اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

نسل بعدی اعضای مصنوعی که توسط نهاد دارپا طراحی شده است، به زودی به افراد معلول (قطع عضو) کمک می‌کند که به زندگی عادی خود بازگردند. بازوی رباتیک LUKE که پیش از این با نام Deka Arm شناخته می‌شد، در چارچوب پروژه متحول سازی اندام های مصنوعی (Revolutionizing Prosthetics) دارپا و توسط بخش تحقیق و توسعه شرکت DEKA ساخته شده و بزودی وارد بازار خواهد شد.

 

شرکت حساب رایان - اخبار - بازوی مصنوعی رباتیک Luke بزودی دنیا را متحول خواهد کرد

 

این محصول در سال 2014 میلادی، تاییده سازمان غذا و داروی آمریکا را برای تولید تجاری دریافت کرد و قرار شده که اواخر امسال نیز به بازار عرضه گردد. در واقع بازوی DEKA نسخه اولیه از این محصول بود که مجوز تولید تجاری را دریافت کرد و در ادامه عنوان LUKE مخفف (Life Under Kinetic Evolution به معنای زندگی تحت تاثیر نیروی محرکه) توسط شرکت Mobius Bionics (تولید کننده تجهیزات پزشکی) برای آن انتخاب گردید که بعد از عقد قرار داد با تولید کننده پیمانکار به نام Universal Instruments Corporation قرار است به زودی آن را وارد بازار نماید.

 

تکنولوژی کنترل مرکزی این بازوی رباتیک که قادر است سیگنال های الکترونیکی به دست آمده از ماهیچه های بیمار را از طریق الکترودهای الکترومایوگرام (EMG) دریافت کند چند دهه ای می شود که به بازار ارائه شده. در اصل نوآوری و ابتکار عمل کلیدی ارائه شده همراه با این محصول میزان حرکات، سطح کنترل و توانی است که سیستم جدید می تواند از سیگنال های دریافتی به بازو انتقال دهد.

 

براساس اعلام شرکت سازنده یعنی Mobius Bionics، این بازو توانمندی ها و قابلیت های تازه ای را برای افراد دارای قطع عضو به ارمغان می آورد؛ از آن جمله می توان به مفصل شانه ای برقی اشاره نمود که قادر است دست را تا بالای سر یا پشت بدن ببرد. بازوی طراحی شده برای این سیستم نیز آنقدر قدرتمند است که می تواند کیسه های حاوی خواربار را از روی زمین برداشته و روی میز قرار دهد؛ مچ این اندام مصنوی نیز طیف وسیعی از حرکات را پشتیبانی می کند و قادر است یک لیوان آب را بالا سر فرد یا همسطح با ناحیه کمر وی نگه دارد بی آنکه آن را روی زمین بریزد. در نهایت هم به ساختار دست و انگشتان می رسیم که چهار موتور را در خود جای داده اند و می توانند اقلام سنگین و ظریفی نظیر تخم مرغ را بدون انداختن یا شکاندنش نگه دارند.

 

این سیستم همچنین حسگری دارد که اطلاعات مربوط به «نیروی وارده در زمان گرفتن اشیاء» را به بیمار انتقال می دهد و با این کار به فرد نشان می دهد که یک شیء تا چه اندازه محکم در دست گرفته شده است. نوآوری جدید دیگر استفاده از حسگرهای اندازه گیری اینرسی است که روی پا سوار می شوند و به صورت بیسیم به بازو متصل می گردند و در اصل نقش ابزار کنترلی جایگزین را برای آن ایفا می کنند.

 

شرکت حساب رایان - اخبار - بازوی مصنوعی رباتیک Luke بزودی دنیا را متحول خواهد کرد

 

از دیگر ویژگی های بسیار جالب این رباط می توان به توانایی های آن برای اندازه گیری و سنجش اشاره نمود. از اندازی گیری فاصله بین دو انگشت گرفته تا سنجش ابعاد و وزن جسمی که در دست نگه داشته است را با استفاده از سنسورهای بسیار حساس خود می تواند به مالک دست مصنوعی انتقال دهد. این دست رباتیک در آینده نزدیک علاوه بر رفع مشکل معلولین قطع عضو، مشکل افراد ناتوان جسمی را نیز حل خواهد کرد و شاید حتی بتوان شاهد حضور مجدد انسان در مشاغلی بود که ربات ها آنها را اشغال کرده اند.

 

در پایان لازم است اشاره نماییم که دارپا حدودا یک دهه ای می شود روی ساخت یک اندام مصنوعی ویژه بالاتنه با قابلیت های کنترلی نزدیک به بدن کار می کند. در واقع بازوی LUKE حاصل سال ها تحقیق و توسعه این سازمان، اداراه جانبازان آمریکا و شرکت های خصوصی این کشور است و برای توسعه آن بالغ بر 10 هزار ساعت زمان صرف شده که با مشارکت حدودا صد معلول صورت پذیرفت.

 

 
درخواست دمو   درخواست دمو