اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

چند سالی است که محققین به امکان انتقال داده با سرعت ترابیتی در فیبرهای نوری دست یافته اند، اما این دستاوردها هیچگاه به محصولاتی کاربردی بدل نشده و در شرایط واقعی دست یافتنی نبوده اند. اگرچه این فناوری می‌تواند سرعت فوق العاده‌ای را در مسافت های طولانی ارائه دهد، اما وقتی بار معمول شبکه را وارد آن نمائیم، به سادگی از هم می پاشد.
 

دانشمندان موفق شدند در شرایط عادی و غیر آزمایشگاهی به سرعت یک ترابیت بر ثانیه در فیبرهای نوری دست پیدا کنند
اما به تازگی در اقدامی مشترک، آزمایشگاه Bell Labs نوکیا، اپراتور Deutsche Telekom آلمان و دانشگاه تکنولوژی مونیخ توانسته اند این فناوری را یک گام به سمت کاربرد نهایی نزدیک تر نمایند. آنها نشان دادند در آزمایش میدانی و در شرایط واقعی با تغییر کانال و سطوح ترافیک، می توان به سرعت ۱ ترابیت در ثانیه دست پیدا کرد.

راز این موفقیت در نوعی تکنیک مدولاسیون جدید نهفته است که اصطلاحاً Probabilistic Constellation Shaping نام دارد. در این روش به جای استفاده از تمامی نقاط فلکی شبکه به صورت یکنواخت مانند فیبرهای معمول، از نقاطی با دامنه کمتر استفاده می شود، یعنی نقاطی که حساسیت کمتری نسبت به نویز دارند.

ظاهراً این روش ۳۰ درصد عملکرد بیشتری را در انتقال داده ممکن می سازد، زیرا می توان میزان نرخ تبادل اطلاعات را با وضعیت کانال سازگار نمود. این روش به قدری مؤثر بوده که تیم تحقیقاتی مورد بحث تقریباً به حداکثر سرعت اسمی ارتباط فیبری دست یافتند.

البته با همه این تفاسیر، هنوز نباید انتظار استفاده عمومی از خطوط ترابیتی را داشته باشیم، زیرا تفاوت زیادی بین آزمون میدانی و کاربرد تجاری یا همه منظوره وجود دارد، اما این دستاورد در زمان کنونی واقعاً ارزشمند است و راه را برای دستیابی قریب الوقوع به جنبه های عمومی این فناوری هموار می سازد.

همانطور که می دانید ارتباط موبایلی نسل پنجم یا 5G به سرعت در حال توسعه است و شبکه های مخابراتی برای تأمین افزایش تقاضا به پهنای باند فوق العاده ای نیاز دارند. بنابراین استفاده از فیبرهای نوری با نرخ انتقال ۱ ترابیت در ثانیه، می تواند عملکرد Back Bone های اینترنت را زیر بار سنگین تضمین نماید و بصورت کامل، پاسخگوی حجم رو به افزایش تولید و تبادل اطلاعات در آینده باشد.

 
درخواست دمو   درخواست دمو