اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: تعرفه‌های حق‌التحریر دفتر‌خانه‌های اسناد رسمی تا دو سال آینده هیچ افزایش قیمتی نخواهد داشت.


رئیس کانون سردفتران و دفتریاران گفت: تعرفه‌های حق‌التحریر دفتر‌خانه‌های اسناد رسمی تا دو سال آینده هیچ افزایش قیمتی نخواهد داشت.


محمدرضا دشتی اردکانی در گفت‌وگویی در خصوص تعرفه‌های حق‌التحریر دفتر‌خانه‌ها، گفت: تعرفه حق‌التحریر دفترخانه‌های اسناد رسمی هر ۴ سال یکبار توسط قوه‌قضاییه به سازمان ثبت اسنادرسمی کشور ابلاغ و به دفاتر ثبت رسمی اطلاع داده می‌شود.
رییس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه هیچ افزایشی قیمتی در رابطه با حق و التحریر دفترخانه‌ها در سال ۹۵ نداشتیم، افزود: تا دو سال آینده هیچ افزایش قیمتی نخواهیم داشت.

به گزارش اخبار حسابداری ایران، وی در خصوص انتقادها از هزینه بالای ثبت برخی اسناد نظیر معاملات خودرو، گفت: بخش عمده‌ای از هزینه مربوط به ثبت اسناد، در خصوص مالیات نقل و انتقال، مالیات بر ارزش افزوده و حق ثبت واریزی به خزانه دولت است که مطابق قانون از سوی سردفتر اخذ می‌شود؛ اگر روزی قرار باشد این اسناد به جز دفتر‌اسناد‌رسمی، در جای دیگری نیز ثبت شود، این هزینه‌ها باید پرداخت شود و مردم نباید تصور کنند که این هزینه مربوط به جیب سردفتران واریز می‌شود.

قانون پیش‌فروش ساختمان جلوی معاملات معارض را می‌گیرد

دشتی‌ اردکانی همچنین در خصوص آخرین وضعیت قانون پیش‌فروش ساختمان، اظهارکرد: قانون‌ پیش‌فروش ساختمان در برخی استان‌ها اجرا می‌شود و تاکنون بیش از یک هزار سند پیش‌فروش در استان‌ها صادر شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: قانون پیش‌فروش ساختمان یکی از قوانینی است که از جعل سند و فروش ساختمان به چند نفر جلوگیری می‌کند؛ درواقع با اجرای این قانون جلوی معاملات معارض گرفته می‌شود. رییس کانون سردفتران و دفتریاران ادامه داد: با توجه به مشکلات عدیده در خصوص معاملات معارض در صنعت ساختمان که یک مجتمع به چند نفر فروخته می‌شد و با وجود اینکه ۳۵ تا ۴۰ درصد پرونده‌های دستگاه قضا مربوط به معاملات ملک و اسناد عادی بود، ابن لایحه به تصویب رسید.

پیش خرید یا پیش فروش عادی ساختمان ممنوع است

دشتی اردکانی با بیان اینکه قانون مذکور موضوع حمایت از خریدار را مدنظر دارد، افزود: در قانون برای پیش‌فروش، سندرسمی تنظیم می‌شود و زمانی که سندرسمی تنظیم شود، مورد حمایت حاکمیت قرار دارد؛ در‌واقع فرد بعد از تنظیم قرارداد در دفترخانه با خیال راحت می‌داند که هیچ مشکلی برایش ایجاد نخواهد شد.

رییس کانون سردفتران و دفتریاران با بیان اینکه هیچ‌کس حق ندارد به صورت عادی، سندی را پیش خرید کند یا بفروشند، گفت: در این قانون، جایگاه مهمی برای ثبت در نظر گرفته شده است تا مردم در آینده دیگر مشکلاتی مانند گذشته نداشته باشند.

 

منبع: http://iranaccnews.com

درخواست دمو   درخواست دمو