با شهرداری بیشتر آشنا شویم

شهرداری موسسه مستقل و عمومی است که به منظور اداره امور محلی از قبیل عمران، آبادی، بهداشت شهر و تأمین رفاه و آسایش اهالی شهر تاسیس شده است؛ در گذشته، شهرداری را بلدیه می‌نامیدند. ناصرالدین شاه قاجار در سال 1283 شمسی، اولین بلدیه را در تهران تاسیس کرد تا به سازماندهی امور داخلی بپردازد. جالب است بدانید تا قبل از سال 1304، تنها شانزده شهرداری در کل ایران وجود داشت که بعد از این سال، به مرور زمان به تعداد آنها افزوده شد.

 

شهرداری (Municipality) یک نهاد اجاریی محسوب می‌شود که زیر نظر مستقیم شهردار اداره می‌شود. وظیفه این سازمان، مدیریت شهر با مجوز مستقیم از دولت است که این مدیریت شامل موارد بسیار زیادی مثل ساخت و ساز شهری، مدیریت پسماند، دریافت عوارض و مالیات، سازماندهی زندگی شهری، مدیریت درآمد، حفظ اماکن و آثار تاریخی شهر، نظارت بر نظم در شهر و فرماندهی نیروهای راهنمایی و رانندگی است. شهرداری یک نهاد عمومی و غیردولتی است که البته از ردیف بودجه دولتی بهره می‌برد. در سال‌های ابتدایی تشکیل شهرداری‌ها در ایران، سازماندهی و مدیریت امور به مراتب آسان‌تر از امروزه بود اما به دنبال پیشرفت و گستردگی زمینه فعالیت شهرداری‌ها در حوزه مدیریت شهری، خلا وجود ابزاری که بتواند حجم عظیمی از اسناد و قوانین را مدیریت کند حس شد.

 

اگر بخواهیم وظایف شهرداری را دسته بندی کنیم، به پنج گروه زیر تقسیم می‌شود

 • وظایف عمرانی

  اموری مانند ساخت و ساز شهری، اعلام نظر در مورد نقشه‌های تفکیکی و... از وظایف عمرانی شهرداری محسوب می‌شوند که بدون دستور و نظر مستقیم شهرداری امکان پذیر نیست.

 • وظایف خدماتی

  پیش‌گیری از آلودگی محیط زیست، پیش‌گیری از حوادث، مدیریت پسماند و...

 • وظایف نظارتی و حفاظتی

  کمیسیون ماده 100، صدور پروانه ساختمان، حفظ فضای سبز و محیط زیست، حفظ اموال و دارایی شهر

 • وظایف رفاهی

  احداث ساختمان‌های رفاهی مانند کتابخانه، بوستان و...

 • مدیریت منابع

  مدیریت بودجه و اعتبارات شهرداری، عوارض ساختمان، ممیزی و وصول آن و سایر عوارض شهرداری

شرکت حساب رایان به درک این واقعیت رسیده که ساختار مالی شهرداری‌ها، ساختاری ویژه است که با سیستم مالی موسسات خصوصی و موسسات وسازمان‌های دولتی تفاوت‌های اساسی دارد؛ بنابراین توجه ویژه‌ای به این حوزه داشته و راهکارهای مختص به آن را ارائه می‌دهد.

راهکار شهرداری حساب رایان
 • استقرار بودجه عملیاتی و برنامه ای با توجه به نیاز شهرداری‌ها مطابق با بخشنامه‌های وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور

  سیستم بودجه و اعتبارات محاسبان بر اساس دستور العمل‌های بودجه برنامه‌ای سال‌های 1370 و 1379 وزارت کشور طراحی شده و کلیه تغییرات بعدی که در بخشنامه‌های سالیانه تعیین بودجه شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ابلاغ شده را داراست. با توجه به رویکرد شهرداری‌های کشور به تغییر روش بودجه بندی از روش برنامه‌ای به روش عملیاتی، شرکت حساب رایان راهکار خود را در این زمینه به شهرداری‌ها ارائه می‌دهد.

 • ارائه راهکار در راستای تغییر رویه حسابداری نقدی به تعهدی

  با توجه به اینکه مبنای حسابداری مالی مستقر در شهرداری ها نقدی است، امکان بهره‌مندی از فرآیند گزارش‌گیری بر مبنای حسابداری تعهدی امکان پذیر نیست؛ به همین دلیل شرکت حساب رایان راهکار نحوه گزارش‌گیری بر مبنای حسابداری تعهدی را در کنار ثبت‌های حسابداری نقدی پیش‌بینی نموده است، از این رو شهرداری‌ها امکان بهره‌مندی از ثبت‌های حسابداری نقدی با توجه به گزارشات حسابداری تعهدی را به‌صورت همزمان خواهند داشت. ساختار درختواره‌ای کدینگ حساب‌ها در نرم افزار حسابداری با سه بعد «سرفصل حساب»، «مراکز هزینه» و «پرونده» امکان استفاده از حسابداری بر مبنای تعهدی را برای کلیه سازمان‌های وابسته به شهرداری‌ها که سیستم مالی آنها بر مبنای تعهدی تعریف شده است، فراهم خواهد کرد.

 • استفاده صحیح از سیستم دریافت و پرداخت (خزانه داری)

  سیستم خزانه‌داری به‌عنوان یکی از اصولی‌ترین و مهم‌ترین زیر سیستم‌های مالی با تمرکز بر ورودی‌های نقدی، چک‌ها و اسناد دریافتی از مودیان و ثبت چک‌های صادره از پرداخت‌ها، هم امکان تهیه گزارشات گردش وجوه نقد و هم مغایرت‌گیری بانکی خودکار از طریق مقابله اطلاعات ثبت شده در حساب‌های بانکی شهرداری را فراهم کرده است.

راهکار شهرداری حساب رایان شامل چه مواردی است؟
 • تنظیم شروع و پایان دوره مالی
 • کدینگ حسابداری پویا و با تعداد سطوح نا محدود و نمایش درختواره سر فصل ها
 • قابلیت کپی یا انتقال سرفصل و یا یک سطح سرفصل ها به بخش دیگری از کدینگ
 • امکان انتقال گردش یک حساب به سایر حسابها
 • دارای دو سطح تفصیلی شناور شامل مرکز هزینه(درختی و با سطوح نامحدود) و پرونده اشخاص و شرکتها
 • قابلیت خصوص سازی سطوح شناوربر اساس سرفصل ها جهت محدودسازی امکان ثبت در سند
 • امکان قطعی کردن سرفصل ها جهت جلوگیری از تغییرات در سرفصل های کنترل شده
 • امکان توزیع سرفصل از یک دفتر/شرکت به سایر دفاتر یا شرکت ها
 • امکان جابجایی مراکز هزینه در درخت مراکز و یا انتقال گردش یک مرکز به مرکز دیگر
 • اصلاح ساختار کدینگ در سطح شهرداری، سازمان‌ها و مناطق به همراه کانورت اطلاعات سنوات گذشته در جهت انسجام اطلاعات مالی
 • فراخوانی اطلاعات بودجه و عملکرد سنوات گذشته به صورت مکانیزه بر اساس ساختار جدید
 • ارائه مبنای پیش‌بینی بودجه در حوزه منابع و مصارف (از جمله عملکرد 5 ساله و...)
 • چاپ مکانیزه دفترچه بودجه بر اساس فرمت‌های اعلامی به صورت تلفیقی و تجمیعی
 • تسهیم مکانیزه عملکرد طبقه اقتصادی به ماموریت‌هاو برنامه‌های طبقه عملیاتی بر اساس الگوی تعریف شده در پیش بینی بودجه
 • انجام سایر فرآیندهای مربوط به بودجه و اعتبارات از جمله متمم، ماده 28، اطلاعات ماده 68 و...
 • با توجه به اینکه گزارش عملیات مرتبط با پرداخت در سیستم حسابداری شهرداری‌ها و عملیات دریافت در سیستم درآمد از حجم قابل توجهی برخوردار است، سیستم خزانه داری می‌تواند با استفاده از ارتباط موثر خود با سامانه درآمد، حوزه دریافت و مدیریت اسناد دریافتی و فیش‌های نقدی، امکان تهیه گزارشات گردش وجوه نقد و مغایرت گیری بانکی خودکار از طریق اطلاعات ثبت شده در حساب‌های بانکی شهرداری را با صورت‌حساب‌های بانک فراهم نماید. در نهایت با گیاده سازی سامانه خزانه داری در شهرداری‌ها به همراه سازمان‌ها و مناطق تابعه به دلیل ارتباط موثر و عملیاتی آن با حوزه درآمد، امکان ارائه گزاشات منابع و مصارف در سطح شهر به کمیته تخصیص در جهت تسهیل در اجرای دستورالعمل خزانه داری مهیا خواهد بود.
شهرداری‌هایی که راهکار شهرداری حساب رایان را انتخاب کردند
سوالات متداول درباره راهکار شهرداری حساب رایان
همانطور که در اواسط صفحه مشخص است، راهکار شهرداری حساب رایان شامل مواردی مانند مشاوره، ارائه ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری متناسب نیاز مشتری و پشتیبانی و خدمات نیروی انسانی به صورت اختصاصی می‌شود.
با توجه به اینکه قیمت راهکار بستگی به گرید شهرداری، تعداد کاربر و دیگر فاکتورهای مختلف دارد، می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 02187760 داخلی ۲۲۵ تماس بگیرید.
از طریق گزینه درخواست مشاوره در سمت راست صفحه یا ارتباط با شماره تلفن 02187760 داخلی ۲۲۵ می‌توانید درخواست خرید یا مشاوره برای راهکار جامع شهرداری حساب رایان را ثبت نمایید.