اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

پوشش های ضد آب قطعاً موارد مصرف متعددی در حوزه‌های مختلف دارند. با این همه، اکثر این پوشش ها از مقاومت و دوام کافی برخوردار نیستند و خواص ضد آب آنها به راحتی از بین می رود. اخیراْ دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا نوعی پوشش ضد آب را ساخته‌اند که نسبت به راهکارهای فعلی، استحکام به مراتب بیشتری دارد و هزینه تولید و استفاده از آن روی محصولات مختلف نیز پایین تر از موارد مشابه است.
 

ابداع نوعی ماده ضد آب توسط دانشمندان دانشگاه ملی استرالیا جهت ضد آب کردن هر جسمی با اسپری کردن روی آن
مواد ضد آب معمولا خواص خود را از سطوح سختی می گیرند که از ستون های کوچک تشکیل شده و این ستون‌ها لایه‌ای از هوا را بین خود نگه می دارند که مانع از رسیدن آب به سطح مورد نظر می شود. بنابر گفته محققین سازنده این ماده، مشکل آنجاست که این سطوح پیچیده به شدت آسیب پذیر هستند و همین مساله میتواند اثرگذاری آنها را در دراز مدت کاهش دهد.

برای نمونه ماده ای به نام F-SiO2 به شدت ضد آب است، با این همه، در اثر سایش به سرعت خاصیت ضد آب خود را از دست می‌دهد و در نتیجه آنچنان که باید نمی‌توان از آن استفاده تجاری نمود. تیم محققان استرالیایی اعلام کرده اند که این ماده ترکیبی از دو پلاستیک مختلف به نام های پلی (متیل متاکریلات) و پلی اورتان است و تا ۶۰ درصد نسبت به مواد کنترلی خود استحکام بیشتری دارد.

از نظر مکانیکی هم این ماده بسیار پایدار است و در تست‌های صورت گرفته نشان داد که در دراز مدت از استحکام و مقاومت بیشتری در برابر سایش برخوردار خواهد بود و همزمان خاصیت ضد آب خود را هم حفظ می کند. محقق ارشد این پروژه دو ماده یاد شده را به دو تور ماهیگیری تشبیه کرد که در هم تنیده می شوند و هر کدام خواص مختلفی دارند. علاوه بر این در آزمایشات انجام گرفته مشخص شد که این ماده در برابر اسید، نور فرابنفش و حلال هایی نظیر الکل نیز مقاوم است و به خاطر همین امید می رود که روزی تنها با یک بار اسپری کردن آن روی اجسام مختلف آنها را در برابر مواد گوناگون مقاوم سازد.

نکته دیگری که باید در مورد این ماده به آن اشاره کرد، شفافیت آن است و به همین خاطر موارد مصرف متعددی پیدا می کند که از لوازم الکترونیک تجاری نظیر اسمارت فون، چراغ راهنمایی و رانندگی و مواد بسته بندی گرفته تا چوب یا حتی کشتی ها را شامل خواهد شد.

همچنین در امور روزمره و کاربردهای عمومی نیز می توان از این ماده جدید استفاده کرد. برای مثال می توان با اسپری کردن آن روی آیینه حمام از خیس شدن یا بخار گرفتن آن جلوگیری کرد و یا با اسپری کردن روی شیشه ماشین در شرایط بارانی و برفی، از خیش شدن یا آلوده شدن شیشه ماشین جلوگیری کرد. اما استفاده روی ابزارهای موبایل اعم از گوشی و ساعت و ... توجیه اقتصادی بهتری برای این نوع مواد دارد.

 
درخواست دمو   درخواست دمو