اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

ناشرین ویروس های باج گیر Petya و Chimera بیش از ۳۵۰۰ کلید بازگشایی فایل های رمزنگاری شده توسط Chimera Ransomware را منتشر کردند. رقابت مجرمان فضای مجازی با یکدیگر، موجب لو رفتن کد رمز بازگشایی باج گیر Chimera شد.

 

رقابت مجرمان فضای مجازی موجب لو رفتن کد رمز بازگشایی باج گیر Chimera شد

 

در کنار تحقیقات و بررسی های آزمایشگاه‌های تخصصی در حوزه امنیت و تلاش شرکت های ارائه کننده نرم افزارهای امنیتی و ضد ویروس‌ها، گاهی اوقات قربانیان ویروس‌ها و نرم‌افزارهای مخرب، از رقابت بین مجرمان فضای سایبری نیز بهره برده و در مواردی نظیر این مورد، بصورت رایگان به راه حل هایی دسترسی پیدا می کنند.

 

این اتفاق این هفته رخ داد و سازندگان ویروس های باج‌گیر Petya و Mischa در حدود ۳۵۰۰ کلید RSA مربوط به رمزگشایی فایل‌هایی که توسط Chimera Ransomware کد شده بود را در فضای مجازی منتشر کردند.

 

بر اساس اخبار منتشره، توسعه دهندگان Mischa اعلام کردند که مدتی قبل آنها به بخش اعظم کدهای Chimera دسترسی پیدا کرده بودند و پس از استفاده از بخشی از این کدها برای تولید نرم افزار باج گیر خود، کلید های مربوطه به رمزگشایی Chimera را روی اینترنت منتشر کردند.

 

برخی آزمایشگاه های تخصصی بررسی ویروس ها و ابزارهای مخرب، شباهت کامپوننت‌های استفاده شده در این سه نوع ویروس باج‌گیر را تایید کرده اند و هنوز بصورت قطعی تایید نکرده اند که آیا این کلیدهای منتشر شده در اینترنت، کاربردی و قابل استفاده هستند یا حیر.

 

بررسی این موضوع که آیا این کلیدهای لو رفته کاربردی هستند یا خیر و تهیه یک نرم افزار رمزگشا برای حل مشکل فایل‌های کد شده، زمان نیاز دارد و به سرعت قابل انجام نیست. بنابراین اگر شما یکی از قربانیان Chimera هستید، تا اطلاع ثانوی صبر کنید و فایل های کد شده را حذف نکنید. شاید این بررسی ها نتیجه دهد و شما بتوانید بدون هزینه، فایل های از دست رفته خود را بازیابی کنید.

 

ویروس Chimera در ماه نوامبر برای اولین بار معرفی شد و به خاطر نوع تهدیداتش به سرعت معروف شد. این نرم افزار مخرب باج گیر قربانی خود را تهدید می کرد که در صورتیکه به ازای رمزگشایی فایل ها پولی پرداخت نکند، علاوه بر کد کردن فایل‌ها، آنها را روی اینترنت برای عموم منتشر خواهد کرد و در دسترس همگان قرار خواهد داد. در واقع با این نوع تهدید شانس پول گرفتن از قربانی بسیار بیشتر می شود. البته تا این لحظه خبری از انتشار فایل های شخصی قربانیان Chimera در جایی مخابره نشده است.

 
درخواست دمو   درخواست دمو