اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

روز گذشته شرکت اینتل رسما اعلام کرد که فعالیت در بازار چیپست های موبایل را به سایر شرکت های فعال در این حوزه واگذار کرده و همزمان از عقد قراردادی خبر داد که به Intel  امکان می دهد چیپست های مبتنی بر معماری ARM را برای دستگاه های موبایل و دستگاه های سازگار با اینترنت اشیاء تولید کند.

 

در پی عقد قرارداد همکاری بین Intel و ARM شرکت اینتل چیپ های 10 نانومتری می سازد

 

شرکت اینتل اصلی ترین وزنه در بازار محصولات دسکتاپی بوده و هنوز هم که هنوز است این جایگاه را در اختیار دارد، اما در حوزه محصولات موبایل و گجت های همراه این موضوع متفاوت بوده و اینتل از شانس بالایی برخوردار نبوده است. در دوره زمانی خاصی شرکت اینتل تمام تلاش خود را کرد تا چیپست های X86 خود را به تلفن های همراه بیاورد و با وجود آنکه این محصولات عملکرد خوبی را در دستگاه هایی نظیر NEXUS 9 از خود نشان دادند، اما در ادامه مشخص شد که چیپست هایی که توسط شرکت هایی نظیر کوآلکام، سامسونگ و مدیاتک تولید می شوند بهتر توانسته اند بازار را تحت سلطه خود در بیاورند.

 

روز گذشته نیز این شرکت قراردادی را با ARM به امضا رساند که به موجب آن می تواند از فرایندهای تولیدی خود برای ساخت چیپست های مبتنی بر فناوری ARM استفاده نماید. ترکیب این تکنولوژی ها بدان معناست که در آینده احتمالا باید منتظر عرضه چیپ های بسیار کوچک برای دستگاه های موبایل و البته محصولات اینترنت اشیاء باشیم. محصولاتی که همزمان با قدرت بالا، از نظر میزان مصرف انرژی هم مقرون به صرفه هستند.

 

طبق اعلام شرکت اینتل، شرکت LG از جمله نخستین شرکت هایی است که از پلتفرم طراحی ده نانومتری تاسیسات Custom Foundry آن بهره می گیرد. انتظار می رود که با این قرارداد مسیر برای همکاری این کمپانی ساکن سانتا کلارا و دیگر نام های بزرگ صنعت موبایل از جمله Apple و Samsung نیز هموار شود.

 
درخواست دمو   درخواست دمو