اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

فاز اول شبکه ملی اطلاعات با شعار «دسترسی به اطلاعات با سرعت بیشتر، کیفیت بهتر، هزینه کمتر» امروز یکشنبه 7 شهریور 1395 در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد. قرار است شبکه‌ ملی اطلاعات در کنار اینترنت، با سرعت و قیمتی متفاوت در دسترس مردم قرار گیرد.

 

فاز اول شبکه ملی اطلاعات یکشنبه 7 شهریور 1395 در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رونمایی شد

 

با افتتاح این شبکه نیاز به برقراری ارتباطات داخلی بر بستر پهنای باند خارجی نیست که البته این به معنای عدم ارتباط پهنای باند داخل و خارج نیست و کاربران و سرویس‌های داخلی می‌توانند همزمان به پهنای باند داخل و خارج دسترسی داشته باشند. این شبکه امروز با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ابولحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی، نصرالله جهانگرد رئیس سازمان فناوری اطلاعات، محمد جواد آذری جهرمی مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت، علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و مدیران بخش خصوصی از جمله مدیران اپراتورهای ثابت و همراه افتتاح شد.

در فاز اول این شبکه اپراتور‌های ثابت و همراه شامل آسیاتک، شاتل، پارس آنلاین، مخابرات، مبنا، افرانت، صبانت، همراه اول، ایرانسل و رایتل به همراه دو سرویس دهنده‌ی ایرانی آپارات و تلوبیون فعالیت داشته‌اند. البته مدیریت این طرح بر عهده‌ی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شامل سازمان فناوری اطلاعات، شرکت ارتباطات زیرساخت و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است.

معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد که شبکه ملی اطلاعات نیامده تا سد راه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات باشد. این دولت هدفش دسترسی شفاف و آزاد مردم به اطلاعات است. این شبکه برای دسترسی آزاد، آسان، ارزان و با کیفیت مردم به اطلاعات است. اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در افتتاح شبکه ملی اطلاعات گفت: «هیچ‌کدام از طرح‌های افتتاح شده در هفته دولت از شبکه ملی اطلاعات مهمتر و حساس‌تر نبوده است. من از همه شرکت‌ها، سازمان‌ها و افرادی که در این کار سهیم بودند تشکر می‌کنم.»

جهانگیری افزود: «هدف اصلی استقرار چنین نظام‌هایی جایگاه اطلاعات در عصر حاضر است. هیچ کشور و نظامی نمی‌تواند خودش را از عصر اطلاعات دور بدارد. قدرت و ثروت بر مدار اطلاعات می‌چرخد. همه رویکردهای اقتصادی و سیاسی بر پایه دسترسی به اطلاعات است. هر فرصت بزرگی می‌توانند تهدیداتی داشته باشد. هر علم و فناوری نوینی در دنیا اینگونه است و تهدیداتی دارد.»

معاون اول رئیس جمهوری گفت: «در قبال این فناوری‌ها و تهدیدات نباید دلواپس و منفعل بود. باید درست تصمیم‌گیری کرده و در زمان حساس اقدام درست داشته باشیم. قدرت اصلی که ما را در مقابل تهدیدات محافظت می‌کند قدرت فرهنگی است.» جهانگیری تاکید کرد: «اطلاعات در این زمان در راس اتفاقات و تحولات دنیاست. در مقطعی تحولات بزرگ دنیا در دسترسی به انرژی بود ولی هم اکنون دسترسی به اطلاعت منشا اتفاقات و تحولات بزرگ است.»

معاون رئیس جمهوری بیان کرد: «امروزه باید گونه‌ای فعالیت کنیم که مردم و کشور به اطلاعت دسرسی داشته باشند. طراحی شبکه ملی اطلاعات تحول بزرگ و اقدام موثری برای کشور بوده است. سهم دولت در این شبکه ٢٠ درصد و سهم بخش خصوصی ٨٠ درصد است.» جهانگیری تصریح کرد: «شبکه ملی اطلاعات نیامده تا سد راه دسترسی آزاد مردم به اطلاعات باشد. این دولت هدفش دسترسی شفاف و آزاد مردم به اطلاعات است. این شبکه برای دسترسی آزاد، آسان، ارزان و با کیفیت مردم به اطلاعت است.»

معاون اول رئیس جمهوری اعلام کرد: «ما باید سال‌های پیش دولت همراه و الکترونیکی راه اندازی می‌کردیم. در بخش‌های بانکداری، آموزش، سلامت و دیگر بخش‌ها نیاز به ارائه خدمات و سرویس‌های الکترونیکی هستیم.» وی توضیح داد: «ایجاد این شبکه نیاز به تغییرات نرم افزاری داشته که کشورما جزو ۵ کشوری است که بیشترین تعداد مهندس فارغ‌التحصیل دارد و این حجم مهندس فرصتی برای شکل‌گیری اشتغال در بخش‌هایی چون فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار ما قرار داده است.»

جهانگیری گفت: «زیرساخت‌های توسعه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و دلیلی ندارد مردم برای انجام کارهای اداری روزهای و ساعت‌ها وقت صرف کنند. تقریبا تمام کشورهای توسعه یافته، شبکه‌ ملی اطلاعات دارند و ما باید به آنجا برسیم.»

درخواست دمو   درخواست دمو