اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

پس از مدت ها انتظار سرانجام دولت آمریکا موافقت کرد تا مدیریت فنی و در واقع کنترل اینترنت را به یک بنیاد بین المللی متشکل از سهامداران مختلف بین المللی بنام ICANN واگذار نماید. هر چند که در آخرین لحظات این نقل و انتقال تلاش های متعددی از سوی برخی سیاسیون و نمایندگان چند ایالت برای لغو این تصمیم صورت پذیرفت و وزارت ارتباطات آمریکا نیز تلاش کرد تا جلوی نظارت ICANN را بگیرد، اما روز گذشته یعنی اول اکتبر 2016 (10 تیر 1395) سرانجام این رویداد مهم اتفاق افتاد.
 

آمریکا با انتقال مدیریت فنی اینترنت به بنیاد بین المللی ICANN موافقت کرد
از سال 1988 میلادی، آمریکا مدیریت اینترنت و آدرس دهی به دامنه ها را بصورت انحصاری بر عهده داشته است که علت آن به نوعی اختراع اینترنت در آن کشور بوده است. مخالفین انتقال مدیریت اینترنت به آیکان حتی در آخرین لحظات بسیار تلاش کردند تا جلوی این نقل و انتقال را گرفته و با دلایلی نظیر عدم شایستگی دولت اوباما برای این کار و به خطر افتادن آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات، شکایتی قانونی عیله دولت تنظیم کردند که توسط جمهوری خواهان ایالات آریزونا، تگزاس، نوادا و اوکلاهوما امضاء شد و در آن تاکید شده بود که این تصمیم گیری نیاز به تایید و تصویب کنگره آمریکا دارد.

آیکان که یک بنیاد بین المللی غیرانتفاعی مستقر دز کالیفرنیا می باشد، در حال حاضر مدیریت بانک اطلاعات دامنه های تراز اول نظیر .com و .net و ... را بر عهده دارد و ارتباط این دامنه ها با شناسه های عددی یکتا (IP) در این مرکز مدیریت و هدایت می شود. پس از این نقل و انتقال، ICANN قرار است توسط مجموعه ای متشکل از دانشگاه ها، موسسات دانش بنیان، موسسه های خصوصی و دولتی، متخصصات فنی آزاد و داوطلبان متخصص احراز صلاحیت شده از سراسر جهان مدیریت و اداره شود که در غالب یک فرایند سهامداری فراملیتی شکل خواهد گرفت.

برای اولین بار در سال 1990 نمایندگان فدرال طرح انتقال مدیریت اینترنت از آمریکا به آیکان را تحت نظارت بین المللی مطرح کردند و در سال 2014 نیز نقشه راه آن را تدوین و ارائه کردند. اما محافظه کاران در کنگره آمریکا با رهبری سناتور تد کروز از ایالت تگزاس، به بهانه ایجاد خلع در بودجه، این طرح را بصورت موقت مسکوت گذاشت و همچنین به بهانه اینکه این انتقال، عملاً قدرت کنترل را در اختیار روسیه و سایر کشورها قرار خواهد داد، سعی کرد تا این طرح را کلاً منحل نماید، اما موفق به جلب رضایت اکثریت نشد.

اما متخصصین و مشاورین دولت اوباما به وی متذکر شدند که این تاخیر، جایگاه آمریکا در مذاکرات و مباحثات بین المللی بخصوص در تعیین استانداردهای اینترنت، تنزل داده و هر چقدر این موضوع به درازا بکشد، از اعتبار آمریکاه برای نقش آفرینی در تعیین پروتکل ها و اسنتانداردها کاسته خواهد شد. بنابراین با درخواست مبنی بر اینکه آیا شاکیان تبعات این تاخیر را تحمل کرده و مسئولیت آن را به عهده می گیرند، سرانجام مونیکا معزز، سخنگوی دادستانی، طی یک ایمیل پاسخی مبنی بر چراغ سبز به این درخواست ارائه کرد.

اد بلک، مدیر اجرایی انجمن صنایع کامپیوتر و ارتباطات آمریکا (مشابه با سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور در ایران) طی یک بیانیه اعلام کرده، این انتقال هر چند نمادین بوده و در ابتدای راه قرار دارد، اما گامی مهم در جهت حفظ ثبات و آزادی اینترنت است که آزادی بیان، اقتصاد و امنیت ملی ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

 
درخواست دمو   درخواست دمو