اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

به عبارت ساده، محاسبات ابری تحویل سرویس‌های محاسباتی، سرورها، ذخیره سازی، پایگاه داده ها، شبكه، تجزیه و تحلیل و غیره بر فراز اینترنت "ابر" است. شركت‌هایی كه این خدمات محاسباتی را ارائه می‌دهند، ارائه دهندگان ابری نامیده می‌شوند و معمولا خدمات محاسبات ابری براساس میزان استفاده دوره ای، مانند نحوه پرداخت هزینه آب و برق در خانه شارژ می‌شود.

استفاده‌های محاسبات ابری:

شما احتمالا از محاسبات ابری در حال حاضر استفاده می‌كنید، حتی اگر آن را درك نكنید. اگر از خدمات آنلاین برای ارسال ایمیل، ویرایش مستندات، تماشای فیلم ها یا تلویزیون، گوش دادن به موزیك، بازی كردن و ذخیره عكس‌ها و فایل ها استفاده كنید، احتمال دارد كه محاسبات ابری همه اینها را در پشت صحنه ممكن سازد. اولین خدمات محاسبات ابری حداقل ده ساله است، اما هم اكنون سازمان‌های مختلف از استارت آپ های كوچك گرفته تا شركت‌های جهانی، سازمانهای ولتی و غیر دولتی، فناوری را برای دلایل مختلف در برمی‌گیرد. در اینجا تعداد كمی از نمونه هایی را  كه می توانید با محاسبات ابر انجام دهید وجود دارد:
 • ساختن برنامه ها و خدمات جدید
 • ذخیره سازی، بك آپ و بازیابی داده ها
 • میزبانی وب‌سایت‌ها و وبلاگ‌ها
 • جریان صوتی و تصویری
 • تحویل نرم‌افزار بر اساس تقاضا
 • تجزیه و تحویل داده ها برای الگو ها و پیش بینی كردن.

زندگی قبل از محاسبات ابری:

برنامه های كاربردی كسب و كار سنتی همیشه پیچیده و گران هستند. میزان تنوع سخت افزار و نرم افزار نیازمند اجرای بسیار دشوار آنها است. شما به یك تیم كامل از كارشناسان برای نصب، تنظیم، تست، اجرا، امنیت و بروزرسانی آنها نیاز دارید. هنگامیكه این تلاش را در میان ده ها و صدها برنامه افزایش می دهید، آسان است ببینید چرا شركت‌های بزرگ با بهترین واحدهای فناوری اطلاعات، برنامه های مورد نیاز خود را دریافت نمی‌كنند. كسب و كارهای كوچك و متوسط چنین فرصتی را ندارند.

برترین مزایای محاسبات ابری:

 1. هزینه:

محاسبات ابری، هزینه‌های بزرگ خرید سخت افزار و نرم‌افزار و راه‌اندازی اجرا در مركز داده سایت، سرورها، جریان شبانه روزی برق برای برق و خنك كردن و هزینه كارشناسان فناوری اطلاعات برای مدیریت زیرساخت‌ها را حذف می‌كند.

 1. سرعت:

بیشتر خدمات محاسبات ابری، خدمات خود را براساس تقاضا ارائه می‌دهند. بنابراین حتی مقادیر زیادی از منابع محاسباتی را می‌توان در عرض چند دقیقه فراهم كرد، به طور معمول تنها با چند كلیك ماوس، كسب و كارها را بسیار انعطاف پذیر می‌كند و فشار از ظرفیت برنامه ریزی را كم می‌كند.

 1. مقیاس جهانی:

مزایای خدمات محاسبات ابری شامل توانایی مقیاس كششی(elastically) است.در صحبت ابری، به این معنی است كه مقدار مناسب منابع فناوری اطلاعات، به طور مثال قدرت محاسبات بیشتر یا كمتر، ذخیره سازی، پهنای باند، درست زمانیكه مورد نیاز است و در موقعیت مكانی جغرافیایی مناسب تحویل داده می‌شود.

 1. بهره وری:

در مركز داده های سایت معمولا" مقدار زیادی قفسه بندی و تلنبارسازی چیزها، راه اندازی سخت افزار ،وصله بندی نرم‌افزار و دیگر كارهای مدیریت زمان فناوری اطلاعات مورد نیاز است. محاسبات ابری نیاز به بسیاری از این وظایف را از بین می‌برد، بنابراین تیم‌های فناوری اطلاعات می‌توانند برای دستیابی به اهداف مهم‌تر كسب و كار زمان بیشتری صرف كنند.

 1. عملكرد:

بزرگترین خدمات محاسبات ابری بر روی یك شبكه جهانی از مركز داده های امن اجرا می‌شود، كه به طور مرتب به آخرین نسل از سخت افزار محاسبات سریع و كارآمد ارتقا می‌یابد. این مزایای متعددی را در مورد یك مركز داده شركتی ارائه می‌دهد. از جمله كاهش زمان تاخیر در شبكه برای برنامه های كاربردی و صرفه جویی بیشتر در مقیاس.

 1. قابلیت اطمینان:

محاسبات ابری بك آپ داده ها، بازیابی شكست‌ها و تداوم كسب و كار را ساده تر و ارزان تر می‌كند، زیرا داده ها را می‌توان به سایتهای مختلف در شبكه ارائه دهندگان ابری متقارن سازی همزمان ساخت.

انواع خدمات ابری: (Iaas , Paas , Saas)

اكثر خدمات محاسبات ابری به 3 دسته گستره طبقه بندی می‌شوند:

 1. زیرساخت به عنوان خدمت:

اساسی ترین بخش خدمات محاسبات ابری می‌باشد. با زیرساخت به عنوان خدمت، شما هزینه زیرساخت فناوری اطلاعات، سرورها و ماشین های مجازی، ذخیره سازی، شیكه ها، سیستم های عملیاتی را از ارائه دهنده ابر براساس "پرداخت به میزان مصرف"  هزینه می كنید.

 1. پلتفرم به عنوان خدمت:

پلتفرم به عنوان خدمت به خدمات محاسبات ابری اشاره دارد كه محیط عملیاتی مورد نیاز را برای گسترش، آزمایش، تحویل و مدیریت برنامه های كاربردی نرم‌افزار فراهم می‌كند. پلتفرم به عنوان خدمت طراحی شده است تا برای توسعه دهندگان ایجاد سریع برنامه های كاربردی وب و موبایل، بدون نگرانی برای تنظیم یا مدیریت زیرساخت‌های پایه سرور، ذخیره سازی، شبكه و مركز داده مورد نیاز برای توسعه را آسان تر كند.

 1. نرم‌افزار به عنوان خدمت:

نرم‌افزار به عنوان خدمت یك روش برای تحویل برنامه های كاربردی نرم‌افزار در سراسر اینترنت براساس تقاضا و به طور معمول براساس اشتراك می‌باشد. با نرم‌افزار به عنوان خدمت ارائه دهندگان ابر برنامه های كاربردی نرم‌افزار و زیرساخت پایه و هرگونه نگهداری را مدیریت و میزبانی می‌كند. مانند ارتقا نرم‌افزار و وصله های امنیتی. كاربران به برنامه های كاربردی به وسیله اینترنت و معمولا" از طریق مرورگر اینترنت بر روی موبایل، تبلت و غیره متصل می‌شوند.

انواع گسترش های ابری: (عمومی، خصوصی، هیبردی)

تمامی ابرها شبیه هم نیستند. 3 راه مختلف برای گسترش منابع محاسبات ابری وجود دارد: ابر عمومی، ابر خصوصی و ابر هیبریدی

 1. ابر عمومی:

ابر عمومی متعلق به ارائه دهنده خدمات شخص ثالث هستند كه منابع محاسباتی مانند سرورها و ذخیره سازی از طریق اینترنت عملیاتی شده است. Microsoft Azure یك نمونه از ابر عمومی است. با ابر عمومی تمامی سخت افزار، نرم‌افزار و سایر زیرساختهای پشتیبانی كننده متعلق به ارائه دهنده ابر توسط آن مدیریت می‌شود. شما به این خدمات و مدیریت حساب خود با استفاده از یك مرورگر وب دسترسی پیدا می‌كنید.

 1. ابر خصوصی:

ابر خصوصی اشاره به منابع محاسبات ابری دارد كه به طور انحصاری توسط یك كسب و كار یا سازمان استفاده می‌شود. ابر خصوصی می‌تواند به طور فیزیكی در مركز داده سایت قرار گیرند. بعضی از شركت ها همچنین به ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث برای میزبانی ابر خصوصی خود مبلغی را پرداخت می‌كنند. یك ابر خصوصی است كه خدمات و زیرساخت را در یك شبكه خصوصی نگهداری می‌كند.

 1. ابر هیبریدی(تركیبی):

ابر هیبریدی تركیبی از ابرهای عمومی و خصوصی است كه با تكنولوژی به هم متصل شده اند. كه اجازه می‌دهد داده ها و برنامه های  كاربردی بین انها به اشتراك گذاشته شوند. با اجازه دادن به داده ها و برنامه های كاربردی برای انتقال بین ابرهای خصوصی و عمومی، ابر هیبریدی به كسب و كار ها انعطاف پذیری و گزینه های بیشتری برای گسترش می‌دهد.

محاسبات ابری چگونه كار می كند؟

خدمات محاسبات ابری با توجه به ارائه دهنده، همه كمی متفاوت كار می‌كنند. اما بسیاری از آنها، داشبورد مرورگر و مبتنی بر دوستی را ارائه می‌دهند كه برای متخصصان فناوری اطلاعات و برای توسعه دهندگان سفارش منابع و مدیریت حساب‌هایشان را آسان تر می‌كند. برخی از خدمات محاسبات ابری همچنین برای كار با REST APIs و رابط خط فرمان(CLI) طراحی شده اند كه به توسعه دهندگان چندین گزینه را ارائه می دهد.

نتیجه گیری:

 به طور خلاصه، محاسبات ابری مزایای زیادی دارد، اما همچنین موضوعات مختلفی است كه می‌تواند مطرح شود. هنگامیكه در مركز داده‌های بزرگ در سراسر جهان ذخیره می‌شود، داده ها می‌توانند به هدفی برای حملات هكرها تبدیل شوند و یا توسط كارمندان ارائه دهنده محاسبات ابری مورد سو استفاده قرار گیرند. علاوه بر این، در مكان‌های مختلف ذخیره می‌شوند. داده ها می‌تواند تحت قوانین دیگری باشد كه صاحبانشان آشنا نیستند.همچنین، متخصصانی كه درگیر محاسبات ابری هستند باید اطمینان حاصل كنند كه محاسبات ابری تبدیل به یك سرویسی كه تنها چند كاربر از آن استفاده می‌كند، نشده است. بدون هیچ تفاوتی با سایر تكنولوژی‌های جدید در دنیای سرمایه گذاری ، محاسبات ابری نیز ابتدا به صورت تجاری منتشر شد و سپس مزایا و معایب آن مورد توجه قرار گرفت.

پربازدیدترین مقالات

درخواست دمو   درخواست دمو