اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

شرکت کورنینگ (Corning) که شیشه‌های ضد خش و مقاوم معروف Gorilla Glass را تولید می‌کند، نوع جدیدی از این شیشه‌ها را معرفی کرده که بصورت مشخص برای ساعت‌‌های هوشمند و انواع گجت‌های پوشیدنی‌ طراحی شده است. نام این شیشه +Gorilla Glass SR است و با تمرکز بر ضد خش بودن طراحی شده، چون قطعاً روی چیزی که تمام روز روی مچ دستتان قرار دارد به راحتی خراش و خط و خش می‌افتد.
 

شرکت Corning شیشه Gorilla Glass جدیدی برای ساعت های هوشمند ارائه کرد
هدف شرکت کورنینگ این است که Gorilla Glass همانطور که برای گوشی‌‌های هوشمند و تبلت‌‌ها همیشه موجود است، به عنوان یک محافظ برای گجت‌های پوشیدنی‌ نیز موجود باشد. برای رسیدن به این هدف بزرگ، شرکت کورنینگ باید رقیب قدرتمند خود یعنی کریستال سافایر یا یاقوت کبود مصنوعی (Sapphire Crystal) را پشت سر بگذارد و بنابراین باید ثابت کند که جایگزین بهتری را تولید کرده است.

شرکت Apple از کریستال یاقوت کبود، که در مقابل خراش از شیشه معمولی مقاوم‌تر است، برای مدل های رده بالای ساعت‌‌های هوشمندش (iWatch) استفاده می‌کند. شرکت کورنینگ با این ریسک مواجه است که استفاده از شیشه های مبتنی بر یاقوت کبود ممکن است به دستگاه‌های دیگر هم سرایت کند، یعنی سایر شرکت‌ها نیز شروع به استفاده از آن کنند. اما از طرفی ساخت کریستال یاقوت کبود سخت و بسیار پرهزینه است، و تنها همین دلیل، بهترین انگیزه برای شرکت‌هاست که دنبال جایگزین مناسب باشند.

کورنینگ در تلاش است تا ویژگی های برتر یاقوت کبود را شبیه سازی کند و از نقاط ضعف آن دوری نماید و بدون اینکه نامی ببرد می‌گوید که: “ضد خش بودن +SR در حال جایگزینی مدل‌هایی‌ست که از مواد اولیه لوکس تهیه می‌شوند”. +SR از یک پروژه‌ی تحقیقی به نام “Project Phire” (هم آوا با سافایر) بوجود آمد، بنابراین می‌توانید حدس بزنید که چه مسیری را قرار است طی کند.

همچنین کورنینگ اعلام کرده که شیشه‌ی +SR در مقایسه با “مدل‌‌های با مواد لوکس” ۷۰ درصد خاصیت ضد ضربه‌ی بیشتر و ۲۵ درصد انعکاس صفحه‌ی بهتری دارد. این نکته اهمیت زیادی دارد چون یاقوت کبود بخاطر ضد خش بودنش معروف است اما در صورت سقوط مستعد ترک خوردن و شکستن است.

اگر ادعای کورنینگ درست باشد در این صورت به نظر می‌رسد که +SR رکورد دار باشد، چون هم قابلیت ضدخش بودن بهتری را به نسبت شیشه‌های معمولی دارد و هم در مقایسه با کریستال یاقوت کبود قابلیت ضدترک بودن بهتری دارد. به احتمال زیاد تست و عملکرد این شیشه را به زودی در نمایشگاه IFA  خواهیم دید.

مقاومت بالا در مقابل ضربه و برخورد مستقیم قبلاً در شیشه های Gorilla Glass تولید شده توسط Corning به همه استفاده کنندگان ثابت شده، اما بحث مقاومت در برابر خط و خش موضوعی است که باید آن را در عمل دید و تست کرد. در صورت صحت این ادعا می توان آینده بسیار درخشانی برای شرکت کورنینگ متصور بود.

 
درخواست دمو   درخواست دمو