اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

پایگاه اطلاع‎رسانی سازمان امور مالیاتی کشور، در یادداشتی به تشریح تسهیلات و امتیازات پیش بینی شده برای استفاده کنندگان از سامانه صندوق فروش پرداخت. مطابق این یادداشت، میزان معافیت مربوط به نصب و استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم (مصوب ۱۳۹۴) ‌معادل ۱۰ درصد مالیات ابرازی عملکرد دو سال اول مؤدیان مشمول، و جریمه عدم نصب و استفاده از سامانه مذکور نیز معادل ۲ درصد فروش سالانه مودیان مشمول تعیین شده است.

 

صندوق فروش عبارت است از رایانه ای که دارای نرم افزار فروشگاهی است و به منظور ثبت اطلاعات خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه و موجودی کالا در یک واحد شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مطابق این یادداشت، هدف از به‌کارگیری سامانه فروش، مدیریت خرید، فروش، هزینه و موجودی کالا توسط صاحبان مشاغل و صدور الکترونیکی فاکتور فروش است. صندوق فروش انواع مختلفی دارد که هر حرفه، متناسب با نوع فعالیت خود و میزان بودجه‌اش، مبادرت به انتخاب و خرید آن می‌کند.


این یادداشت در ادامه می افزاید: بر اساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، مؤدیان مالیاتی ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش (مکانیزه فروش) یا رایانه دارای نرم‌افزار فروشگاهی هستند؛ و در صورت عدم استفاده از سامانه‌های مذکور، از معافیت مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط محروم خواهند شد. چنانچه مؤدیان مشمول نصب و استفاده از صندوق‌های مکانیزه فروش، فرم مربوط به نصب و استفاده از سامانه مذکور را برای هر یک از سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ تکمیل و به تأیید رؤسای اتحادیه‌های صنفی مربوط برسانند، سپس به ادارات امور مالیاتی تسلیم کنند؛ امکان برخورداری از معافیت‌های مقرر قانونی را در هر مرحله از مراحل رسیدگی که پرونده مالیاتی آنها قرار داشته باشد پیدا می‌کنند.

 

در این یادداشت اعلام شده است: میزان معافیت مربوط به نصب و استفاده از سامانه صندوق فروشگاهی در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستقیم که از ابتدای سال 1395 در حال اجرا است معادل ۱۰ درصد مالیات ابرازی عملکرد دو سال اول مؤدیان مشمولی است که سامانه صندوق فروشگاهی را نصب و مورد استفاده قرار داده باشند. جریمه عدم نصب و استفاده از سامانه صندوق فروش نیز برای مؤدیان مشمول 2 درصد میزان فروش تعیین شده است. از ابتدای سال ۱۳۹۲ تا کنون ۲۹ صنف از صاحبان مشاغل از طرف سازمان امور مالیاتی ملزم به نصب سامانه صندوق فروشگاهی شده‌اند.

 

گفتنی است، مطابق تبصره ۲ ماده ۱۶۹ قانون مالیاتهای مستقیم (اصلاحیه مصوب ۲۳ تیر ۱۳۹۴) معادل هزینه‌های انجام شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی تجهیزات فوق اعم از نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از مالیات قطعی‌شده مودیان مزبور در اولین سال استفاده یا سال‌های بعد آن قابل کسر است.

درخواست دمو   درخواست دمو