اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

ترجمه گفتار همه زبان ها به هم بصورت لحظه ای بدون حضور مترجم و تنها با استفاده از یک ابزار مانند هد ست یا هد فون ، رویایی است که همواره مورد توجه همه انسان ها بوده و هست و با پیشرفت گسترده علم و فناوری ، در حال حاضر تقریباً می توان گفت که بخش ترجمه نوشتاری بیشتر زبان ها به هم تا حدی محقق شده است. اما اخیراً شرکت مایکروسافت در یک کنفرانس علمی نمایشی از ترجمه لحظه ای دو مخاطب که از طریق نرم افزار اسکایپ با یکدیگر گفتگو می کردند ارائه کرده است که یکی از مخاطبین به زبان آلمانی و دیگری به زبان انگلیسی صحبت می کرده و اسکایپ کار ترجمه را بصورت لحظه ای انجام می داده. این نوع تبادل داده ها که در بستر ویدئویی اصطلاحاً linear یا خطی شناخته می شود و عموم مردم و اهل فن از آن با عنوان Real Time یاد می کنند ، یکی از پرکاربردترین تکنولوژی ها روز دنیاست که در صورت موفقیت مایکروسافت در ارائه این فناوری حتی درحد زبان های زنده دنیا ، شاهد تحولی عظیم در همه زمینه های علمی و اجتماعی خواهیم بود که می توان از آن به عنوان عصر جدید ارتباطات یاد کرد.
 

این ایده مایکروسافت از آنجا شروع شده که مایکروسافت یک هسته نرم افزاری آنالیز متن به منظور تفکیک متون بزرگ به جملات کوچک برای شناسایی معانی جملات و بعد تعیین معنی صحیح و کاربردی برای متن اصلی تهیه کرد که کاربرد اولیه آن برای کلیه نرم افزارها و خدمات مایکروسافت بود. بعد از بکار افتادن این موتور نرم افزاری ، محققان با آنالیز فعالیت های انجام شده توسط این engine ، متوجه شدند که این روال در گفتار هم قابل تشخیص و تفکیک بوده و می توان برای آن الگوهایی ارائه کرد. در واقع همه انسان ها به هر زبانی که تکلم کنند ، از عبارت ها و اصوات و حرکاتی برای توجیه یا بهینه سازی گفتار خود استفاده می کنند که برخی از آنها نظیر هـــام یا هـــــوم یا اممممممم برای مهلت دادن به خود متکلم برای فکر کردن استفاده شده و برخی دیگر بابت نقص در گفتار یا کوتاه شده یک کلمه استفاده می شوند. لذا محققان متوجه شدند که با حذف این اصطلاحات مشترک و اصوات ، می توان کلمات و جملات با معنی ای استخراج کرد و با استفاده از موتور ترجمه موجود ، این ترجمه انجام شده و از طریق از ابزار گفتاری مناسبی که قبلاً در برخی دیگر از ابزار و نرم افزارهای مایکروسافت نظیر کورتانا تجربه شده است ، به شنونده منتقل شود.

از آنجایی که شبکه های اجتماعی در کشورهای مختلف آداب و اصول خاص خود را دارند و از روش های اختصاصی ای برای تبادل داده ها استفاده می کنند ، محققان مایکروسافت نیز برای هر شبکه ، ابزار خاصی را تهیه کرده اند که داده های محلی را آنالیز کرده و از آنها اطلاعات اصولی ساده قابل تبدیل تهیه می کنند. با این روند داده های متعددی شامل جملات و نوسته های محلی و رسمی  به راحتی قابل ترجمه به جملات و متون روان و خوانا است و طبیعتاً ترجمه آنها حتی برای استفاده در کشورهایی مثل کشور عزیزمان ایران که تنوع گویش و لهجه وجود دارد ، بسیار کاربردی است.

ظاهراً مایکروسافت قرار اسن نسخه بتایی از اسکایپ را با این قابلیت روی ویندوز 8 یا ویندوز 9 بصورت آزمایشی ارائه کند و بر اساس نظرات جمع شده از کاربران ، نسبت به تکمیل و بهینه سازی آن اقدام نماید.

درخواست دمو   درخواست دمو