اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

این روزها امنیت و بحث صیانت از حریم خصوصی، بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا کرده. اما بسیاری از کاربران هنوز هم تایپ پسورد در ابزارهای همراهشان را دوست ندارند و از نظرشان این کار، بسیار خسته کننده است. به همین جهت گوگل با همکاری Dashlane و دیگر شرکت های ارائه دهنده سرویس‌های مدیریت پسورد، پروژه ای به نام Open Yolo را کلید زده (برگرفته از سرواژه های عبارت You Only Login Once یعنی تنها یکبار لاگین می کنید) که می تواند راهگشای بسیاری از کاربران ابزارهای هوشمند باشد.

 

گوگل در تکاپوی استاندارد سازی سرویس‌های مدیریت پسورد اندرویدی

 

هدف از این پروژه، ایجاد یک API است که دسترسی به سرویس های یاد شده را برای توسعه دهندگان اندروید فراهم می کند و به این ترتیب می توانید به صورت خودکار و بدون نیاز به تایپ کردن یا استفاده از قابلیت نا امن پر کردن خودکار فیلد، لاگین در اپلیکیشن‌ها را انجام دهید.

 

در مورد نحوه عملکرد و جزپیات این API باید گفت که هنوز چیزی بصورت شفاف معلوم نیست، اما تصور می شود که احتمالا یکبار در سرویس مدیریت پسورد خود لاگین خواهید کرد و سپس به تمامی اپلیکیشن هایی که از YOLO پشتیبانی می کنند دسترسی پیدا می کنید. استفاده از چنین سیستمی قطعا برای کاربران معمولی ساده تر و راحت تر است زیرا بسیاری از ابزارهای مدیریتی از کاربران می خواهند که پسوردهای دشواری را برای خود انتخاب نمایند تا به بهترین شکل از آنها حفاظت نمایند.

 

Dashlane اعلام نموده، با وجود آنکه این پروژه با اندروید آغاز می شود، احتمال دارد که در نهایت در سایر پلتفرم‌ها و سیستم عامل‌ها هم ارائه شود. نه گوگل و نه دیگر مشارکت کنندگان در این پروژه، حرفی در مورد این موضوع به میان نیاورده اند، اما انتظار می رود که به زودی اطلاعات بیشتری در مورد آن منتشر گردد.

 

شبیه به این سیستم قبلاْ در سطح وب و با همکاری خود گوگل در قالب یک پروتوکل با نام SSO که مخفف Single Sign On می باشد اجرایی شده و بسیاری از سایت ها در صفحه لاگین خود (صفحه ای که اعضای سایت باید نام کاربری و رمز عبور خود را وارد نمایند) امکان لاگین یا ورود با اکانت سرویس هایی نظیر Gmail یا Facebook را مدت ها پیش فعال کرده اند و از آن استفاده می کنند.

 
درخواست دمو   درخواست دمو