اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

سال گذشته در حادثه‌ ای تلخ که با سوء مدیریت دولت عربستان همراه بود و هنگام مراسم حج رخ داد، هزاران زائر خانه خدا از جمله چندین ایرانی عزیز، جان خود را از دست دادند. امسال برای جلوگیری از تکرار فاجعه سال گذشته، قرار است به حجاج دستبندهای الکترونیکی داده شود که علاوه بر راهنمایی و هدایت آنها در مسیرهای زیارتی، به هنگام بروز حادثه،‌ امکان کمک‌رسانی ماموران به مردم را تسهیل می‌کند.

 

گفته شده که این دست‌بندهای ضد آب، مجهز به GPS هستند و حافظه‌ای داخلی دارند که اطلاعات شخصی فرد و سوابق پزشکی او در آن ثبت شده است. ماموران امنیتی و مسئولان می‌توانند هنگام نیاز، با استفاده از گوشی هوشمند خود به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند. در ضمن مسئولان حج امسال در مکه ۱۰۰۰ دوربین مداربسته‌ی جدید نصب کرده‌اند تا بتوانند حرکت مردم در مسیرهای زیارتی را بهتر تحت نظر بگیرند.

 

کار این دست‌بندها فقط به ارائه‌ی اطلاعات شخصی به هنگام وقوع حادثه مربوط نمی‌شود. این دست‌بندها حاجیان را از وقت نماز آگاه می‌کنند و می‌توانند راهنمایی برای انجام مناسک مختلف باشند. این دست‌بندها قبله‌نما هم دارند و مترجم زبان‌های مختلف به زبان عربی هم روی آن‌ها نصب شده است.

 

تعداد کسانی که سال گذشته جان خود را در فاجعه‌ی مکه از دست دادند بصورت دقیق مشخص نشده و هنوز محل مناقشه است. هرچند که مقامات عربستانی این تعداد را ۷۶۵ نفر اعلام کرده اند، ولی رسانه‌های مستقل تعداد آن‌ها را بیش از ۲۰۰۰ نفر می‌دانند. به هر حال از آن زمان دولت عربستان به شدت از طرف دولت‌های دیگر از جمله دولت جمهوری اسلامی ایران تحت فشار قرار گرفته و در نتیجه در پی افزایش ایمنی مراسم حج برآمده است.

 

شاید این برای اولین بار باشد که از یک ابزار پوشیدنی (گجت پوشیدنی) در این حجم و سطح در یک مراسم دینی و مذهبی و آن هم جهت امنیت، استفاده می شود و قطعاً این مورد تبدیل می تواند به یک تجربه بسیار با ارزش تبدیل شود. برای مثال می توان از آن در شرایط بحران برای مدیریت بحران استفاده کرد و یا در مواردی نظیر ورزشگاه‌ها هنگام مسابقات مهم، علی‌الخصوص دربی های فوتبال در شهرهای بزرگ، با استفاده از این روش به شناسنایی ناهنجاری ها و مدیریت آنها پرداخت.

درخواست دمو   درخواست دمو