دانشنامه

دانشنامه تخصصی حساب رایان

در طول سالیان متمادی فرش دستباف به عنوان یک کالای ممتاز صادراتی، پس از نفت یکی از منابع مهم تامین درآمدهای ارزی کشور ، محسوب میگردید. به یقین در فهرست صادرات غیرنفتی ایران کمتر کالایی را می‌توان یافت که مانند فرش دستباف از مزیت نسبی و گاه بی‌مانندی در بازارهای بین‌المللی برخوردار باشد.

 

از دهه اول قرن بیستم تا سال ۱۳۱۴ انحصار فعالیتهای فرش دستباف ایران در اختیار تعدادی از کمپانیهای خارجی ، قرار داشت لیکن در ۱۴ بهمن ماه ۱۳۱۴، بنابه دستور دولت وقت اختیارات انجام فعالیت های تولید و تجارت فرش ایران از شرکت مذکور خلع ید و کلیه وظایف و اختیارات آن به شرکت سهامی فرش ایران واگذار شد. بدین‌ترتیب شرکت مذکور از آن تاریخ به بعد بعنوان یک شرکت دولتی دست اندرکار آموزش ، ترویج ، تولید و توسعه تجارت فرش دستباف بوده است .این شرکت در سال ۱۳۹۲ به بانک تجارت واگذار شد. شرکت سهامی فرش ایران به لحاظ تجارب و جامعیتی که در حوزه قالیبلفی کسب نموده تاکنون توانسته است به فراخور توانایی های خود در جهت احیاء و اعتلای هنر صنعت فرش ایران ، حفظ ارزشهای سنتی و ویژگیهای اجرایی ، بازسازی طرحها و نقشه‌های اصیل ایرانی، و تربیت و اشتغال هزاران نفر قالیباف، در سراسر کشور قدمهای موثری بردارد. 

 

اقدامات مهم انجام شده:

 • بافت فرش ۷۱ متر مربعی برای کاخ ریاست جمهوری ارمنستان و تحویل در مدت ۶ ماه
 • دریافت سفارش بافت بیش از چهار هزار متر مربع از تجار فرش آلمان و فنلاند به ارزش بیش از سه میلیون دلار
 • دریافت سفارشات جدید از کشور عمان به ارزش بیش از سه میلیون دلار
 • برگزاری تور خبرنگاران و سفرای کشورهای اسلامی و اروپایی از مراحل بافت فرش ابوظبی
 • اجرای مراسم رونمایی بزرگترین فرش جهان در مصلی تهران و پخش بیش از ۱۲۰ دقیقه خبر در شبکه های جهانی
 • اجرای مسابقه نقاشی کودکان در مناسبت های مختلف
 • بافت گبه از نقاشی کودکان
 • اجرای جشنواره هنری باغ گره در استان های مختلف کشور
 • اجرای نمایشگاههای فروش داخلی اسفند و بین المللی شهریور
 • اجرای جشنواره های فرش عشایری
 • اجرای جشنواره رمضان و نمایشگاه تابلو فرش قرآنی
 • اجرای طرح تعویض فرش ماشینی کهنه با فرش دستباف نو
 • اجرای طرح تعویض فرش دستباف کهنه و دست دوم با فرش نو
 • اجرای طرح حراج فرش دستباف دست دوم با استفاده از فرش مردم و تجار و شرکت
 • اجرای طرح فرش دستباف به عنوان جوایز حساب های قرض الحسنه بانک ها
 • اجرای طرح ۱۰۰۰ در ۳۰۰۰ برای تامین جهیزیه نوعروسان
 • اجرای نمایشگاه فرش دستباف با چیدمان مبلمان
 • اجرای طرح شناسنامه فرش دستباف با هماهنگی مرکز کد گذاری کالا و خدمات
 • راه اندازی قالیبافی در شهرستان مسجد سلیمان و ایجاد اشتغال
 • راه اندازی آموزش قالیبافی و تولید در شهرستان چاه بهار و ایجاد اشتغال
 • اجرای دوره آموزش مرمت و نگهداری فرش دستباف در خارج کشور(این دوره در کشور عمان شهر مسقط برای تعداد ۶ نفر به مدت ۳۷ روز برگزار گردید)
 • سود ده نمودن شرکت و حذف زیان انباشته

 

دستاوردها

تولید بزرگترین فرش دنیا

۱- فرش مسجد سلطان قابوس

فرش مسجد سلطان قابوس که ۴۳۴۳ مترمربع مساحت دارد به سفارش سلطان قابوس پادشاه کشور عمان جهت مفروش نمودن مسجد اعظم‏ سلطان‏ قابوس در مسقط توسط شرکت سهامی فرش ایران بافته شد. کلیه امور مربوط به فرش از جمله طراحی ، تامین مواد اولیه شامل پشم و رنگ و پیاده سازی و بافت فرش در شرکت سهامی فرش ایران انجام شد که نشان از توانایی و ظرفیت‏های تخصصی و تکنیکی و انسانی این شرکت دارد. بافت این فرش که اجرای آن دارای بعد ملی بود. از افتخارات شرکت سهامی فرش ایران محسوب می شود و رکورد بزرگترین فرش تولید شده جهان را به خود اختصاص داد.

 

مشخصات فنی فرش سلطان قابوس

ابعاد : ۹۰/۶۰ متر × ۵۰ / ۷۰ متر
مساحت : ۴۳۴۳ مترمربع در ۴۸ قطعه
مساحت بزرگ‏ترین قطعه : ۱۲۰۰ مترمربع
مساحت کوچک‏ترین قطعه : ۲۴ مترمربع
رج‏شمار : ۴۰ رج
تعداد گره : ۱۷۰۰۰۰۰۰۰۰ گره
جنس تاروپود : نخ ‏پنبه‌‏ای
جنس پرز : نخ ‏پشمی
تعداد رنگ : ۲۸ نوع ‏رنگ گیاهی

فرایند تولید

شرکت سهامی فرش ایران پس از انعقاد قرارداد درسال ۱۳۷۵ (۱۹۹۶) با دربار کشور عمان ضمن تشکیل ستادی از زبده‌‏ترین کارشناسان خود نسبت به تهیه طرح‏‌های اولیه اقدام نمود و طرح و نقشه نهایی این فرش را به تأیید مقامات کشور عمان رسانید. از آنجایی‏که بافت چنین فرشی ( نزدیک به ۵ هزار متر مربع ) به‏صورت یک ‏پارچه ناممکن بود. همچنین با توجه به این‏که در شبستان مسجد اعظم‏ سلطان ‏قابوس ۴ ستون اصلی و ۱۸ ستون جهت رواق‏ها داشت بنابراین اجرای این طرح ، تجربه و تخصص خاصی را برای طراحی و بافت فرش طلب می‏کرد .
بافت این فرش در شهر نیشابور دراستان خراسان طی سه‏سال کار مداوم توسط ۵۰۰ نفر بافنده دردو نوبت کار روزانه وصرف ۱۲ میلیون‏ ساعت کار و با نظارت وکنترل ۳۰۰ نفر کارشناس خبره شرکت صورت پذیرفت.
در رنگرزی مواد اولیه فرش از شیوه ابداعی شرکت ( رنگرزی پشم قبل از ریسندگی ) استفاده شده است .
طرح ونقشه ترنج فرش با الهام از طرح داخلی گنبد مسجد شیخ ‏لطف‏اله ‏اصفهان تهیه شده است و در زمینه این فرش از طرح افشان شاه‏عباسی که ترکیبی از از شاخ‏ و برگ است توسط طراحان و نقاشان ماهر شرکت با صرف ۱۵۰۰۰ نفرساعت و استفاده از ۱۳۵۰۰ برگ نقشه رنگی انجام شده است .
وزن پشم مصرفی دراین فرش ۳۲ تن از بهترین پشم با توجه به استانداردهای موجود و وزن فرش بافته شده پس از انجام عملیات پرداخت به ۲۲ تن رسیده است .
نصب و نگهداری

پس از اتمام بافت کلیه قطعات این فرش و انجام عملیات پرداخت ، روگیری و دارکشی و شستشو در تاریخ ۱۰/۱۰/۱۳۷۹ (۳۰ دسامبر ۲۰۰۰) به کشور عمان حمل وطی ۳ ماه کار مداوم توسط ۵۰ نفر استادکار ماهر رفوگر کلیه قطعات به‏هم متصل و فرش یک‏پارچه در صحن مسجد اعظم سلطان قابوس در تاریخ ۱۵/۲/۱۳۸۰ (۵ می ۲۰۰۱)هم‏زمان با افتتاح مسجد مورد بهره‏برداری قرار گرفت.

 

۲ - بافت فرش ۶۰۰۰ متر مربعی ابوظبی

این فرش به سفارش کشورامارات جهت مفروش نمودن مسجدشیخ زاید بن سلطان آل نهیان به ابعاد عرضی ۹۶/۱۳۲ وطولی ۵۶/۴۰ و۴۲/۴۸ به مساحت ۷۲/۵۶۳۳ مترمربع توسط شرکت سهامی فرش ایران بازحمات سرانگشتان بافندگان هنرمند ایرانی درخطه نیشابوربافته شد و به عنوان بزرگترین فرش جهان ثبت گردید.

فرش در۹ قطعه مجزا و در۳ کارگاه متمرکز وبزرگ: باغشن، یوسف آباد واردوغش بافته شد. ابتداازتاریخ ۰۵/۱۲/۸۴ درباغشن وسپس از تاریخ ۱۴/۱۲/۸۴درهر۳کارگاه شروع وروزانه ۱۲۰۰ نفرقالیباف ماهروزبردست در۲ شیفت روز وشب مشغول به کارشدند.

طرح این فرش افشان ترنجداربوده که استقرار ۵ ترنج درمیان انبوه گل وبندهای زیبا وظریف ومتنوع وتلفیقی باطراحی ورنگ آمیزی طراحان ونقاشان مجموعه واحدطرح ورنگ شرکت سهامی فرش ایران باغی منحصربه فرد را پدیدارساخته است.

نظارت وکنترل دربافت دقیق وظرافتمندانه این فرش وانتقال تمامی اجزای نقشه ،فرشی زیبا وعظیم واستثنایی رادرمقابل دیدگان هربیننده ای قرارداده وتقدیروتحسین همگان رادرپی داشته است.

دربافت این فرش ۴۰ رجی از۲۵ رنگ مختلف استفاده شده که ۵ رنگ آن به صورت پشم رنگ ،درکارخانجات تامین مواداولیه شرکت سهامی فرش ایران درکرج و ۲۰ رنگ آن بصورت خامه رنگ دررنگرزخانه سنتی این شرکت درکاشان تامین شده است.

به منظور سلامت هرچه بیشتر اتصال قطعات درچهارطرف هرقطعه ساده بافی هایی منظورگردیده که قریب به ۲۵۰ مترمربع راتشکیل داده است.

محرابی منحصربه فرد درقسمت فوقانی فرش بادسته گلی زیبا خودنمایی می کند.بافت این فرش با ۲۸۰/۲۲۳/۱۳۰/۲ گره نقشه بافی و۳۳۰/۷۵۲/۹۳ گره ساده بافی وسرجمع ۶۱۰/۹۷۵/۲۲۳/۲ گره تک باف نامتقارن فارسی می باشد.

این فرش در سال ۱۳۸۶ به کشور امارات حمل گردید و در مسجد شیخ زاید بن سلطان درابوظبی نصب گردید

مشخصات فرش ابوظبی:

اندازه:۱۳۳ متر در ۴۸ متر

مساحت: حدود ۶۰۰۰ متر مربع

تعداد رنگ:۲۵

مکان بافت: شهرستان نیشابور

تعداد بافنده:حدود ۱۰۰۰ نفر

تعداد گره: ۳/۲ میلیارد

رجشمار: ۴۰ رج

تعداد قطعات: ۹

زمان بافت و تکمیل پروژه: ۲ سال