مفروضات حسابداری چیست؟

برای تهیه گزارشات و صورت‌های مالی قابل اتکا،  همچنین ثبت دقیق اطلاعات مالی به استانداردهایی نیاز داریم که توسط همه پذیرفته شده باشد؛ این پیش فرض‌ها، مفروضات حسابداری هستند. در واقع کسب و کارها برای ارائه صورت‌های مالی به سازمان‌های مربوطه از مفروضات حسابداری استفاده می‌کنند. در این مقاله به شرح این مفروضات میپردازیم.

مفروضات حسابداری چیست؟

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو

 مفروضات حسابداری چه اهمیتی برای حسابداران دارد؟

برای درست انجام دادن تمامیه وظایف حسابدار که برای افراد شاغل در واحد حسابداری تعریف و تشریح میشود؛ حسابداران به چارچوب و استانداردهایی مثل مفروضات حسابداری نیاز دارند. پس تسلط بر مفروضات و بکارگیری آن برای تمام حسابداران مهم و ضروری است.

مفروضات بنیادی حسابداری

برای ایجاد ساختار مناسب در ثبت اطلاعات مالی و گزارش‌دهی مالی باید تمام مفروضات بنیادی حسابداری را در نظر گرفت. مفروضات کلیدی حسابداری، پایه و اساس سازماندهی اطلاعات مالی می‌باشد. در ادامه به شرح کامل مفروضات حسابداری با ذکر دلیل میپردازیم.

فرض تفکیک شخصیت در مفروضات حسابداری

این فرض بیان می‌نماید که هر واحد اقتصادی باید مستقل در نظر گرفته شود چه دارای شخصیت حقوقی باشد چه فاقد آن. این استقلال  از مالکان و سایر واحدهای صنفی در نظر گرفته می‌شود. بنابر فرض تفکیک شخصیت هر واحد میتواند دارایی، بدهی، هزینه و درآمد کسب نماید.

فرض تفکیک شخصیت در شرکت های تضامنی

با توجه به فرض تفکیک شخصیت، واحد های تجاری به صورت مستقل در نظر گرفته میشوند اما به لحاظ قانونی این تفکیک اعمال نمیشود و بستانکاران میتوانند از دارایی شخصی مالک یا مالکان این گونه شرکت ها، طلب خود را وصول نمایند. بنابراین نوع شرکت ثبت شده، در این فرض حائز اهمیت میباشد.

فرض تداوم فعالیت در مفروضات حسابداری

برای تقسیم بدهی‌ها و داریی‌ها به دسته‌های بلندمدت و جاری، باید فرض تداوم عملیات اقتصادی واحد لحاظ شود. اینکار باعث معنا بخشیدن به تفاوت بین "جاری و بلند مدت" خواهد شد.

فرض دوره مالی در مفروضات حسابداری

برای اینکه بتوان گزارشات مالی یک کسب و کار را ارائه داد؛ نیاز هست که دوره زمانی مشخصی را در نظر گرفت. این امر علاوه بر اینکه موجب ارائه خروجی منسجم اطلاعات، تحت عنوان گزارش می‌شود باعث ایجاد قابلیت بررسی روند مالی نیز می‌شود. پیشرفت یا افول کسب و کار هم قابل سنجش می‌‌نماید. به این دوره زمانی که در پایان آن یک بخشی از گزارشات ارائه می‌شود، دوره مالی گفته می‌شود. اگر دوره مالی یکساله باشد به آن سال مالی نیز می‌گویند البته دوره مالی میتواند سه ماه یا شش ماه نیز باشد. این فرض از مفروضات حسابداری، نتایج واقعی عملیات را از منظر اقتصادی تعیین می‌نماید.

فرض واحد اندازه گیری در مفروضات حسابداری

تمام اندازه گیری ها بر اساس واحدهای مشخص هستند برای مثال در فیزیک واحدهایی مثل متر، لیتر و... . در حسابداری واحد اندازه گیری براساس پول میاشد، به این معنا که تمام گزارشات و اطلاعات برپایه واحد پولی اندازه ‎‎گیری میشوند. تفاوت واحد اندازه ‎‎گیری حسابداری یعنی پول با  واحد اندازه‎گیری‎های فیزیک در تغییرات ماهیت آن است؛ یعنی ارزش پولی براساس تورم تغییر میکند ولی در اندازه گیری‎های حسابداری آن را بطور ثابت فرض میکنند. 

فرض تعهدی در مفروضات حسابداری

برای ثبت درآمد یا هزینه به دو شیوه میتوان عمل نمود که در ادامه به اختصار آن‌ها را توضیح می‌دهیم:

 • به صورت نقدی: زمانی که وجه نقد دریافت می‌شود به عنوان درآمد و هنگامی که وجه نقد پرداخت می‌شود هزینه ثبت می‌شود.
 • به صورت تعهدی: زمانی که درآمد محقق یا هزینه تحمیل شده، شناسایی و ثبت می‌شود. این فرآیند بدون در نظرگرفتن زمان دریافت یا پرداخت وجه نقد می‌باشد.

اصول حسابداری

در واقع اصول حسابداری روش های اجرایی نمودن مفروضات حسابداری هستند. برای چگونگی محاسبه سود ونحوه اندازه گیری ها باید اصول حسابداری را در نظر گرفت. از اصول حسابداری میتوان به اصل افشای کامل در حسابداری، اصل بهای تمام شده و اصل تطابق هزینه ها با درآمد اشاره نمود.


تفاوت مفروضات حسابداری با اصول حسابداری

حسابدارها برای ثبت و گزارش‌دهی اطلاعات مالی به فرضیه های ثابتی نیاز دارند که به آن مفروضات حسابداری میگویند. این مفروضات برای تعیین شرایط سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که مناسب شرایط محیطی حسابداری هست؛ ایجاد شده اند. اما اصول حسابداری قواعد و دستورالعمل هایی هستند که قوانین حسابداری بر اساس آن اجرا می‌شود. این اصول رویکرد کلی در شناسایی و اندازه گیری در حسابداری استفاده خواهند شد.

اهمیت مفروضات حسابداری

با  استفاده از این مفروضات میتوان به اطلاعات و گزارشات مالی قابل اتکا و اطمینان رسید که بر این اساس مدیران میتوانند از شرایط و روند مالی کسب وکارخود آگاه شوند. همچنین سرمایه گذاران با مقایسه بین اطلاعات و گزاراشات مالی که از یک ساختار واحد تشکیل شده‌اند، میتوانند مقایسه درستی بین واحدهای مختلف، برای سرمایه‌گذاری داشته باشند.

بدین ترتیب اطلاعات و گزارشات مالی که با توجه به مفروضات حسابداری تنظیم و ثبت می‌شوند برای طولانی مدت قابل بررسی، مقایسه و اعتماد هستند.

اهمیت صورت‌های مالی در حسابداری

در هر دوره مالی، گزارشاتی تحت عنوان صورت‌های مالی تنظیم می‌شود که بتوان اطلاعات مفیدی از وضعیت مالی و عملکرد مالی بدست آورد. با استفاده از این صورت‌ها میتوان گذشته و حال را مورد بررسی قرار داد و در مورد مسیر آینده اقتصادی کسب و کار نیز تا حدودی پیش بینی نمود. مهمترین این صورت‌های مالی عبارتند از:

اهمیت استفاده از نرم افزار حسابداری

به طوری کلی اطلاع از  مفروضات حسابداری و رعایت تمامی آن‌ها، قدم اول در حسابداری می‌باشد. برای اینکه بتوان باسرعت و دقت بالا آن‌ ها را اجرایی نمود؛ باید از نرم افزار حسابداری استفاده کرد که علاوه بر پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کسب و کار، به صورت عملیاتی استانداردسازی شده باشد. نرم افزار حسابداری محاسبان یک قدم از این مرحله نیز فراتر رفته و تمامی دغدغه ها و چالش های کسب و کارها را در نظر گرفته است تا با استفاده از آن، کسب و کارها بهتر کار کنند.

افتخارات شرکت حساب رایان پارس

شرکت حساب رایان پارس به عنوان یک شرکت دانش بنیان و با سابقه درخشان، قریب به دو دهه در تولید و ارائه نرم افزارهای یکپارچه حسابداری، مالی و اداری محاسبان با رویکرد ERP فعالیت دارد.

 • دارای رتبه یک شورای عالی انفورماتیک کشور در ۳ حوزه
 • قیمت بسیار مناسب فروش نرم افزار و بهای خدمات آموزش و استقرار،‌ بو‌می‌سازی و خدمات پشتیبانی
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه ملی رعایت حقوق مصرف کننده در شش سال پیاپی از ۱۳۹۵ تا ۱۴۰۰ از سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان
 • دریافت تندیس و کسب گواهی نامه شرکت برتر نرم افزاری در سال‌های ۱۳۹۳ و ۱۳۹۶ از وزارت صنعت و معدن و تجارت
 • بهره گیری از توان تخصصی کارشناسان مجرب IT و امور مالی کسب کارهای مختلف درجهت شناخت وضعیت موجود و اتخاذ مناسب ترین روش برای رفع مشکلات قبلی،‌ کانورت اطلاعات، راه اندازی و استقرار کامل نرم افزار در کوتاه ترین زمان ممکن
 • دارای مجوز از دیوان محاسبات کشور و وزارت امور اقتصاد و دارائی
 • طراحی ۳۵ محصول متفاوت در حوزه‌های مالی، لجستیک، اداری، منابع انسانی جهت کسب کارهای متنوع
 • دارای پروانه بهره برداری تولید نرم افزار از وزارت صنعت، معدن و تجارت
 • دارای بیش از ۴۵۰۰ مشتری در سراسر کشور
 • بیش از ۴۰۰۰۰۰ کلاینت و کاربر در سراسر کشور
 • بیش از ۷۵۰ پایگاه شهری در سراسر کشور

کلیه شرکت‌ها می توانند با تکمیل فرم درخواست دمو، جلسه ای را با دپارتمان فروش در خصوص قابلیت‌ها و امکانات محاسبان داشته باشند.

شماره تماس دپارتمان فروش: ۸۷۷۶۰ (داخلی ۲۲۵) و یا شماره همراه (۰۹۱۹۹۹۸۷۱۳۸)

ارسال درخواست جهت مشاهده رایگان دمو