اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

بنابر گزارش یکی از اعضای پارلمان اروپا، دو کمپانی بزرگ گوگل و فیسبوک در بازه زمانی ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵، از پرداخت مالیاتی بالغ بر ۵٫۴ میلیارد یورو (معادل ۶٫۴۲ میلیارد دلار) سر باز زده اند و بدهی خود را پرداخت نکرده اند.

اخبار سایت حساب رایان - گوگل و فیسبوک نزدیک به ۵٫۴ میلیارد یورو بدهی مالیاتی دارند

در مستندات تهیه شده از سوی وی که به زودی عمومی می شوند، گفته شده این دو کمپانی بخش زیادی از سود خود را مدیون نرخ کم مالیات ها در کشورهایی مانند لوکزامبورگ و ایرلند هستند و دائماً مالیات سالانه شان کسر می شود، اما با این حال هم مالیات های خود را به درستی پرداخت نمی کنند.

اول تانگ، عضو هلندی پارلمان اروپا از آن جهت دست به تهیه این گزارش زده که به زودی قرار است سیستم مالیاتی جدیدی در قاره اروپا راه اندازی شود و انتظار می رود تا تحقق آن، اتحادیه اروپا و اعضایش با موانع سیاسی مختلفی مواجه شوند. علاوه بر این، انتشار عمومی مستندات تنها یک روز قبل از سفر وزرای مالی اتحادیه اروپا به استونی صورت می گیرد؛ یعنی دقیقاً پیش از آغاز مذاکراتی دو روزه برای بازنگری در سیستم مالیاتی و نیز چگونگی برخورد دولت های اروپایی با شرکت های غول اینترنت مانند گوگل و فیسبوک برای دریافت مالیات بیشتر.

آقای تانگ در بخشی از گزارش خود مدعی شده که گوگل تنها ۰٫۸۲ درصد از درآمد سالانه خود را به عنوان مالیات به اتحادیه اروپا می پردازد، آن هم در حالی که مالیات گوگل در برخی دیگر از نقاط جهان، با ۹ درصد از درآمدش برابری می کند. به همین صورت، مالیات های پرداختی فیسبوک به دولت های اروپایی، ۰٫۱ درصد درآمدش بوده است و همین رقم در برخی دولت های خارجی به ۳۴ درصد می رسد.

در حال حاضر مدتی است که اتحادیه اروپا در پی بازنگری در سیستم مالیاتی کمپانی های تکنولوژی برآمده و پیشتر به اعضای خود فشار آورد تا هیچ قراردادی با شرکت هایی که ممکن است بدهی داشته باشند به امضا در نیاورند. اعضای اتحادیه اروپا هم مدتی است که نسبت به سیستم های مالیاتی جدید و سیستمی که تحت عنوان «ساندویچ هلندی» شناخته می شود رویکردی نه چندان جدی در پیش گرفته اند؛ اما انتظار می رود با برگزاری مذاکرات تازه و استفاده از گزارش آقای تانگ به عنوان سند عهدشکنی گوگل و فیسبوک، گام های جدی تری برای راه اندازی یک سیستم جدید برداشته شود.

درخواست دمو   درخواست دمو