اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که کیفیت پخش تصویر و ویدئو در نمایشگرهای خانگی و همراه ، با چه سرعتی رو به تغییر و بهبود است ؟ آیا به خاطر دارید زمانی که تکنولوژی دیجیتال در تصویر برداری بوجود آمد ، سیستم عکاسی و فیلمبرداری با چه کیفیت و سرعتی تغییر کرد ؟ آیا به خاطر دارید در حالی که هنوز همه مات و مبهوت کیفیت دیجیتال بودند و تازه این تکنولوژی در حال فراگیر شدن بود ، ناگهان HD مطرح و به سرعت DV را کنار زد ؟ آیا به خاطر دارید که همین چند سال پیش که هنوز LCD مطرح بود ، یک دفعه LED و OLED با چه سرعتی سر از بازار در آوردند و پشت سر آن بحث نمایشگارهای خمیده در تلویزیون های خانگی و موبایل ها مطرح و وارد بازار شد ؟


واقعیت این است که من به شخصه فکر نمی کردم با آمدن 4K و فراگیر شدن 3D و افزایش سرعت پیش فرض فیلمبرداری در دوربین ها به 120 فریم بر ثانیه حداقل تا 5 سال آینده شاهد اتفاق خاصی به جز افزایش سرعت و کیفیت همین تکنولوژی ها باشم ، اما امروز با مطالعه اختراع جدید محققان دانشگاه آکسفورد تازه به خاطر آوردم که در چه دوره ای زندگی می کنیم و سرعت پیشرفت تکنولوژی چقدر زیاد شده است. در حالیکه در خانه بسیاری از آشنایان و فامیل های مسن ما هنوز تلویزیون های لامپی و یا حداکثر یک LCD 32 اینچی در حال کار کردن است و افراد نسبتاً پولدارتر و پیشرفته تر از تلویزیون های بالای 50 اینچ LED هوشمند نسل جدید استفاده می کنند ، تلویزیون های 4K و خمیده به بازار وارد شده و در حال فراگیر شدن هستند.


اما محققان دپارتمان مواد دانشگاه آکسفورد به تازگی موفق شده اند با بررسی نانو پیکسل ها ، تصاویر دیجیتالی خلق کنند که یک تصویر 300 در 300 نقطه ای آن که وضوع نسبتاً خوبی هم دارد ، از قطر یک تار موی باریک انسان هم کوچکتر است. این تکنولوژی قابلیت توسعه صفحات نمایشگر فعلی را با امکان شفاف سازی بیشتر و خمیدگی بسیار بیشتر فراهم کرده و در عین حال کیفیت نمایشگر ها را تا صدها برابر افزایش می دهد. همچنین تکنولوژی بسیار جالب کشف شده در این فرایند به این صورت است که بجای رفرش و بازسازی شدن کل نقاط این نمایشگر ، تنها نقاطی که تغییر رنگ داشته باشند بازسازی و رفرش می شوند که این موضوع علاوه بر افزایش سرعت پخش ، کاهش بسیار قابل توجه مصرف انرژی را به همراه دارد که در صنعت نمایشگرهای همراه بسیار قابل توجه است.


پیمان حسینی ، یکی از محققان دپارتمان مواد دانشگاه آکسفورد که برای اولین بار این مطلب را منتشر کرده ، ادعا کرده در این تکنولوژی که با استفاده از مواد تغییرفاز دهنده ایجاد شده است ، امکان تولید هر رنگ از رنگ های پایه وجود دارد و البته این امکان را به نمایشگر می دهد که از حالت LCD رنگی به حالت E-Reader مود تغییر وضعیت دهد که این امکان صنعت ابزارهای مطالعه و تبلت ها را بصورت اساسی متحول خواهد کرد. همچنین می توان با استفاده از ابزار مناسب ، تصاویر ذبسیار کوچک ذخیره شده توسط این تکنولوژی را تا چندین برابر با کیفیت بسیار بالا روی پرده یا صفحه نمایشگر به تصویر درآورد.


در حال حاضر ISIS که شرکت تجاری سازی فناوری های دانشگاه آکسفورد است ، در حال مذاکره با شرکت های مطرح و سرمایه گذاران است تا با جذب سرمایه گذاران بزرگ ، فاز تجاری سازی این تکنولوژی را آغاز کند.

درخواست دمو   درخواست دمو