اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

دفتر مطالعات اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که در ادبیات علمی کارآفرینی در سال‎های اخیر تمرکز زیادی بر روی نقش کسب و کارهای خرد، کوچک و متوسط به دلیل تحریک رشد اقتصادی کشورها از طریق خلاقیت بالا و نوآوری سازمانی درون آنها شده است افزود: هدف این گزارش پرداختن به موانع محیطی تاسیس و رشد کسب و کارهای خرد در تهران است. از آنجا که مسائل تولیدکنندگان خرد در پایتخت می تواند نمونه ای از مسائل مبتلا به سایر تولیدکنندگان خرد در دیگر نقاط کشور باشد، توجه به نتایج این گزارش می تواند در تحقق راهبرد «تولد و رشد بنگاه های خرد» حداقل در کلان شهرهای کشور موثر باشد.

 

موانع محیطی تاسیس و رشد کسب و کارهای خرد در تهران توسط مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت

 

مطالعات تطبیقی در رابطه با تاسیس و رشد کسب و کارهای خرد در سایر کشورها نشان می دهد مواردی چون کاهش تقاضا در بازار ، عدم توانایی در دستیابی به نقدینگی مورد نیاز، سیستم های مالیاتی پیچیده و شرایط ناپایدار اقتصادی، موانع تولد و توسعه کسب و کارهای خرد هستند. بر اساس انجام مطالعه میدانی با مصاحبه بیش از 40 کسب و کار خرد در تهران 60 درصد مصاحبه شوندگان بالابودن میزان اجاره‌ها ، 50 درصد رکود بازار و 38 درصد ناعادلانه بودن مالیات‌ها را به عنوان مانعی مهم در برابر تاسیس و رشد کسب و کارهای خرد عنوان کرده اند.


این گزارش می افزاید: ساماندهی اجاره واحدهای اقتصادی یا فراهم کردن مکان‌هایی برای عرضه تولیدات ایرانی با هزینه کم توسط دولت و شهرداری، تلاش در جهت عادلانه بودن مالیات ها به ویژه با اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده و ایجاد رونق اقتصادی و گسترش صادرات و صنعت گردشگری با هدف ایجاد تقاضا از موارد پیشنهادی واحدهای خرد مصاحبه شونده برای رفع موانع مذکور بوده است.

درخواست دمو   درخواست دمو