اخبار و مقالات

تازه های فناوری و مقالات تخصصی حساب رایان

از زمانی که مسنجرهای موبایل رواج یافته و کاربران زیادی را به خود جلب کرده اند، همواره شاهد ظهور نرم افزارهای جدید با امکانات و ویژگی های جدید در حوزه بوده و هستیم. یکی از این نرم افزارها که نزدیک به یکسال از عمر حضور آن در بین ما می گذرد، مسنجر تلگرام (Telegram) است که کمتر کسی در جامعه وجود دارد که نام آن را نشنیده باشد.
 

پیام رسان پرطرفدار تلگرام این روزها مورد علاقه شدید هکرها و دولت هاست
نرم افزار تلگرام توسط برادران معروف روسی Nikolai و Pavel Durov در سال 2013 تولید شد. این برادران همان کسانی هستند که بزرگترین شبکه اجتماعی روسیه با نام VK را طراحی و راه اندازی کرده بودند. البته در حال حاضر مجموعه مربوط به تلگرام در برلین آلمان واقع شده و توسط یک بنیاد مستقل اداره می شود.

بیشنرین محبوبیت و جذابیت تلگرام مربوط به امنیت آن است که موجب شد در مدت زمان کوتاهی بین کاربران مطرح شده و مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تلگرام اولین پیام رسان موبایل بود که علاوه بر نسخه های قابل اجرا برای کامپیوترهای شخصی و خانگی، نسخه تماماً تحت وب و API قابل استفاده برای برنامه نویسان داشت.

اما این نرم افزار محبوب پیام رسان طی یکی دو ماه گذشته شاهد حملات شدیدی از سوی هکرها بوده و در برخی موارد سرویس های این مسنجر را کاملاً فلج کرد. این حملات آنقدر گسترده و وسیع بود که در پاره ای موارد حمله های 200 گیگابایتی به تلگرام گزارش شد که این میزان حتی از پهنای باند کشور عزیزمان ایران نیز بیشتر است و این گستردگی و بزرگی حمله، که به خصوص در منطقه آسیای شرقی شدت داشت، نشان از آن دارد که پای چینی ها در میان بوده و به احتمال زیاد بنابر اظهار نظرهای برخی کارشناسان، دولت چین هم در آن نقش داشته است.

یکی دیگر از احتمالات مطرح شده، دخالت کره ای ها در این ماجرا بوده که یکی از علتهای اصلی آن، رقابت بین مسنجرهای Line و Kakao که کره هستند می باشد. مسنجر لاین نیز یکی از مسنجرهای بسیار پر طرفدار است که این روزها از اینکه تلگرام اقدام به واگذاری رایگان استیکرهایش کرده و سرویس هایی برای طراحی استیکر رایگان راه اندازی کرده، بسیار دلخور بوده و ممکن است برای جبران این دلخوری این اقدام را کرده باشد.

درخواست دمو   درخواست دمو