مدیریت املاک و مستغلات در سازمان ها

افزایش جمعیت و تراکم شهرها همزمان با رکود اقتصادی سبب شده تا بهره برداری بهینه و مدیریت املاک و مستغلات در سازمان‌ها سود قابل توجهی برای صاحبان این دارایی­ها به همراه داشته باشد. املاک و مستغلات یک سازمان می­تواند سبب توسعه آن سازمان شود. علاوه بر آن با گسترش و توسعه یک سازمان و چند وجهی شدن آن، معمولاً سهم املاک در سبد دارایی­های آن افزایش می­یابد. در سازمان­های بزرگ و هولدینگ ها نیاز به بخشی ویژه وجود دارد تا به نگهداری و پشتیبانی این قبیل دارایی­ ها بپردازند. با این اوصاف می­توانیم بگوییم با افزایش تعداد املاک متعلق به یک سازمان، توسعه بخش مدیریت املاک و مستغلات در سازمان‌ها به یک اقدام زیربنایی تبدیل می‌گردد. علاوه بر آن نیاز است تا با هوشمندسازی مدیریت املاک و مستغلات در سازمان امکانات زیرساختی جهت توسعه این بخش فراهم آید. 

نرم افزار حسابداری املاک و مستغلات

شناسایی و مدیریت املاک و دارایی‌های غیر منقول سازمان 

در مبحث مدیریت املاک و مستغلات در سازمان‌ها، شناسایی املاک و دارایی‌های غیر منقول سازمان گام اول است. بر اساس ماده 12 قانون مدنی ایران اموال غیر منقول به اموالی می‌گویند که قابل انتقال نیست و جا به جایی آن باعث خسارت می­شود. بر اساس ماده 13 اراضی، بناها و هر چه در آن‌ها جزیی از آن به شمار می­رود غیر منقول است. بر اساس ماده 13 آیین نامه اموال دولتی حساب اموال غیر منقول دولتی در اختیار وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی در دفاتر اموال ذیحسابی مربوط نگهداری می‌شود. ذیحساب مکلف است‌ فهرست اموال مذکور را حداکثر ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه تهیه و به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال نموده و در پایان هر سال نیز تغییرات‌ مربوط را گزارش دهد. همچنین بر اساس دستورالعمل خزانه داری شهرداری‌ها ، خزانه دار موظف است املاک و دارایی‌های غیر منقول شهرداری را شناسایی کند.

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو

اهمیت شناسایی و مدیریت املاک و مستغلات در سازمان­های دولتی

در رابطه با اهمیت شناسایی املاک و مستغلات در سازمان­های دولتی علاوه بر حفاظت این اموال، امکان نظارت، توزیع و استفاده صحیح و عادلانه و جلوگیری از تعرض و تصرف غیر قانونی آنها غیر قابل چشم پوشی هستند. متاسفانه در ایران شناسایی این اموال چندان موفق نبوده است و این موضوع زمینه ساز مشکلات اقتصادی، اداری، اجتماعی و فرهنگی بسیاری شده است. در راستای این بهبود روند شناسایی اموال، نیاز است تا علاوه بر اصلاح قوانین موجود، برخی فرآیندها و ساختارها نیز تغییر کنند تا شناسایی، ثبت و مستندسازی اموال دولتی با شفافیت کامل صورت گیرد.

موانع شناسایی و مدیریت املاک و مستغلات

 1. تشکیک در اموال دولتی و عمومی و معلوم نبودن مرز آن دو در قوانین و مقررات
 2. نبود مستندات لازم جهت اثبات مالکیت
 3. عدم شناسایی و مستندسازی اموال
 4. عدم اعمال مالکیت و بهره برداری و عدم شناسایی وضعیت بهره برداری
 5. صلح و هبه اموال به دولت یا سلب مالکیت آن به نفع دولت و یا هبه اموال دولتی در جهت امور خیریه
 6. عدم شفافیت اموال دولتی در اختیار اشخاص حقیقی خاص
 7. نبود مدیریت متمرکز اموال غیرمنقول در سازمان‌ها
 8. نداشتن بانک اطلاعاتی جامع از اموال غیر منقول در سازمان
 9. پیچیدگی‌های حوزه ثبت مالکیت رسمی اموال دولتی
 10. هزینه‌های اجرایی مستندسازی اموال

مزایا استفاده از نرم‎ افزار املاک و مستغلات

واضح است که هوشمندسازی مدیریت املاک و مستغلات در سازمان‌های دولتی گامی اساسی در رفع بسیاری از مشکلات ذکر شده خواهد بود. سامانه مدیریت املاک و مستغلات حساب رایان با ایجاد یک بانک اطلاعاتی از اموال سازمان امکان شناسایی و مدیریت مستندات و مدارک اموال را ایجاد می­کند.

با وجود این موانع اخیرا اقدامات مهمی نظیر الزام شناسایی املاک توسط خزانه دار در دستورالعمل خزانه داری شهرداری­ها یا ایجاد امکان گزارش دهی توسط شهروندان صورت گرفته است. سال گذشته فاطمه دادگر، مدیر کل دفتر مدیریت اموال و دارایی­های وزارت اقتصاد، از رونمایی سامانه­ای خبر داد که در آن مردم با اعلام املاک و دارایی­های سازمان­های دولتی می­توانند جایزه دریافت کنند. خانم دادگر گفتند: "مردم گزارش هر موردی، از زمین، ساختمان و هر نوع مستحدثات با هر نوع کاربری و بهره‌برداری و حتی اراضی را می‌توانند در این سامانه اعلام کنند و چنانچه، مورد اعلامی، قبلاً در سایت سادا ثبت نشده باشد، بنا بر دستور وزیر اقتصاد، معادل یک هزارم ارزش ملک، به فرد معرفی کنند، جایزه پرداخت می‌شود. ایشان در بخشی دیگر از سخنان خود، عملکرد دستگاه‌های دولتی در اعلام املاک و دارایی‌های خود را نامطلوب عنوان کرد و گفت: از آنجا که ما اطلاعات دقیقی از میزان املاک دولت نداریم، بنا براین نمی‌توانیم ارزیابی و سنجش درستی از میزان موفقیت خود در شناسایی آنها را نیز داشته باشیم.

ویژگی‌های نرم افزار املاک و مستغلات محاسبان

در رابطه با ویژگی‌های نرم افزار املاک و مستغلات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان ثبت مشخصات و مراحل کارشناسی املاک نظیر مرجع ارزیابی (کارشناس سازمان،کارشناس دادگستری)
 • تعیین وضعیت مازاد بودن ملک
 • قابلیت ثبت املاک استیجاری ساختمان‌های اداری شعب
 • قابلیت ثبت املاک استیجاری منازل مسکونی ویژه همکاران
 • قابلیت ثبت اجاره املاک بانک به سایرین
 • امکان ثبت تمدید اجاره یا تعدیل اجاره بهای املاک اجاره داده شده
 • امکان تعیین تمدید قرارداد املاک استیجاری
 • امکان تعیین تعدیل اجاره بهای املاک استیجاری
 • امکان ارائه گزارشات ماده 169 از سه سامانه کنترل قرارداد ، خرید و درآمد
 • امکان ثبت و نگهداشت مشخصات سرقفلی
 • قابلیت ثبت و نگهداشت مشخصات املاک تملیکی
 • قابلیت ارائه آلارم بابت تاریخ انقضا قراردادهای استیجاری
 • قابلیت ارائه خروجی و دریافت اطلاعات لیست و مشخصات املاک به تفکیک ادارات امور شعب به فرمت اکسل

 

مدیریت املاک و مستغلات

مدیریت املاک و مستغلات شامل انجام امور مالیاتی، رسیدگی و تعمیرات، انجام امور بانکی و قضایی، رسیدگی به وضعیت تصرف، بازسازی و نو سازی املاکی که نیاز به نوسازی یا بازسازی دارند، پیگیری رهن، فروش و اجاره، پیگیری­های امور مستاجرین، بیمه، بررسی وضعیت استاندارد ساختمان‌ها و ... می‌گردد.

واضح است که در مواردی که تعداد املاک سازمان بیشتر از حد معینی می­شود وجود یک مدیر املاک در سازمان ضروری است. همچنین حجم بالای پیگیری‌ها در این زمینه ضرورت مدیریت هوشمند املاک در سازمان‌ها را نشان می‌دهد.

نظارت و کنترل املاک و مستغلات

در علوم مدیریتی چالش برانگیزترین بخش، بحث نظارت و کنترل است. نظارت و کنترل فرآیندی است برای کسب اطمینان که از اینکه اقدامات و فرآیندهای سازمان در جهت نیل به اهداف برنامه ریزی شده است. نظارت بی­واسطه و غیرمستقیم از طریق بازرسی پنهانی یا گزارش گیری از یک سیستم هوشمند می­تواند روش خوبی برای اطمینان از بهره برداری صحیح از ملک باشد. علاوه بر آن با روش مستقیم و کارشناسی منظم املاک می­توان اطمینان یافت که وضعیت استانداردها، بهره برداری یا تصرف املاک قابل قبول است.

چه در صورت تمایل به استفاده از گزارش‌ها و چه در صورت تمایل به انجام کارشناسی برای املاک و دارای‌های سازمان، وجود یک سامانه ثبت اسناد و شناسایی و پیگیری املاک بسیار کمک کننده است. ضمن آنکه با افزایش تعداد دارایی‌های یک سازمان عملا نظارت و کنترل املاک، نظارت بر کارشناسی‌ها و کنترل وضعیت املاک غیرممکن می‌گردد.

حسابداری املاک و مستغلات

سرو کار داشتن با مبالغی کلان در مدیریت املاک و مستغلات در سازمان‌ها، حسابداری املاک را به مهم ترین بخش در مدیریت املاک و مستغلات تبدیل کرده است. نیاز است تا حسابداران املاک نحوه معاملات این بخش را به خوبی درک کنند تا سازمان بتواند بیشینه سود را از معاملات خود کسب نماید. همچنین در حسابداری املاک با در دسترس داشتن گزارش‌های مناسب می­توانید در جهت برنامه­ریزی برای بودجه و درآمد سازمان، تصمیمات مدیریتی حائز اهمیتی بگیرید.

علاوه بر آن حسابداران نیاز دارند تا سند سرمایه ای املاک، اسناد هزینه ای مرتبط با هر ملک و استهلاک دارایی­های غیر منقول را در دفاتر خود ثبت نمایند. استهلاک املاک باید به نوعی محاسبه شود و در اسناد حسابداری دیده شود. به جز این موارد گاها بهسازی‌ها و نوسازی‌هایی در املاک انجام می‌شود که اهمیت وجود سامانه مدیریت هوشمند املاک در سازمان را بیش از پی نشان می­دهد.

چرا نرم افزار املاک و مستغلات محاسبان 

ایران در حال پیشرفت و توسعه همه جانبه است، این توسعه در تمامی سازمان‌ها چه خصوصی، چه دولتی و حتی شهرداری‌ها به وضوح قابل مشاهده است؛ بنابراین زمانی که یک سازمان توسعه می‌یابد، علاوه بر افزایش پرسنل، اموال و سایر ملزومات توسعه، نیاز به مدیریت همه جانبه خواهد داشت. املاک و مستغلات از اساسی‌ترین نیازهای هر سازمان محسوب می‌شود زیرا تا زمانی که یک سازمان دارای ملکی برای استقرار نباشد، عملا امکان فعالیت و پیشرفت را نخواهد داشت؛ به همین جهت نیاز به ابزاری برای مدیریت اموال غیر منقول وجود دارد تا چشم اندازی از شرایط بنیادین سازمان به مدیران آن ارائه دهد.
نرم افزار املاک و حسابداری املاک محاسبان، سامانه‌ای تحت وب است که به منظور مدیریت املاک و مستغلات با قابلیت ثبت، نگهداری و طبقه بندی انواع مختلف ملک، با هر نوع وضعیت (تملیکی، استیجاری و...) طراحی شده است. ثبت کلیه تراکنش‌های رخ داده بر روی یک ملک در حداقل زمان با حفظ کلیه تاریخچه ملک در هر تعداد مراکز ملک به‌صورت متمرکز یا سراسری از دیگر ویژگی‌های کاربردی نرم افزار املاک و مستغلات حساب رایان می‌باشد.

افتخارات شرکت حساب رایان پارس

 • دارای رتبه یک شورای عالی انفورماتیک کشور در ۳ حوزه
 • قیمت بسیار مناسب فروش نرم افزار و بهای خدمات آموزش و استقرار،‌ بو‌می‌سازی و خدمات پشتیبانی
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه ملی رعایت حقوق مصرف کننده در شش سال پیاپی از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه شرکت برتر نرم افزاری در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ از وزارت صنعت و معدن و تجارت
 • بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب IT و امور مالی کسب کارهای مختلف درجهت شناخت وضعیت موجود و اتخاذ مناسب ترین روش برای رفع مشکلات قبلی،‌ کانورت اطلاعات، راه اندازی و استقرار کامل نرم افزار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • دارای مجوز از دیوان محاسبات کشور و وزارت امور اقتصاد و دارائی
 • طراحی ۳۵ محصول متفاوت در حوزه‌های مالی، لجستیک، اداری، منابع انسانی جهت کسب کارهای متنوع
 • دارای پروانه بهره برداری تولید نرم افزار از وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • دارای بیش از ۴۵۰۰ مشتری در سراسر کشور
 • بیش از ۴۰۰۰۰۰ کلاینت و کاربر در سراسر کشور
 • بیش از ۷۵۰ پایگاه شهری در سراسر کشور

کلیه شرکت‌ها می توانند با تکمیل فرم درخواست دمو، جلسه ای را با دپارتمان فروش در خصوص قابلیت‌ها و امکانات محاسبان داشته باشند.

شماره تماس دپارتمان فروش: ۸۷۷۶۰ (داخلی ۲۲۵) و یا شماره همراه (۰۹۱۹۹۹۸۷۱۳۸)

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو