حق تمبر چیست؟

در گذشته، دولت ها به منظور جمع‌آوری پول برای تأمین مالی پروژه‌ها، مالیات را وضع می‌کردند.یکی از انواع مالیت های اخذ شده در دولت ها مالیات حق تمبر می‌باشد. مالیات حق تمبر در اوایل قرن هفدهم از اسپانیا سرچشمه می‌گیرد. در آن زمان از درج مهر فیزیکی بر روی اسناد به عنوان مدرکی برای ثبت سند و پرداخت بدهی مالیاتی استفاده می‌شد. امروزه از تمبر برای اعتبار بخشیدن، به رسمیت شناختن و یا لازم‌الاجرا کردن اسناد و اوراق بهادار استفاده می‌شود. حق تمبر، مالیاتی است که برای الصاق یا ابطال تمبر بر مدارک، اسناد و اوارق از متقاضی دریافت می‌گردد.

مالیات حق تمبر چیست؟

مالیات چیست؟

مالیات یک هزینه مالی اجباری یا نوعی خراج است که توسط یک سازمان دولتی به منظور تأمین هزینه‌های مختلف عمومی یا هزینه‌های دولت، به مالیات دهنده (یک شخص حقیقی یا شخص حقوقی) تحمیل می‌شود. عدم موفقیت در پرداخت، فرار یا مقاومت در برابر پرداخت مالیات، می‌تواند طبق قانون مجازات در پی داشته باشد. اولین مالیات شناخته شده در حدود سال‌های ۳۰۰۰ تا ۲۸۰۰ قبل از میلاد در مصر باستان اخذ گردید.

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو

انواع مالیات؟

بیشتر کشورها برای تأمین مالی نیازهای عمومی، مشترک یا توافق شده ملی و کارکردهای دولت، دارای سیستم مالیاتی هستند. برخی کشورها سیستمی با نرخ ثابت مالیات بردرآمد دارند اما بیشتر کشورها سیستم مالیاتی پلکانی با درآمد دارند. مالیات‌ها از مالیات‌های مستقیم یا غیرمستقیم تشکیل شده‌اند و ممکن است به صورت پول یا معادل کار آن پرداخت شود. اغلب کشورها بر درآمدهای شخصی و همچنین درآمد شرکت‌ها مالیات وضع می‌کنند. علاوه بر این موارد معمولاً در اکثر کشورها مالیات بر دارایی، مالیات بر ارث، مالیات بر املاک، مالیات هدیه، مالیات فروش، مالیات بر درآمد یا تعرفه نیز دریافت می‌شود.

مالیات بر حق تمبر چیست؟

مالیات بر حق تمبر از مالیات‌های مستقیمی است که دولت بر اسناد قانونی، معمولاً در انتقال دارایی می‌گذارد. دولت‌ها عوارض و مالیات تمبر را بر اسنادی که برای ثبت قانونی انواع خاصی از معاملات مورد نیاز هستند اعمال می کنند. این مالیات، مشابه مالیات بر درآمد است که توسط دولت اخذ می‌شود. در نرم افزار های حسابداری، مالیات حق تمبر جزوی از مالیات بر دارایی درنظر گرفته می‌شود.

 

 انواع مالیات بر حق تمبر

در آخرین اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم (اصلاحیه سال 1394)، قوانین مربوط به مالیات حق تمبر در ماده 44 تا 51 بیان شده است. براساس این قوانین مهم‌ترین انواع حق تمبر مالیاتی را در ادامه شرح می‌دهیم.

ثبت شرکت

ثبت شرکت یکی از مواردی است که شامل مالیات حق تمبر می‌شود و مالیات آن نهایتا تا 2 ماه  بعد از ثبت رسمی شرکت باید پرداخت گردد.

پروانه کسب

در هنگام اخذ یا تمدید پروانه کسب نوعی از مالیات حق تمبر را باید پرداخت نمود. این مالیات شامل تمامی اصناف و کلیه اشخاص حقیق و حقوقی می‌شود.

افزایش سرمایه

در بحث افزایش سرمایه اگر نسبت سهام تغییر نکند مالیات حق تمبر، نیم در هزار محاسبه می‌شود ولی اگر نسبت سهامداران تغییر کند مالیات حق تمبر 4 درصد خواهد بود.

سفته

قبل از اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم در سال 1394 میزان مالیات سفته سه در هزار بود که پس از اجرای ماده 45 به نیم در هزارکاهش یافت بنابراین قیمت یک سفته پنج میلیونی به جای 15000 تومان 2500 می‌باشد.

مالیات حق تمبر چک بانکی

مبلغ 200 ریال بابت هر برگه چک از بانک ها دریافت می‌شود که بر حسب ماده 44 قانون مالیات میباشد. این مالیات در زمان چاپ برگه چک اخذ می گردد. 

نحوه محاسبه مالیات حق تمبر

میزان مالیات حق تمبر در قانون مالیات های مستقیم به صورت شفاف برای هر مورد اعلام شده است برای مثال: هر برگ چک ، دویست ریال و میزان حق تمبر اسناد تجاری که در ایران ، صادر یا معامله و مورد استفاده هستند ( به جز چک و سفته و سهام شرکت های تجاری ) پنج هزار ریال می‌باشد.

نحوه پرداخت مالیات حق تمبر

برای پرداخت مالیات حق تمبر نیاز به حضور فیزیکی در سازمان امور مالیاتی و یا حضور در دفتر پیشخوان نمی‌باشد. فقط کافی است از طریق پورتال سازمان امور مالیاتی وارد شوید و پرداخت حق تمبر و نوع حق تمبر مالیاتی را وارد کرده سپس با وارد نمودن اطلاعات شخصی مراحل را تکمیل نمایید.به طور معمول پرداخت حق تمبر مالیاتی از طریق پیامک اطلاع رسانی میشود.

معافیت های مالیات حق تمبر

مواردی که شامل قانون معافیت مالیت بر حق تمبر می‌شوند شامل شرکت‌های تعاونی و شرکت‌های فعال در مناطق آزاد تجاری (مثل منطقه آزاد کیش، انزلی، ارس و...) هستند. البته لازم به ذکر است که معافیت شرکت‌های منطقه آزاد تجاری تا 20 سال پس از صدور مجوز دارای معافیت می‌باشند. شرکت‌های بورسی و فرابورسی نیز برای افزایش سرمایه معاف از حق تمبر مالیاتی می‌باشند.

جریمه عدم پرداخت حق تمبر

در ماده 51 قانون مالیات‌های مستقیم بیان شده است که در صورت نپرداختن مالیات حق تمبر باید دو برابر آن مبلغ را به عنوان جریمه پرداخت کنند.

چه اسناد و مدارکی شامل مالیات حق تمبر میشوند؟

 •  گواهی نامه های رانندگی
 • مدارک تحصیلی دوره راهنمایی، متوسطه 
 • گواهی دوره کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد
 • پلاک ترانزیت انواع خودرو
 • و ...

اوراق مشمول حق تمبر را چه سازمانی چاپ میکند؟

مجوز چاپ اوراقی مثل سفته،برات و بارنامه که مشمول مالیات حق تمبر هستند را وزارت اقتصاد و دارایی دارد. این وزارتخانه موظف است تا اوراق را در اختیار متقاضیان قراردهد. همچنین این نهاد در مواردی که مقتضی بداند، به جای الصاق و ابطال تمبر، می تواند هزینه حق تمبر را به عنوان حق صادر نمودن قبض مالیاتی، دریافت نماید.

تاثیر نرم افزار مالی بر پرداخت مالیات

در تمامی موارد مربوط به مالیات، بدون توجه به نوع مالیات، مهمترین موضوع داشتن اطلاعات دقیق مالی است که به صورت منظم و طبقه‌بندی شده ثبت شده باشند. بنابراین هر کسب و کاری بدون در نظر گرفتن زمینه کاری و اندازه آن به سیستم حسابداری مناسب نیاز دارد. ما در حساب رایان راهکارهای مناسب کسب و کارها را ارائه می‌دهیم. راهکارهای حساب رایان پارس متناسب با زمینه‌های متنوع فعالیت کسب و کارها با عناوین زیر می‌باشد:

 • راهکار شهرداری‌ها
 • راهکار موسسات مالی و اعتباری
 • راهکار صنعت برق
 • راهکار سازمان‌ها و نهادهای دولتی
 • راهکار تولیدی و صنعتی
 • راهکار بازرگانی
 • راهکار پیمانکاری
 • راهکار خدماتی

افتخارات شرکت حساب رایان پارس

 • دارای رتبه یک شورای عالی انفورماتیک کشور در ۳ حوزه
 • قیمت بسیار مناسب فروش نرم افزار و بهای خدمات آموزش و استقرار،‌ بو‌می‌سازی و خدمات پشتیبانی
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه ملی رعایت حقوق مصرف کننده در شش سال پیاپی از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه شرکت برتر نرم افزاری در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ از وزارت صنعت و معدن و تجارت
 • بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب IT و امور مالی کسب کارهای مختلف درجهت شناخت وضعیت موجود و اتخاذ مناسب ترین روش برای رفع مشکلات قبلی،‌ کانورت اطلاعات، راه اندازی و استقرار کامل نرم افزار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • دارای مجوز از دیوان محاسبات کشور و وزارت امور اقتصاد و دارائی
 • طراحی ۳۵ محصول متفاوت در حوزه‌های مالی، لجستیک، اداری، منابع انسانی جهت کسب کارهای متنوع
 • دارای پروانه بهره برداری تولید نرم افزار از وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • دارای بیش از ۴۵۰۰ مشتری در سراسر کشور
 • بیش از ۴۰۰۰۰۰ کلاینت و کاربر در سراسر کشور
 • بیش از ۷۵۰ پایگاه شهری در سراسر کشور

کلیه شرکت‌ها می توانند با تکمیل فرم درخواست دمو، جلسه ای را با دپارتمان فروش در خصوص قابلیت ها و امکانات نرم حسابداری شرکتی محاسبان داشته باشند.

شماره تماس دپارتمان فروش: ۸۷۷۶۰ (داخلی ۲۲۵) و یا شماره همراه (۰۹۱۹۹۹۸۷۱۳۸)

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو