اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

ربات های پرنده ساخت دانشجویان ایرانی برای نخستین بار در ایران بر سر سرعت و جابجایی اشیاء با هم رقابت می‌کنند. اولین دوره مسابقات ربات های پرنده با مشارکت و میزبانی انجمن علمی دانشجویان برق، دانشگاه صنعتی مالک اشتر و حمایت مالی یکی از فروشگاه های اینترنتی معروف کشور از ۶ تا ۸ مردادماه ۱۳۹۵ با هدف ارنقای فناوری رباتیک کشور برگزار می‌شود.

 

اولین مسابقات دانشجویی ربات های پرنده در تهران برگزار می شود

 

این مسابقه نخستین رقابت علمی ربات های پرنده در ایران است که در دو بخش سرعت (Speed) و فضای بسته (Indoor) با حضور بیش از ۱۵۰ دانشجوی علاقه مند از سراسر ایران اجرا می‌شود. ایجاد پویایی در میان جامعه مهندسان ایرانی به ویژه دانشجویان مهندسی برق، ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه، معرفی فناوری رباتیک ایران به جامعه بین‌المللی از جمله اهداف برگزاری این رقابت مهیج است که قرار است از این پس به صورت سالانه در ایران برگزار گردد.

 

سید مرتضی جابری فرد، دبیر اولین مسابقه ربات های پرنده می‌گوید: «شرکت‌کنندگان در بخش سرعت پرنده‌های بدون سرنشین با کنترل دید غیر مستقیم، باید توسط دوربین و فرستنده تصویر، پرنده خود را هدایت کرده و زودتر از رقبای خود به مقصد برسند. در بخش فضای بسته (Indoor) نیز تیم‌های شرکت‌کننده باید با موفقیت اشیاء مهم را در شرایطی خاص مثل حرارت بالا، دود غلیظ و … از داخل ساختمان مبدأ برداشته و در مقصدی که یک سطح متحرک است، فرود آورند.»

 

وی درباره این رقابت می‌گوید: « ربات های پرنده، در صنایع آینده نقش موثری خواهند داشت، در حال حاضر انواع مختلف پهپادها برای شرکت در عملیات‌ دفاعی، شناسایی، مقابله با بحران، امداد و نجات، نظارت بر مرزها، تنگه‌ها، نیروگاه‌ها، خطوط انتقال انرژی و مناطق مهم کشور مورد استفاده قرار می‌گیرند.»

 

جابری فرد تاکید می‌کند: «حمایت مجموعه بامیلو به‌ عنوان یکی از موفق‌ترین شرکت‌های تجارت الکترونیک و یکی از بزرگترین فروشگاه های اینترنتی کشور از این مسابقه،  می‌تواند سرآغاز تحولی مهم در این صنعت باشد و با حمایت از مسابقه بزرگ پهپادها، انگیزه خوبی برای دانشجویان نخبه و فعال در رشته‌هایی چون برق، مکانیک و سایر رشته های مرتبط ایجاد می کند تا بتوانند ابزاری کاربردی در خدمت صنعت و تجارت ایران را طراحی کنند.»

 

رامتین منزهیان، مدیرعامل بامیلو نیز با اشاره به حضور استعدادهای درخشان میان دانشجویان ایرانی، این رقابت را فرصت خوبی دانست تا دانشجویان علاقمند بتوانند رویاهای خود را محقق سازند و در علم رباتیک در سطح بین‌المللی بدرخشند.


در اولین دوره از مسابقه پهپادها، تیم‌های اول تا سوم لیگ سرعت به ترتیب ۱۵۰ میلیون ریال، ۷۰ میلیون ریال و ۳۰ میلیون ریال دریافت خواهند کرد و به تیم‌های اول تا سوم لیگ Indoor نیز به ترتیب مبالغ ۵۰ میلیون ریال، ۳۰ میلیون ریال و ۲۰ میلیون ریال به عنوان جایزه نقدی اعطا می‌شود.

 

این مسابقات طی سه روز در ورزشگاه ساصد (مجموعه ورزشی سازمان صنایع دفاع) برگزار می گردد. در حاشیه این مسابقات غرفه‌هایی برای نمایش دستاوردهای علمی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور و معرفی فعالیت‌های مختلف بامیلو در آستانه تولد دوسالگی این شرکت ایجاد شده است.

درخواست دمو   درخواست دمو