتژیك را توسعه دهید. به طور مثال، هنگامیكه شما نقاط قوت ذاتی خود را شناسایی كردید می توانید آنها را در مناسبترین فرصت برای سازمانتان اعمال كنید، به طور موثر آسیب پذیری بالقوه مربوط به تهدیدات را كاهش دهید. به همان شیوه  با شناسایی نقاط ضعف سازمانتان باتوجه به تهدیدات خارجی، می توانید یك برنامه تعبیه كنید كه شما را قادر به حذف یا كاهش آنها همزمانی كه استراتژی دفاعی مربوط به پیشنهادتان را بهبود می دهید، می كند. این مهم است كه به یاد داشته باشید آنالیز SWOT تحت تاثیر(و اغلب كاملا قوی است)كسانی است كه آن را اجرا كرده اند. بنابراین داشتن یك مشاور كسب و كار خارجی، كه نتایج را برای ارائه واقعی ترین برنامه بررسی كند، ایده خوبی است.

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو