اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

گروهی از محققین و دانشمندان دانشگاه تگزاس موفق شدند نوع جدید از شیشه های هوشمند را تولید نمایند که علاوه بر قیمت تمام شده پایین، از انعطاف پذیری بیشتری نسبت به نمونه های قبلی برخوردار است. با این تکنولوژی جدید می توان شفافیت یا تیرگی شیشه‌های به کار رفته در خودروها یا ساختمان‌ها را با جریان بسیار ضعیفی از الکتریسیته بصورت دلخواه تنظیم کرد.

 

محققین نوعی شیشه هوشمند جدید با انعطاف پذیری بیشتر و قیمت کمتر تولید کردند

 

به گفته «پروفسور دلیا میلیرون» که سرپرستی این تیم را بر عهده دارد، بهره گیری از چنین شیشه های هوشمندی می تواند صرفه‌جویی قابل توجهی در مصرف انرژی سیستم های گرمایشی و سرمایشی ایجاد نماید. اکنون به لطف تکنیک جدیدی که محققین دانشگاه تگزاس ابداع کرده اند، می توان این شیشه‌های هوشمند را با قیمتی رقابتی و در فرایندی با دمای پایین تولید و به بازار عرضه نمود.

 

در روش های پیشین، جهت تغییر شفافیت و تعیین میزان عبور نور، لایه‌ای از پنل کریستال مایع را در میان دو جداره از شیشه قرار می دادند. اما مهندسین دانشگاه تگزاس بجای این لایه کریستالی، از حالت جامد بی‌شکل اکسید نیوبیم که به صورت شیمیایی فشرده شده است، استفاده می کنند. این ماده جدید چگالی کمتری دارد، بنابراین می توان با استفاده از آن شیشه های هوشمندی با دو برابر انعطاف بیشتر تولید نمود.

 

مزیت دیگر ماده جدید آن است که علاوه بر شیشه، می توان با استفاده از آن، میران شفافیت طلق های پلاستیکی را نیز قابل کنترل کرد، که همین امر هزینه های تولید را باز هم پایین تر آورده و موارد استفاده آن را متنوع تر می سازد. در واقع می‌توان با بهره گیری از این تکنولوژی، بزودی عینک های آفتابی حساس به نور با قابلیت تعیین دلخواه این حساسیت تولید کرد و در آینده نیز از این روش می‌توان در ساخت ابرخازن‌های هوشمند با کارآیی بالا استفاده نمود.

 
درخواست دمو   درخواست دمو