اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

عبدالصمد خرم آبادی، دبیر کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه و معاون دادستان کل کشور اعلام کرد که بازی پوکمون گو بدون هیچ گونه مخالفتی از سوی اعضای کارگروه، ممنوع اعلام شده و این بازی و سرویس هی آن فیلتر شده است.

 

بازی پرطرفدار و پرهیاهوی Pokemon Go بنا به دلایل امنیتی در ایران ممنوع اعلام شد

 

از سوی دیگر، ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در پاسخ به خبرنگار فارس پیرامون بازی Pokemon Go، رواج فیلتر شدن آن در دنیا و انتقال سرورها به داخل کشور چنین گفت: «این بازی از نوع نسل جدید است و تا به حال چنین نسلی از بازی که بی‌پایان و به صورت فعال در محیط باشد،‌نداشته‌ایم و چون بازی جدیدی است مسائل جدیدی هم دارد که در بسیاری از کشورها با این نوع بازی با احتیاط برخورد می‌کنند و حتی در بعضی کشورهای توسعه یافته غربی نیز این بازی منع شده است.»

 

با این حال، بازی پوکمون گو در هیچ کشوری تاکنون با ممنوعیت و فیلترینگ کامل مواجه نشده است و ایران اولین کشوری به حساب می آید که چنین واکنشی به بازی محبوب پوکمون گو نشان داده است. وی در ادامه و با اظهار کم اطلاعای از تصمیم کارگروه مصادیق محتوای مجرمانه می گوید: «مطالعاتی در این زمینه انجام شده و گویا در کارگروه تعیین مصادیق مجرکانه،  رأی به ممنوعیت این بازی داده شده است. در واقع این بازی احتیاط دارد و لازم است تا جوانب آن بررسی شود.»

 

فیروز آبادی در ادامه گفت که توسعه دهندگان بازی نیز علاقه ای به ارائه بازی در ایران نشان نداده اند. لازم به ذکر است که نینتندو هیچ شعبه ای در خاورمیانه ندارد و کشورهای این ناحیه پشتیبانی اندکی از محصولات این شرکت دریافت می کنند.

 

پیش از این، بنیاد ملی بازی های رایانه ای، محتوای Pokemon Go را بدون مشکل اعلام کرده بود، اما معاون دادستان کل کشور در این مورد می گوید: «بنیاد بازی‌های رایانه‌ای ممکن است از همه ابعاد به این بازی نگاه نکرده باشد اما کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را مورد بررسی قرار داده است.»

 

خرم آبادی همچنین گفت نهادهایی که عضو کارگروه نیستند هم پس از اعلام فیلتر شدن بازی، از تصمیم اتخاذ شده تشکر کردند. او در پاسخ به اینکه آیا انجام بازی به وسیله فیلترشکن مجرمانه تلقی می شود یا خیر گفت: «کار مجرمانه تلقی نمی‌شود اما توزیع فیلترشکن مجرمانه است و توصیه می‌کنیم استفاده نکنند.»

 

بازی Pokemon Go در حال حاضر در صدر فهرست پرطرفدارترین بازی ها در آپ استورهای معروف قرار دارد و اولین بازی رسمی منطبق بر واقعیت مجازی یا واقعیت افزوده است که بدون داشتن ابزارهای خاص و عجیب و غریب، بر بستر موبایل ارائه شده و به همه اجازه استفاده از سرویس واقعیت افزوده در قالب بازی و سرگرمی می‌دهد.

درخواست دمو   درخواست دمو