اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

در تاریخ علوم و فناوری های مختلف، بارها پیش آمده که دانشمندان به دنبال چیزی بوده اند، اما به جای آن نتیجه بهتری گرفته اند. از نمونه های بارز آن می توان به پنی سیلین، رادیواکتیو و اجاق مایکروویو اشاره کرد که همگی اکتشافاتی تصادفی به شمار می روند. به تازگی محققین آزمایشگاه ملی Oak Ridge در ایالت تنسی نیز به چنین دستاوردی دست یافته اند.
 

دانشمندان تصادفاً موفق شدند دی اکسید کربن را مستقیماً به اتانول خالص تبدیل کنند
این تیم تحقیقاتی روش جدید و ساده ای را برای تبدیل مستقیم دی اکسید کربن به اتانول پیدا کرده اند که در آن فقط از یک کاتالیزور استفاده می شود. البته هدف نهایی آنها نیز همین بوده، اما هیچگاه تصور نمی کردند بتوانند فرایندی یک مرحله ای را کشف کنند.

طراحی سیستم فوق بسیار ساده است. پژوهشگران مورد بحث نانوذرات مس را به همراه زائده های کربنی روی سطحی سیلیکونی سوار کرده، و سپس ریزقطرات نیتروژن را روی نوک هرکدام از آنها جای دادند. زمانی که دی اکسید کربن از روی این سطح عبور کرده و بار الکتریکی ناچیزی بر آن اعمال گردد، واکنش زنجیره ای پیچیده ای شکل می گیرد که نهایتاً فرایند احتراق را معکوس نموده و گاز را به اتانول مایع بدل می نماید.

نکته مهم تر اینکه به خاطر ابعاد بسیار کوچک کاتالیزور، هیچ واکنش جانبی دیگری رخ نمی دهد، بنابراین اتانول حاصل کاملاً خالص است و می توانید آن را مستقیماً به عنوان سوخت وارد ژنراتور نمایید، و جالبتر اینکه تمامی فرایند فوق در دمای محیط قابل انجام است.

با این تفاسیر، می توان از چنین سیستمی در تولید برق صنعتی و شهری بهره گرفت، و آن را به عنوان جایگزین منابع تجدیدپذیر انرژی یا تکنولوژی ذخیره برق تسلا معرفی نمود. همچنین فرایند مورد بحث کاملاً پاک است، چون دی اکسید کربن تولید شده ناشی از سوخت اتانول دوباره به چرخه تولید آن باز خواهد گشت.

به نظر می رسد با این اکتشاف ارزشمند، دانشمندان به راه حل تسویه هوا از آلودگی ناشی از دی اکسید کربن دست یافته اند و همزمان راهکاری ایده آل برای استفاده مفید از یک بازیافت پیدا کرده اند که اگر در مقیاس صنعتی امکان پیاده سازی داشته باشد، یکی از با ارزش ترین اکتشافات قرن را رقم خواهد زد.

درخواست دمو   درخواست دمو