اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

طی دو سه سال اخیر بصورت جدی طراحی کامپیوترهای ساده و کوچک که حتی دانش آموزان نیز با یک آموزش ساده بتوانند آن را برنامه ریزی کرده و با استفاده از آن، هر چیزی که می خواهند بسازند، بسیار فراگیر شده و شرکت های مختلفی برای تولید این نوع محصولات پیشگام شده اند. محصولاتی نظیر Arduino و Raspberry Pi که چند نسل از آنها تولید شده و از ویژگی های بسیار خوبی برخوردارند.

 

نسل بعدی ریزکامپیوترها در قالب ریزکامپیوترهای خانگی برای استفاده در اینترنت اشیاء در راه هستند

 

اخیرا نیز گروهی از توسعه دهندگان، کامپیوتر بسیار کوچکی را با نام امگا ۲ (Omega2) برای پلتفرم اینترنت اشیا توسعه داده اند که با جثه بسیار کوچک و قیمت 5 دلاری خود می تواند از طریق وای فای به ابزارهای دیگر متصل شود. این ریزکامپیوتر لینوکسی تنها به میزان یک چهارم «Raspberry Pi» فضا اشغال می کند و کارایی اش چندان کمتر از آن نیست. امگا ۲ با داشتن حافظه داخلی و آنتن وای فای روی برد اصلی خود، می تواند اپلیکیشن های متنوعی را اجرا و برای انجام کارهای مختلف برنامه ریزی شود.

 

برای اجرای نرم افزارهای لینوکسی روی این رایانه کوچک هیچ محدودیتی جز قدرت پردازش آن وجود ندارد و از طریق سرویس ابری می توان آن را از راه دور نیز کنترل یا برنامه ریزی کرد. به عبارتی، تا زمانی که پوشش شبکه WiFi در دسترس باشد، می توان امگا ۲ را به انجام هر کاری که مایل باشید وادار سازید. با وجود پورت اتصال تعبیه شده روی برد ریزرایانه مورد بحث، می توان قطعات سخت افزاری جدیدی از جمله اتصال بلوتوث یا GPS را برای هم به آن اضافه کرد.

 

تمام آن چه روی برد اصلی امگا 2 یافت می شود شامل یک پردازنده 580 مگاهرتزی، 64 مگابایت رم، 16 مگابایت حافظه داخلی و یک پورت 2.0 USB است. نسخه پلاس آن هم با پردازنده مشابه، از 128 مگابایت رم و 32 مگابایت حافظه داخلی برخوردار خواهد بود. ضمن این که در نسخه پلاس ظرفیت حافظه داخلی از طریق درگاه microSD هم قابل افزایش است.

 

کمپین جذب سرمایه ی این رایانه بسیار کوچک با هدفی 15 هزار دلاری در وبسایت Kickstarter راه اندازی شده و تا به حال 373 هزار دلار سرمایه از طرف حامیان خود دریافت نموده است. بر طبق وعده سازندگان، خریداران امگا 2 سفارش خود را حوالی ماه نوامبر دریافت خواهند کرد.

 

البته به این نکته باید توجه کرد که اولویت کاربرد Omega 2 استفاده در ابزارهایی نظیر لوازم خانگی برای تحقق ایده اینترنت اشیاء است و هدف آن تولید ربات یا ابزارهای پیشرفته ای که توانایی هایی نظیر پخش فیلم یا تصویربرداری باشد، نیست.

 
درخواست دمو   درخواست دمو