ایزو 10002 (ISO10002) تحت عنوان سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان، یک راهنما بین المللی برای طراحی و پیاده سازی یک فرآیند ثمربخش و کارا جهت رسیدگی به شکایات برای تمامی فعالیت‌های تجاری یا غیر تجاری مرتبط با تجارت الکترونیک است.

 ISO 10002 که خود در استاندارد ایزو 9001 به آن اشاره مختصری شده دارای الزامات خاصی است. قبل از اینکه بدانیم ایزو 10002 حول محور چه موضوعی است باید دانست که هر مجموعه‌ایی که بخواهد نسبت به پیاده سازی این راهنما قدم بردارد ابتدا بایستی استاندارد ISO9001 را پیاده سازی کرده باشد. در واقع پیاده سازی ایزو 10002 پس از ایزو 9001 کاربردی‌تر و عملیاتی‌تر خواهد بود.

موضوع ایزو 10002 این است که هرگاه از سوی یک مشتری، شکایتی وصول شود، می‌بایست این شکایت از لحظه وصول تا لحظه تعیین تکلیف نهایی و انجام اقدامات متناسب با آن شکایت، تحت کنترل و مدیریت مجموعه باشد. ایزو 10004 نیز جهت رضایتمندی بیشتر، مشتریان را در خصوص طرح، برنامه ریزی و اجرا راهنمایی می‌کند.

استاندارد 10004مفاد قرارداد،پیمانها وقوانین مدون مجموعه ها را تغییر نمی‌دهد وصرفا انها را در جهت رضایت مشتریان راهنمایی و سوق می‌دهد. اخذ ایزو 10004 ISO  به این مفهوم است که سازمان یا شرکت مربوطه یک توافق بین المللی را  پذیرفته که طی این توافق هرگونه اندازه گیری و سنجش میزان رضایت مشتری را قبول کرده است و کل سیستم، سازمان یا شرکت یا حتی خدمات را بر پایه رضایت مشتری بنا نهاده است.

 

شرکت حساب رایان مفتخر است که اعلام نماید در راستای رعایت حقوق مصرف کنندگان و مشتریان گرامی این شرکت، این دو گواهینامه را دریافت کرده و امید دارد تا هرچه بیشتر در راستای این هدف قدم بردارد. اگر از مشتریان شرکت حساب رایان هستید، می‌توانید تمامی درخواست‌های خود را از طریق سیستم مدیریت درخواست مشتریان (Ticketing) برای واحد پشتیبانی ارسال نمایید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.