اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

بر اساس آخرین گزارش مرکز ثبت دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی فیزیک نظری، در حال حاضر بالغ بر ۹۱۱ هزار و ۶۴۴ دامنه اینترنتی ملی از سوی کاربران ایرانی به ثبت رسیده که ۴۰ هزار مورد از آنها در ۶ ماه اخیر ایجاد شده اند.

اخبار سایت حساب رایان - میزان رشد سالانه تعداد دامنه های اینترنتی ایرانی ۴۵ درصد اعلام شد

طبق آمار مورد بحث، در میان دامنه های موجود پسوند ir. بیشترین محبوبیت را در میان کاربران داشته و پسوند net.ir نیز کمترین تعداد ثبت را به خود اختصاص داده است. بین پسوندهای ایرانی مورد استفاده پس از ir. با ۹۰۲ هزار و ۸۱۵ مورد و بیشترین تعداد، پسوند co.ir با ۳ هزار و ۹۹۴ در جایگاه بعدی قرار داشته و پسوند فارسی «ایران» و همچنین پسوند دانشگاهی و آموزشی ac.ir به ترتیب ۲ هزار و ۱۴۵۲ مورد ثبت شده هستند.

برخی از پسوندها مانند id.ir با ۴۵۵ مورد، org.ir با ۳۲۱ مورد، sch.ir با ۳۰۷ مورد و پسوند حاکمیتی gov.ir با ۲۶۱ مورد نیز از دیگر موارد موجود در آمار مرکز ثبت پسوندها و دامنه های اینترنتی پژوهشگاه دانش های بنیادی هستند. گفتنی است ایران هم اکنون بزرگترین کشور منطقه از لحاظ دامنه های اینترنتی فعال بوده و با رشد سالانه ۴۵ درصدی، در مقام چهارم دنیا و بالاتر از کشورهایی مانند سنگاپور، مالزی، هنگ‌کنگ، ترکیه، اسلواکی، یونان و فنلاند قرار دارد.

درخواست دمو   درخواست دمو