اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

یکی از سوالاتی که از بچگی فکر بسیاری از افراد را به خود مشغول می کند، هوش موجودات و بخصوص حشرات است و اینکه مغر آنها تا چه حد توانایی دارد و یا اینکه چگونه می بینند و سرعت محاسبات و تصمیم گیری آنها چگونه است. به مرور زمان و با رشد افراد، سطح توقع افراد از این دانسته ها بالاتر می رود و انسان تمایل دارد بیشتر در این خصوص اطلاعات داشته باشد.
 

برای اولین بار توسط دانشمندان دانشگاه توکیو، نقشه سه بعدی از مغز مگس ها تهیه شد
به طور قطع تهیه نقشه کامل مغز انسان کاری پیچیده و دشوار است، اما وقتی موجودی صدها برابر کوچک تر از انسان روبرو باشیم، این کار به مراتب سخت تر و پیچیده تر خواهد بود. این دقیقاً شاهکاری است که گروهی از دانشمندان نخبه دانشگاه توکیو آن را به انجام رسانده اند. این تیم موفق شده نقشه ای سه بعدی از مغز یک مگس میوه تهیه کند که موقعیت و شکل تمام نرون ها در آن به خوبی به نمایش درآمده اند.

به این منظور این اندام بسیار کوچک از بدن حشره خارج گشته و درون رنگی مخصوص خیسانده شده، سپس با تابش پرتو ایکس، مسیر و نحوه پراکندگی این اشعه در جهات مختلف اندازه گیری می شود. بر اساس این روش سنجش، می توان شکل و موقعیت نورون های تشکیل دهنده مغز را تعیین نمود.

رنگدانه های مخصوص که بر پایه فلز نقره ساخته شده، کلید اصلی متد مورد اشاره است، چرا که این ماده به خوبی درون سلول ها به حرکت درآمده و تمام فضای آنها را پر می کند. این روش نقشه برداری را در اصطلاح «برش نگاری با اشعه ایکس» یا (x-ray tomography) گویند.

برای تکمیل این فرایند، دانشمندان تصاویر به دست آمده را به یک مدل رایانه ای خاص سپرده اند. این نرم افزار می تواند موقعیت اتم ها را با دقت بسیار بالایی برآورد کند. نتیجه این تحلیل نمایش 100 هزار نورون در یک فضای سه بعدی با دقت تفکیک 600 نانومتر است. گفتنی است تولید چنین نقشه ای بیش از 1700 ساعت زمان برده.

لازم به ذکر است تولید مدلی با رزولوشن بالاتر نیاز به زمان و نیروی انسانی فوق العاده زیادی خواهد داشت، گرچه تهیه نقشه سه بعدی از اندامی با ابعاد بزرگ تر چون مغز انسان، می تواند کار را بسیار ساده تر نماید.

درخواست دمو   درخواست دمو