اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

شاید بجز لبنیات می‌شد در باره نوع مصنوعی بسیاری از غذاها و موارد خوراکی کمی فکر کرد و انتظار داشت که مشابه یا نوع مصنوعی آن تولید و روانه بازار شود، اما بزودی باید منتظر نوع مصنوعی لبنیات نیز باشید. محققان به زودی اولین فرآورده لنبی ساخته شده در آزمایشگاه را عرضه می‌کنند. آنها می‌گویند این لبنیات ظاهر و طعم همان لبنیات طبیعی را دارد، اما هیچ حیوانی در تولید آنها نقش نداشته است.
 

تولید شیر و لبنیات مصنوعی بدون استفاده از دام و حیوانات اهلی بر اولین بار توسط محققان
برخلاف جایگزین‌های فعلی شیر که با سویا، بادام و برنج ساخته می‌شوند، این محصول جدید با پروتئین شیر ساخته می‌شود. اما به جای اینکه گاو این پروتئین را تولید کند، با مخمر تولید می‌شود. نتیجه آن یک شیر لبنی است که هم گیاهی و هم بدون لاکتوز است. شرکت Perfect Day که سازنده این شیر مصنوعی است می‌گوید مزایای محصول جدیدشان صرفا محدود به مصرف‌کنندگان نمی‌شود. با حذف گاو از فرایند تولید شیر، ۸۴ درصد کربن کمتری تولید می شود.

پرومال گاندی، بنیان‌گذار شرکت پرفکت دی می‌گوید: «ما می‌خواهیم محصولی تولید کنیم که از هر نظر ایده‌آل و از دیگر محصولات بهتر باشد؛ چیزی که از محصولات لبنی و همین‌طور از محصولات جایگزین بهتر باشد.» این محصول از سال ۲۰۱۴ در مراحل پالایش و بهسازی بوده و احتمالا سال آینده‌ی میلادی پرفکت دی پنیر، ماست و شیر عرضه می‌کند.

این تیم به کمک ژنتیک، نوع خاصی از مخمر را ساخته که می‌تواند شکر را به پروتئین شیر تبدیل کند. پرفکت دی می‌گوید: «فرایند تولید این محصولات بسیار تمیزتر و بهینه‌تر از دامداری است.» این پروتئین‌های شیر به ترکیبی از چربی گیاهی و شکر اضافه می‌شوند. علاوه بر این بسیاری از ویتامین‌ها و املاحی که در شیر گاو وجود دارد، به این ترکیب اضافه می‌شود.

اگر این شیر مصنوعی عاری از حیوان به قفسه‌ها اضافه شود، می‌تواند برای سیاره‌مان بسیار مفیدتر باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که فرایندهای تولید شیر مصنوعی می‌تواند مصرف آب و زمین را به ترتیب ۹۸ و ۹۱ درصد کاهش دهد. این تیم می‌خواهد شیر غیرحیوانی را در اواخر سال ۲۰۱۷ با همان قیمت شیر استاندارد وارد بازار کند.

 
 
درخواست دمو   درخواست دمو