اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

طی روزهای گذشته اخباری در اینترنت مبنی بر انتقال سرورهای تلگرام به ایران رد و بدل شد که البته تحریریه سایت شرکت حساب رایان، پس از بررسی منابع خارجی و نیافتن حتی یک خبر مرتبط با این موضوع، از درج آن در سایت شرکت حساب رایان خودداری نمود. امروز مشخص شد که این خبر صحت نداشته و بحث انتقال سرورهای Telegram به ایران تنها در قالب یک مثال بابت تشریح توان و ظرفیت مرکز داده های مورد بحث در آن جلسه افتتاحیه توسط وزیر ارتباطات بوده که البته بار تبلیغاتی بسیار خوبی برای مرکز داده های مذکور در بر داشت.

 

شایعه انتقال سرورهای تلگرام به ایران توسط مدیر عامل Telegram رسماً مردود اعلام شد

 

مدیر عامل تلگرام در یک توئیت نسبت به مرکز داده های معرفی شده کاملاً ابراز بی اطلاعی کرده و همچنین از اینکه این چنین اخباری از کجا نشأت گرفته و چگونه بوجود می آیند، ابزار تعجب کرده و در جواب مصاحبه کننده در این خصوص در توییتر، مطالب خود را ذکر کرده.

 

چند وقت پیش با تصمیم شورای عالی فضای مجازی و سایر نهادهای ذیربط، مقرر شد تا کلیه سرویس دهندگانی که اطلاعات حجیم از ایران را در فضای مجازی تبادل و هدایت می کنند و یا به نوعی ابزار تبادل آن را فراهم می کنند، سرورهای خود را به داخل ایران منتقل کرده و خدمات خود را با استفاده از سرورهای موجود در ایران به مخاطبان ایرانی ارائه دهند.

 

از سوی دیگر به دلیل امکان پیشگیری و پیگیری جرایم سایبری رخ داده توسط تلگرام و کمک به شناسایی و جلب مجرمین فضای مجازی، انتقال سرورها به ایران امری است که نمی توان از آن چشم پوشی نمود، هر چند که بسیاری از مخالفان این انتقال، دسترسی دولت به این اطلاعات را بهانه اصلی این درخواست عنوان کرده اند، اما بحث نظارت و امکان مدیریت جرایم سایبری، امری بسیار مهم و حیاتی است و می توان برای تحقق این امر، نگاه مثبت و خوش بینانه ای به این انتقال داشت.

درخواست دمو   درخواست دمو