اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

ایرانسل طی مراسمی پس از ارائه‌ی اطلاعاتی در خصوص دستاوردهای خود در زمینه‌ی توسعه‌ی شبکه‌های 4G و 4.5G، برای اولین بار شبکه‌ی نسل پنجمی خود را که با همکاری اریکسون توسعه یافته است، در حضور محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات آزمایش کرد.

اخبار سایت حساب رایان - شبکه 5G ایرانسل با حضور وزیر ارتباطات آزمایش شد

با توجه به قرارداد منعقد شده بین دو شرکت ایرانی و سوئدی، اریکسون خود را متعهد می‌داند تا به ایرانسل در مسیر پیاده‌سازی شبکه‌ی نسل پنجمی کمک کند. مدیران رده بالای ایرانسل، مانند علیرضا قلمبر دزفولی، مدیرعامل ایرانسل به همراه نماینده‌ی شرکت سوئدی اریکسون، اطلاعات جامعی را در خصوص مزایای پیاده‌سازی و استفاده از اینترنت نسل پنجم (5G) در ابعاد مختلف، مانند صنعت، حمل‌ونقل، اینترنت اشیاء، کشاورزی و گردشگری اعلام کردند، به گفته‌ی آن‌ها این فناوری تاثیر بسیار زیادی در بهبود شرایط زندگی کاربران در تمام ابعاد خواهد داشت.

ایرانسل در کنفرانسی که اختصاص به آزمایش شبکه‌ی ۵ جی این کمپانی دارد اعلام کرد که شبکه‌ی نسل پنجم ایرانسل با همکاری کمپانی سوئدی اریکسون پیاده شده است. هدف ایرانسل از پیاده‌سازی شبکه ۵ جی این است تا همزمان با سایر کشورهای جهان شاهد راه‌اندازی شبکه‌ی 5G در ایران باشیم. همکاری با اریکسون طی قراردادی که ۷ خرداد ۹۶ با این کمپانی سوئدی منعقد شده، آغاز شده است.

با توجه به گسترش مرزهای استفاده از اینترنت در زندگی روزمره‌ی کاربران و ظهور و توسعه‌ی روزافزون مفهوم اینترنت اشیا در زندگی کاربران، اینترنت در پی آن است تا همگام با اپراتورهای مخابراتی پیشگام جهان، شبکه‌ی 5G‌ را در کشورمان راه‌اندازی کند. از جمله‌ی کاربردهای اینترنت نسل پنجم علاوه بر مواردی که می‌شناسیم باید به حوزه‌های پزشکی، مدیریت شهری، خودروهای هوشمند اشاره کرد.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط ایرانسل، سرعت انتقال اطلاعات در نسل پنجم شبکه‌های ارتباطی برای دانلود ۲۰ گیگابیت در ثانیه و برای دانلود نزدیک به ۱۰ گیگابیت در ثانیه است. ایرانسل همچنین به بهره‌وری مصرف انرژی در اینترنت نسل پنجم نیز اشاره کرده که با توجه به ظهور اینترنت اشیا امری مهم جلوه می‌کند. براساس اطلاعات ایرانسل بهره‌وری مصرف انرژی در شبکه‌ی ۵ جی بیش از سه برابر افزایش پیدا می‌کند که طول عمر بالاتر را برای گجت‌ها به همراه دارد.

آمار و ارقام ارائه شده توسط ایرانسل نشان از این دارد که شبکه‌ی نسل پنجم در سال ۲۰۳۵ میلادی نقشی ۱۶ تریلیون دلاری در اقتصاد جهان بازی خواهد کرد که بیش از ۲۲۰ میلیارد گجت مبتنی بر اینترنت اشیا از این طریق به شبکه‌ی ۵ جی متصل خواهند بود که روزانه بیش از ۲.۳ اگزابایت دیتا مصرف خواهد شد. ایرانسل آغاز تلاش‌های خود برای توسعه‌ی شبکه ۵ جی را از سال ۱۳۹۵ آغاز کرده و برای اولین بار این شبکه با سرعت ۱.۲ گیگابیت در ثانیه مورد آزمایش قرار گرفته است.

درخواست دمو   درخواست دمو